Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 6. 2014 8:40

Éra kmotrů v Česku pokračuje vesele dál, razie nerazie

Komentář Martina Fendrycha: Kam se poděli kmotři? Vyděšeni se dali na dráhu Rychlých šípů? Ani omylem. Dál drží pozice v klíčových stranách, dál pěstují svůj byznys.
Alexandr Novák podle některých zdrojů dál řídí svůj byznys z vězení.
Alexandr Novák podle některých zdrojů dál řídí svůj byznys z vězení. | Foto: Ludvík Hradilek

Uběhl rok od razie protimafiánské policie na Úřadu vlády. O co šlo? O mafiánské, klientelistické prostředí, kdy se někteří politici spojili s kmotry, měli na své straně část státních zástupců, některé velmi vlivné policisty a samozřejmě také některé manažery státních podniků.

Nechme teď stranou, jak si od té doby vedla policie (protimafiánská a protikorupční) a obě vrchní státní zastupitelství. Tyto složky jsou sledovány velmi ostře, atakovány mnoha politiky i částí médií. Dokonce i advokáti se sdružili a útočí na ně. Úsilí policie a žaloby bude nakonec zhodnoceno u soudu.

Ale co ta podivná, nezřetelná klientelistická struktura, jež zemi celá léta ovládala? Kam se poděla? Zmizeli kmotři a jejich tykadla v partajích, ztratili se lobbisté, zalezli někam pod zem, bojí se, co s nimi bude, kdy si pro ně přijdou? Nic takového se nestalo. Ani nemohlo. Jen si dávají, pokud to zvládnou, větší pozor na telefon, jsou poněkud obezřetnější. Toť vše.

Kmotři u nás velmi intenzivně pěstují politické styky, drží maximální vliv ve velkých politických partajích. Ten vliv pak uplatňuji tak, aby z toho měli peníze. Především přes získávání státních zakázek. Nejen na nejvyšší úrovni, ale převážně na úrovni krajů.

Razii na Úřadu vlády odskákal Petr Nečas a jeho žena. Kmotři zatím ne.
Razii na Úřadu vlády odskákal Petr Nečas a jeho žena. Kmotři zatím ne. | Foto: Vojtěch Marek

Pokud jde o kmotry, nejvíc se u nás mluví a píše o Ivo Rittigovi. Ten se ocitl opravdu pod silnou lupou, baví se tím, komunikuje na Twitteru, je předvoláván na výslechy. Druhý, který budí velezájem, je Roman Janoušek se svou opileckou dopravní šlamastykou. A také díky odposlechům, které unikly do senzacelačných médií.

Podle informací z průmyslu a z krajů se u nás nic zásadního nezměnilo. Krajští kmotři dál fungují, dál pracují na svém. I když sedí za mřížemi, dokážou svůj byznys pořád dál řídit, ovládat. Tak to podle některých informací probíhá kupříkladu na severu Čech. Tak se to dělá v energetickém a důlním a silničním průmyslu.

Kmotři nepěstují sofistikované firmy náročné na řízení, vyžadující skutečné znalosti. Na to nemají. Pokud je vlastní, pokud nějakou takovou koupí, pak skoro vždycky na kšeft: seženou přes své kontakty zakázky a rychle se náročného podniku zbaví. Kmotři se soustředí hlavně na stavebnictví, kupříkladu na stavbu silnic, nikoli třeba na elektrikářské, komplikované firmy, které vyžadují odbornou péči a znalosti. Pokud takovou firmu mají, pak jen krátce a jen proto, aby ji rychle a co nejlépe prodali.

(Tak se – podle znalců – dostal kupříkladu gigant ČEZ k elektrikářské firmě, která postupně nahrazuje práci jiné podobné firmy, I&C Energo. Tu firma ještě pod vedením Martina Romana za podivných okolností, které dnes, doufejme, vyšetřuje policie, prodala.)

Vlevo v bok a hurá do ANO

Stavební firmy spojené s kmotry pak „loví“ zakázky a ty často dál prodávají za jakési „výpalné“; v některých krajích může dělat okolo patnácti procent celkové ceny. Tyto metody devastují malé firmy, které se díky tomu nemají šanci dostat k zakázkám, ačkoliv by práci uměly za slušnou cenu a kvalitně vykonat. Stále platí, že firma, která s kmotry nebo určitým typem státních byznysmenů nespolupracuje, nemá u nás v podstatě šanci získat zakázku. Buď si něco najde venku, nebo zkrachuje.

Princip zůstal stejný – kmotři vysílají svoje lidi do vlivných partají, mají svoje firmy a pro ty získávají zakázky. Protože jim to politici umožňují.

Podle zdrojů z byznysu kupříkladu činnost Patrika Oulického a Alexandra Nováka pokračuje vesele dál. A samozřejmě to nejsou zdaleka jen tato dvě známá jména a jejich region.

Jak už bylo řečeno, kmotři potřebují zakázky a ty získávají díky vlivu v silných, klíčových politických stranách. Část těchto „podnikatelů“ opustila ODS a přesunula se podle zpráv z regionů do ANO, kde pokračuje. Netýká se to jen Prahy (o přelivu kmotrů do hnutí ANO letos mluvil kupříkladu premiér Sobotka). Zároveň platí, že kmotři, nebo přesněji jejich lidé, zůstali dál usazeni v sociální demokracii. Předseda ANO Andrej Babiš mluví otevřeně o kmotrech v pražské ČSSD, ale opět se to netýká pouze hlavního města.

Zásah na Úřadu vlády tedy rozhodně éru kmotrů v Česku neukončil. Nepochybně rozbil jednu silnou strukturu, která byla napojena zvláště na ODS. Celá rok a půl předem připravovaná akce zasáhla i část šéfů policie a státních zastupitelství. Ale princip zůstal stejný – kmotři vysílají svoje lidi do vlivných partají, mají svoje (obvykle stavební) firmy a pro ně získávají zakázky. Protože jim to politici umožňují.

 

Právě se děje

Další zprávy