Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 2. 2016 13:45

Apple proti FBI: Bitva o ochranu soukromí, nebo divadýlko? Spíš sledujeme tyátr

Mají mít američtí vyšetřovatelé právo prolomit ochranu iPhonů? Aby bránili terorismu? Nebo je cennější ochrana našich dat? A jde o to?
Firma Apple odmítá poslechnout příkaz amerického soudu a prolomit pro FBI ochranu iPhone 5C.
Firma Apple odmítá poslechnout příkaz amerického soudu a prolomit pro FBI ochranu iPhone 5C. | Foto: Reuters

V Americe se strhla bitva o zabezpečení dat zákazníků firmy Apple. A je to mazec. Na jedné straně touha po bezpečnosti, snaha bránit se terorismu. Na druhé pak "posvátnost" soukromí. Možná ale sledujeme jakobitvu, divadlo pro veřejnost, které má Američany a další zákazníky Applu přesvědčit, že jejich data nikdo nehackne.

Americký federální úřad pro vyšetřování FBI žádá firmu Apple, aby umožnila přístup do mobilu Syeda Farooka, jednoho z dvojice radikálů, kteří loni v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Farook je mrtvý. Vlastnil iPhone 5C používající šifrování, které údajně nedokáže prolomit ani výrobce Apple. FBI žádá, aby firma zablokovala bezpečnostní opatření, která brání pokusům uhádnout přístupový kód k telefonu. Dokonce na to byl v USA vydán soudní příkaz.

Firma se proti příkazu brání a odmítá mobil "odemknout". Ředitel Apple Tim Cook tvrdí, že by technologický zásah ohrozil bezpečnost zákazníků. Podpořily ho další firmy. Jeden z tvůrců aplikace WhatsApp, člen představenstva Facebooku Jan Koum oznámil, že s postojem Apple souhlasí: "Nesmíme dovolit, aby byl stanoven nebezpečný precedens. Dnes je v ohrožení naše svoboda."

Šéf Googlu Sundar Pichai s Applem taky souhlasí. Na Twitteru prohlásil: „Nutit firmy, aby umožnily hacking, může ohrozit soukromí uživatelů." Podle něj by to mohl být "problematický precedens".

Ředitel FBI James Comey odpovídá: snahou jeho úřadu není, aby vznikl právní precedens. Chce zajistit spravedlnost pro oběti a odvrátit další hrozby. Podle něj FBI obětem útoku dluží "důkladné a profesionální vyšetřování podle zákona". O odmítnutí firmy Apple odemknout inkriminovaný mobil bude v březnu jednat federální soud USA.

Macintosh jako rytíř svobody?

Podle tamních médií vývojáři Apple začali pracovat na nových bezpečnostních systémech, jež odblokování mobilu znemožní. Věří si, že to dokážou.

Skutečně sledujeme bitvu o ochranu dat zákazníků, poctivý zápas o svobodu? Nabízí se otázka, proč vlastně chránit data mrtvého teroristy, jenomže odemknutí jednoho telefonu by zřejmě ohrozilo i další majitele zabezpečených Apple mobilů.

Co má tedy větší váhu? Bezpečnost, nebo soukromí? Mnoha lidem se to možná jeví jako hloupá otázka, a přece je aktuální, žhavá. S hrozbou teroru se ruku v ruce pojí odevzdávání soukromí, tedy i svobod. Lidé se bojí, u nás zvlášť silně, a ochotně, skoro chtivě, vzdávají svá práva.

Dovolit, aby úřady znaly veškerou naši komunikaci, může být velmi riskantní. Zcela konkrétní jedinci pak o vás vědí všecko, mohou vás manipulovat, vydírat, mohou na vás něco navléknout, mohou data o vás prodávat. Jako by vás vlastnili.

Zároveň Apple hraje o zákazníky, staví se do role ochránce soukromí (přitom není jasné, jestli sama firma do mobilů, které vyrobila, může, nebo ne). Nabídka mobilu, který nelze hacknout, prolomit, je lákavá pro politiky, podnikatele, ale taky pro zločince.

Dnes je běžné, že vám poskytovatelé softwarů vidí až do žaludku. Příkladem mohou být Windows 10. Stahují data z vašeho počítače, "starají se o něj", hlídají, není-li napaden, a zároveň o vás vědí všechno. Macintosh se snaží vypadat, jako že to dělat nemůže a nechce. Že je jiný.

Že by služby neměly otevřené "back doors"? Těžko

Touha po zabezpečené komunikaci na internetu, kde se pohybujeme skoro všichni, roste. (Možná ne tolik u nás, ale venku jistě.) Proto vznikla síť TOR (The Onion Router, cibulový router). Nabízí "skutečně anonymní internet", skryje vás za někoho jiného, sestává z množství alternativních routerů, přes které běhají vaše datové pakety.

TOR je soukromý tunel v internetové dálnici, vy do něj vstoupíte, vidíte ven, můžete se v něm anonymně pohybovat, nejste vidět. Ta síť je neuvěřitelně zajištěná; bezpečnostní služby prý nevědí, jak se do ní dostat. Přitom by rády, běhá tudy dětské porno, obchody s výbušninami a drogami, síť jako komunikační kanál využívají teroristé. Apple by rád vypadal podobně zabezpečeně jako TOR.

Pikantní věc: bezpečnostní experti spekulují, že "cibulovou síť" vytvořilo americké námořnictvo (United States Navy). A že tam sleduje, co má být utajeno, zločince a teroristy. Mimochodem se píše o tom, že firma Hacking Team, jejíž služby používá i česká policie a která vám pošle červa do počítače a pak vás v klidu sleduje, měla od Američanů zakázku, aby se nabourala do sítě TOR.

Zpět k Applu a jeho tvrdohlavé obraně soukromí. Znalci prostředí bezpečnostních agentur v USA tvrdí, že je to nepochybně divadlo. Pokud by nějaká firma ve Spojených státech odmítla spolupracovat s tamními agenturami, bylo by to pro ni likvidační. Čelila by problémům s daněmi či jiným překážkám. Znalci považují za nemožné, že by některá z bezpečnostních agentur v USA neměla do iPhonů přístup, že by neměla otevřená "back doors", zadní vrátka.

Je prý však možné, pravděpodobné, že přístup má třeba jen jedna agentura, zatímco jiné nikoli. Jenže i ty další by chtěly. Proto chce jednat ředitel Apple Tim Cook přímo s Barackem Obamou?

Jako tak často, ani nyní si nemůžeme být jisti, jestli sledujeme tyátr, nebo skutečný zápas o ochranu soukromí, které i v demokratickém světě díky mobilům a internetu pomalu ale jistě umírá.

 

Právě se děje

Další zprávy