Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 6. 2016 14:00

Balíček dva v jednom: Úsvit a Vitásková, muslimové a naše účty za elektriku. No nekupte to

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu nabízí další důvod pro své odstoupení.
Tvář úsvitu levné elektřiny. (Archivní foto Aleny Vitáskové.)
Tvář úsvitu levné elektřiny. (Archivní foto Aleny Vitáskové.) | Foto: Jan Rasch

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková se zúčastnila jako speciální host předvolebního setkání Úsvitu – Národní Koalice a Bloku proti islamizaci. Je na plakátech mezi představiteli xenofobní partaje, na besedě s podtitulem Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic! Dělá jí reklamu. Že na akci nemluví o migraci, ale provádí energetickou osvětu, (a také chválí Úsvit) je vedlejší. Nemá tam co dělat, jde o další argument pro její rezignaci.

Šéf významného nezávislého úřadu s vlivem na strategické státní otázky by neměl propůjčovat svou tvář a jméno k propagaci politické strany.

Je to totéž, jako by se volební kampaně strany XY zúčastnil předseda Českého statistického, antimonopolního nebo Národního bezpečnostního úřadu, tedy institucí vyjmenovaných stejně jako ERÚ v kompetenčním zákoně. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová má kandidovat ve středočeských krajských volbách za STAN, i to je vážný problém. Ale zatím není známo, že by Starostové stavěli svou kampaň na spolehlivosti Temelína a že Drábová by měla nějak „prodávat“ politické hnutí jako takové.

Což se v případě šéfky ERÚ děje. Vitásková pohovořila o energetice (zlý Brusel, omyly vlády), předseda Úsvitu Miroslav Lidinský o migrační hrozbě. Jaké jsou pilíře programu strany, můžete hádat: „Ochrana státních hranic před imigranty a radikály“ a „Konec zvyšování daní a cen energií“.

Úsvit a Vitásková se prolínají. Balíček pro voliče dva v jednom. Budou muslimové platit za elektriku? Co když se nám napíchnou do sítě? Uznává šaría elektrický proud?   

Ne, nedá se to odbýt jako komická vložka. ERÚ rozhoduje a spolurozhoduje o miliardách i o tom, co najdeme na složenkách. Nezávislost je kardinální. („Při výkonu působnosti postupuje Energetický regulační úřad nezávisle a řídí se pouze zákony a ostatními právními předpisy“, stojí v zákoně.) Zpochybňovat ji ostentativním spojením s jednou parlamentní stranou (aliance trvá už delší dobu, Úsvit Vitáskovou vydatně podporoval v Poslanecké sněmovně) je chyba. Byla by v každém případě; že jde zároveň o stranu populistů, je až na druhém místě.

Kuriózní je, že sama Vitásková několikrát varovala před „politizací“ ERÚ a ohrazovala se vůči „politickým tlakům“. Aha, roadshow politické strany, to je přece přísně apolitická záležitost.

Úsvit by si měl rozmyslet, jestli je Alena Vitásková tím pravým symbolem „konce zvyšování cen energií“ – vzhledem k tomu, že návrh nových tarifů, který nedávno vzešel z jejího úřadu, by podle následné analýzy znamenal zdražení elektřiny pro víc jak třetinu domácností. Nepromyšlená operace byla po kritice médií a řady politiků včetně vlády odložena. Sám tenhle příběh ústí na pomezí předsedkyniny rezignace.

Alena Vitásková byla nepravomocně odsouzena k osmi a půl letům vězení za zastavení přezkumu licencí dvou solárních elektráren (verdikt je tak vysoký kvůli škodě, která podle soudu vznikla). Také je obviněná ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, to kvůli jmenování své místopředsedkyně Renáty Vesecké. Při standardní kultuře chování veřejných činitelů je nemyslitelné, aby vysoký úředník za takové situace neodstoupil. Ale Vitásková prohlašuje, že je nevinná, odvolává se, služební zákon se na ni nevztahuje, takže pokud nebude mezitím odsouzena pravomocně, zůstává ve funkci do konce července 2017, kdy jí vyprší šestiletý mandát. Může ji odvolat prezident republiky, pokud by „narušila závažným způsobem nezávislost nebo nestrannost Energetického regulačního úřadu“.

Cynik si pomyslí: Co horšího by se ještě muselo stát?

 

Právě se děje

Další zprávy