Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 3. 2013 12:14

Glosa: Koho musel vyděsit Zemanův inaugurační projev

Miloš Zeman znovu předvedl, že neunáší kritiku, jiné postoje. Neodpouští je
Jak vážně tedy Zeman myslel svůj ,,boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme.
Jak vážně tedy Zeman myslel svůj ,,boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme. | Foto: Ludvík Hradilek

Miloš Zeman se v pátek 8. března v 10 hodin 17 minut stal prezidentem Milošem Zemanem. Má za sebou svůj první hradní projev. Pronesl ho spatra, suverénně, v klidu, jak se čekalo.

Ve sváteční atmosféře dokonce jednou sklidil silný potlesk během řeči. To když hovořil o „ostrovech negativní deviace" a když mezi ně zařadil (na třetím místě) i „podstatnou část českých médií", těch, která podle něj „manipulují veřejným míněním" s minimálními znalostmi a maximálním sebevědomím. Trefil se přesně do nálady části přítomných. Za to u nás politici tleskají.

Zůstaňme u jeho ostrovů negativní deviace, protože to byla zřetelně nejzásadnější část jeho slavnostních slov. Zeman se přihlásil k boji proti třem skupinám lidí v naší zemi. První z nich tvoří „kmotrovské mafie", které na republice „parazitují" a „vysávají krev". S tím se nedá než souhlasit a je dobře, že se čerstvý prezident - aspoň slovně - snaží od těchto postav oddělit. Navrhuje přijmout zákon, který by umožnil zabavení jejich majetku.

V pořádku. Zeman nemluvil o korupci, z ní se stalo klišé, ale rovnou o kmotrech v té nejobecnější rovině. Sám má, jak všichni víme, velmi blízko k bývalému komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi. Tento pán proslul svými vazbami na podnikatele, kmotra Františka Mrázka. Vysloužil si od něj přezdívku „Vodník" nebo „Panděrák" a navštěvoval Šloufa přímo na Úřadu vlády.

Jak vážně tedy Zeman myslel svůj „boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme. A doufejme také, že se časem neobjeví nějaké temné vazby Zemanova okolí na pražské kmotry. Třeba v souvislosti s financováním jeho prezidentské kampaně.

Za druhý ostrov negativní deviace Zeman prohlásil neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. To je jistě dobré, cenné, že se od „hnědých" distancoval. Naprosto v pořádku.

Působí ale šíleně, neuvěřitelně, že vedle kmotrů a nácků Zeman postaví novináře. Samo sebou ty novináře, kteří, jak on řekl, „manipulují veřejné mínění".

Co tím myslel? Během své kampaně čelil tvrdé antizemanovské kampani, většina médií se skutečně postavila na stranu jeho soupeře Karla Schwarzenberga. Jenže ten postoj byl poměrně přesně vyargumentovaný, podložený. Nebyla to „manipulace", ale obavy novinářů z toho, že se na Hrad má dostat politik, který zkonstruoval spolu s Václavem Klausem opoziční smlouvu, tím prudce snížil parlamentní kontrolu v zemi a dal zelenou lidem, kteří jsou dnes nazýváni kmotry.

Mimochodem oposmlouvu, české politické trauma, ve svém projevu pochvalně zmínil, dvě největší strany se podle něj dokázaly domluvit a vyvést zemi z krize. Ano, z jedné ji vyvedly, ale do druhé, hlubší a dodnes trvající ji dovedly.

Zeman v této části projevu naprosto ztratil glanc. Po svém si to s novináři „vyřídil". Napadl je, zaútočil, přirovnal je k mafiánům a hnědému moru. To je silně za hranou. Potom se slova o tom, že chce být „prezidentem všech občanů", dají vysvětlit jen těžko. Leda tak, že ten, kdo Zemana zrovna „nežere", není občan...

Projev musel vyděsit Bohuslava Sobotku a valnou část sociální demokracie. Zeman znovu předvedl, že neunáší kritiku, jiný názor, jiné postoje. Neodpouští je. A ČSSD dá její deset let starý hřích sežrat.

 

Právě se děje

Další zprávy