Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 8. 2015 8:00

Co má společného Gejzír nápadů Chládek, Gross, Babiš a Mynář

Komentář Martina Fendrycha: Změnila se podstata české politiky? Exministr Marcel Chládek (ČSSD), pro něhož fotbalová asociace vytvořila nové manažerské místo, svědčí o opaku. A samozřejmě nejen on.
Za Chládka dostával fotbal hodně peněz. To předseda FAČR Miroslav Pelta ví.
Za Chládka dostával fotbal hodně peněz. To předseda FAČR Miroslav Pelta ví. | Foto: Milan Kammermayer

Marcel Chládek neuspěl jako ministr školství. Odvolán byl údajně za to, jak se choval ke svým podřízeným, především k ženám. Devět jich od něj odešlo, desátá si raději vzala volno. Ve volbách do horní komory se mu nepodařilo obhájit pozici senátora. V sociální demokracii, alespoň podle vyjádření tiskového oddělení ČSSD, je dnes „řadovým členem a žádné veřejné funkce nezastává“. Tedy pán, kterého potkával neúspěch za neúspěchem. Ale teď přichází do Fotbalové asociace ČR, aby zachránil upadající český fotbal.

Obecně se má za to, že Chládek dostal trafiku. Tak zprávu o jeho novém angažmá pravděpodobně vnímá většina z těch, kdo ji zaznamenali. Fotbalová asociace pro exministra vyrobila zbrusu novou pozici - stane se generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií. I fotbalový analfabet by čekal, že takovou funkci, pokud je vůbec nutná, dostane někdo, koho fotbalisté uznávají.

Předseda FAČR Miroslav Pelta ani nepočkal, až nová ministryně školství Kateřina Valachová vyšetří, co vlastně Chládek podřízeným prováděl. Nastoupila 17. června, ale od té doby jsme se výsledky vyšetřování nedozvěděli. Fotbalový boss Pelta možná počítá, že se ta ministerská lapálie ututlá. Ví, jak to u nás chodí.

Pokud tedy Chládek dostal trafiku, tak ne od premiéra Sobotky. Což je dost podstatné. O tom jasně svědčí, že bývalý ministr, přezdívaný gejzír nápadů, nemá dnes v sociální demokracii žádnou funkci. (Pokud strana Chládka jen nebrání před střetem zájmů, který tu ale stejně je.)

Proč si ho Pelta vybral, o tom též celkem nikdo nepochybuje. Za exministra Chládka stát do fotbalu nasypal stamiliony. V roce 2015 dvě stě devadesát jedna milionů korun, ze všech sportů nejvíc. (Hokej dostal jen 114 milionů.) Pelta je jednak vděčný a za druhé asi počítá, že „oslíčku, otřes se“ bude pokračovat. Sází na Chládkovy kontakty v sociální demokracii a regionální politice. Odtamtud chce pro fotbal dolovat další peníze.

Ministři zas jednou dostali návod, jak se to dělá. Vláda je vždycky nejistý podnik. Takže je potřeba si vybrat nějakou oblast, do níž jako ministr investuji, zavázat si její šéfy a pak si investici vybrat. Aby to fungovalo, musí souhlasit i druhá strana (zde Pelta a fotbal). Jak vidíme, Peltovi je fuk, co Chládek dělal na školství, podstatné byly ty stamiliony v roce 2014 (fotbal dostal 313 milionů na neinvestičních dotacích) a letos.

Píšťalkář kontra diplomat, souboj kvalifikací

Za trafiku považuje novou Chládkovu práci ministr obrany Martin Stropnický. Řekl: „Vytvořená funkce ředitele všech fotbalových reprezentací pro exministra Chládka nepotřebuje komentář. Je komentářem sama o sobě.“ Chládek reagoval po svém: „Mám daleko lepší kvalifikaci pro tuhle tu funkci než on jako herec pro ministra obrany.“

V tom se mýlí. Ministr obrany není generál, nevelí vojsku. Dnes je spíš diplomat, jedná po světě. A na to má Stropnický průpravu důkladnou: na ministerstvu zahraničí pracoval dvanáct let od roku 1990, absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni, působil jako náš velvyslanec v Portugalsku, Itálii a u Svatého stolce. Kde by Chládek onu „daleko lepší kvalifikaci“ sebral? Jako tělocvikář a muž s píšťalkou? (Ale my víme: jako sypač stovek milionů do fotbalu.)

Gejzíru nápadů však nelze upřít schopnost postu ministra dokonale využít. Pro svou budoucnost. Je to opačný postup, než jaký zvolil Andrej Babiš. Ten na ministerstvo financí nemířil, aby si zajistil budoucí flek, ale dost možná proto, aby pomohl Agrofertu ke státním zakázkám.

Což se však od jednání Chládka zas tak moc neliší. Martin Stropnický, kdyby nebyl v ANO, by možná po nástupu Babiše na finance řekl, že když se majitel Agrofertu stane ministrem financí, je to taky „komentářem samo o sobě“. Jenomže ministr obrany členem ANO, jak víme, je.

Nenechme se tedy zmást. Trafiku sice Chládkovi nedal Sobotka, ale pořád je to trafika, tedy něco za něco. Pořád u nás platí, že politika je „křišťálově čistá“, jak by řekl již zesnulý Stanislav Gross (rovněž ČSSD), který po prudkém pádu z pozice premiéra zázračně přišel ke sto milionům, a policie pak řekla, že ten zázrak byl v pořádku.

Odměnit se za služby umí i velký zastánce Chládka, kritik mnoha tuzemských nešvarů, prezident Miloš Zeman. Nemám teď na mysli post velvyslankyně pro Livii Klausovou. Spíš myslím na Vratislava Mynáře, Zemanova kancléře, který, prověrka-neprověrka, majetkové přiznání-nepřiznání, pořád dál sedí na Hradě. A nejspíš tam bude až do konce Milošova panování.

Chládek je jeden z mnoha. A my můžeme klidně spát, nic se u nás nemění. Vyhodí vás za sprosté chování k ženám i mužům, ale zlatá klec vás stejně nemine.

 

Právě se děje

Další zprávy