Martin Novák Martin Novák | Komentáře
29. 6. 2016 16:00

Chtějme, aby v nové Unii mělo velký vliv Německo. Pro Čechy to bude jen dobře

Německo je spojencem. Zapomeňte na dokumenty o revanšismu z 80. let nebo žaloby ve Štrasburku.
Německa se není proč bát. (Z oslav 25. výročí pádu Berlínské zdi.)
Německa se není proč bát. (Z oslav 25. výročí pádu Berlínské zdi.) | Foto: Reuters

Dva energicky vypadající a na první pohled problémy řešící politici v bílých košilích, s rukávy odhodlaně ohrnutými k loktům.

David Cameron se takto objevil na plakátech před britskými volbami v roce 2010. Úplně stejné plakáty pak zaplavily Česko, jen s Petrem Nečasem místo Camerona.

Byl to symbol českého shlížení k Británii v rámci Unie.

Ani britský, ani český premiér nedopadli slavně a podobně je na tom Čechy často zdůrazňované strategické spojenectví s Británií v Evropské unii. Končí, protože končí Británie.

A vracejí se obavy, že nové Unii povládne a) německo-francouzský tandem, b) Německo, c) že se Němci a Rusové domluví takzvaně nad našimi hlavami.

Politici s vyhrnutými rukávy někdy nekončí šťastně.
Politici s vyhrnutými rukávy někdy nekončí šťastně. | Foto: Aktuálně.cz

Jelikož politici včetně Bohuslava Sobotky zdůrazňují, že nová, pobrexitová Unie chce být reformovaná a více srozumitelná občanům, tak do toho.

Jestliže se vliv Německa zvýší, nebojme se toho a vítejme to. Pro nás Čechy to bude jen dobře. Německo je spojenec.

Vzdejme se dědictví televizních dokumentů ze sedmdesátých a osmdesátých let o německém revanšismu a spádech landsmanšaftu přepisovat výsledky druhé světové války.

Vzdejme se toxického antiněmectví takzvaného Klubu českého pohraničí. Zahoďme mýtus, že sudetští Němci využijí Lisabonské smlouvy k prolomení Benešových dekretů a získání majetku v Česku žalobami ve Štrasburku (nestalo se) a že převzetí mladoboleslavské škodovky Volkswagenem automobilku i Čechy poškodí (také se nestalo, opravdu ne).

Demokratické, ekonomicky šlapající a racionálně uvažující Německo je pro nás zárukou, že EU bude mít smysl.

Německu se nederou k moci na vlně nespokojených, frustrovaných hlasů levicoví ani pravicoví hlasatelé jednoduchých pravd a řešení. Němci zastávají názor, že všechny země Evropské unie musejí dodržovat rozpočtovou disciplínu, držet schodek veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Angela Merkelová po britském referendu řekla, že nyní není vhodný čas na hlubší integraci, a odmítla návrh předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera na to, aby všechny země co nejrychleji přijaly euro.

Chce zachovat nadstandardní vztahy s Británií, ale ostrované podle ní musejí respektovat volný pohyb osob.

Když se daří Německu, daří se vzhledem k provázanosti obou ekonomik i Česku. Není to snad pravda? Že je Česko - hospodářsky - de facto sedmnáctou spolkovou německou zemí? No a proč by vlastně ne: rozumný člověk ví, že to je nadsázka a vlastně dobře.

Jen na jedinou věc bychom si v Německu měli dát pozor. Sociální demokracie (SPD), respektive její část, je příliš vstřícná k jednostranným ústupkům putinovskému Rusku a je příliš ochotna tolerovat jeho způsoby.

 

Právě se děje

Další zprávy