Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 9. 2016 13:30

Babišovo pokání: Sto štěnic rozmáznutých na stěně a proč ti Romové nemakají

Optimista je rád, že už Babiš romský holocaust nepopírá. Pesimista je zděšen, že ministr vlády neví nic o Letech a o sociálním vyloučení.
Kající se Andrej Babiš na místě koncentráku v Letech u Písku.
Kající se Andrej Babiš na místě koncentráku v Letech u Písku. | Foto: Jakub Plíhal

Makáme, chodíme do práce, neflákáme se. Andrej Babiš v úterý v sedm ráno nastoupil na šichtu do Let u Písku. Smysl té směny je jasný: zahladit vlastní skandální výrok. Ve Varnsdorfu Babiš pravil, že romský koncentrák v Letech nebyl žádný koncentrák, ale pracovní tábor.

Když pochopil, jak těžce šlápl vedle, vzal zpátečku. Na Facebook napsal, že jeho slova byla vytržena z kontextu a že "nezpochybňuje hrůzy nacismu a druhé světové války". O to však nešlo. Svým výrokem zpochybnil kruté utrpení a vyvražďování Romů v koncentráku v Letech.

V neděli vyrukoval s tím, že na výkup prasečáku, který částečně stojí na místě bývalého koncentráku, sežene peníze (je přece ministr financí): "Tu otázku já řešil s panem ministrem Hermanem a slíbil jsem mu, že na výstavbu památníku najdu finanční prostředky." Pokrok.

Do Let tedy přijel. Nebýt výroku ve Varnsdorfu, nepochybně by ho ani nenapadlo, aby se tam v kampani vydal. S sebou si vzal ministra kultury Daniela Hermana (lidovec) a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Mazaná volba. Daniel Herman Babiše, řekněme to kulantně, nezavrhuje. Spíše naopak. Někteří znalci tvrdí, že jím je dosti fascinován. Muže ducha přitahuje muž miliardového měšce. Ale spíš půjde o to, že Herman udržuje dobré kontakty s politikem, který má v Česku velký vliv. Ministrem kultury je Herman totiž jistě také proto, aby byl církvi skutečně a plně nahrazen komunisty ukradený majetek.

Pikantní je, že má k sobě blízko člověk, který je českými experty na StB považován za spolupracovníka komunistické tajné policie, a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ministr Herman se zřejmě snaží, jako správný duchovní pastýř, kněz, Babiše kultivovat.

V ČT24 v úterý řekl: "S panem ministrem Babišem o otázkách minulostních hovořím opravdu dlouhodobě, dá se říci, celou dobu, co se známe, a nikdy jsem nezaznamenal, že by jakkoliv relativizoval některý z momentů těch minulostních věcí, ať to byla otázka romského, nebo židovského holocaustu."

Herman se Babiše zastává. Avšak při své vysoké inteligenci jistě dobře ví, že předseda ANO bude jinak mluvit s ním a jinak s "bílými" domkaři, kteří bydlí v těsném sousedství romského ghetta. (Mimochodem, zatímco u Romů se Babiš divil, že nejsou dopoledne v práci, u Neromů mu to vůbec divné nepřišlo. Co to?)

Nepopírám holocaust. Já se kamarádil s Lustigem!

Robert Pelikán jako doprovod je z podobné stáje jako Daniel Herman. Ve vládě ho má Babiš jako jakéhosi "humanistu" ANO, jako ministra, který je hlavně pro mladé, intoše. Nikoli pro byznysmeny. Vidíme, že výběr suity byl pečlivě vykalkulován.

Aby bylo úplně jasné, že Babiš není popírač vyvražďování Židů a Romů, sdělil ještě toto: "Já jsem svůj postoj k holocaustu jednoznačně vyjádřil tím, že jsem se přátelil s Arnoštem Lustigem, že jsme chodili spolu na večeře a že jsem sponzoroval jeho knížky."

Takhle to Babiš umí. Přes známé osobnosti, přes slavné lidi a přes sponzoring. Mnohem hůř mu to jde v ghettu. Tam to neumí, tam se jen podivuje, že nemakají, když on přece tolik maká. Tam pak klidně řekne: "To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam."

Babišovo účelové (v rámci volební kampaně) a možná trestné popření holocaustu tedy nabralo zásadní obrat. Šéf ANO se polepšuje, poučuje, kaje. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) doufá, že ho návštěva v Letech naplní pokorou. "A přestane zneužívat latentní rasismus části veřejnosti k populistickým výzvám k rychlým řešením problémů, v nichž se neorientuje."

Babiš je však Babiš. Na Dienstbiera popuzeně zareagoval: „Jen ať se pan Dienstbier jede podívat na to do Varnsdorfu, chránit menšinu původních obyvatel, kteří jsou tam terorizováni. Doporučuji i panu premiérovi vidět byty, kde je sto štěnic rozmáznutých na stěně, zdemolované domy zevnitř, není na to hezký pohled. Měli bychom řešit, proč ti lidé nejsou v práci, žijí z dávek a parazitují na svých dětech. Měli bychom je integrovat a řešit, aby chodili do práce."

Smutné, že ministr financí nezná, nebo dělá že nezná řešení, na kterém tato vláda pracuje a které začala již vláda Nečasova a Topolánkova. Odstranit ghetta, to opravdu nejde za měsíc nebo za rok. Trvá to desetiletí, vyžaduje nebabišovskou trpělivost a velkou dávku nepopulismu. Odvahy. Tedy toho, co Babiš bohužel nezná, co mu není vlastní.

Optimista by řekl: Jsem rád, že Babiš jel do Let a že už holocaust nepopírá. Pesimista by řekl: Jsem zděšen, že ve vládě sedí člověk, který nevěděl nic o romském koncentráku a neví ani o tom, co vláda dělá, aby pomohla sociálně vyloučeným.

 

Právě se děje

Další zprávy