Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 7. 2014 13:45

Hra na slepou bábu aneb Jak ovládnout protikorupční policii

Komentář Martina Fendrycha: Nečekaně na svůj post rezignoval ředitel protikorupční policie Milan Komárek. Muž se slušnou pověstí, na kmotry nenavázaný. Proč? Zřejmě překážel.
Ministr vnitra Milan Chovanec ví, co chce, a ví, koho nechce. Milana Komárka nechtěl.
Ministr vnitra Milan Chovanec ví, co chce, a ví, koho nechce. Milana Komárka nechtěl. | Foto: Aktuálně.cz

V pátek na tiskovce oznámil ředitel protikorupční policie plukovník Milan Komárek, že končí. Velmi podivné. Nečekané. Komárek seděl na tom horkém postu rok, zažil střídání policejních prezidentů, službu uklidnil. Nahradil Tomáše Martince, který neměl dobré jméno a dostal se do ostrého střetu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.

Milan Komárek byl podle dostupných informací vybírán pečlivě. Vybral ho bývalý náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, muž s dobrým jménem. Komárek se těší dobré pověsti. Podle různých bezpečnostních zdrojů nepracuje pro žádného z kmotrů, nemá na ně kontakty a nenadbíhá politikům. Pravdou zároveň je, že převzal velmi pochybný útvar, který v nedávné minulosti dělal zřejmě pro kdekoho. Změnit něco tak shnilého je práce na léta.

Služba si v poslední době nevedla špatně. Komárek také pracoval na převádění slovenského modelu (daňová Kobra) do českého prostředí. Kobře se nevzpíral, jen před pár měsíci řekl, že „jeden útvar na daňové úniky nestačí“. - Zároveň ale ze Slovenska přicházejí zprávy z bezpečnostní komunity, jež tvrdí, že tamní Kobra umí také dělat na zakázku, a že dokonce údajně existuje devět nedotknutelných firem, na které ten had nesmí. Dá se tušit, že nic takového by se Komárkovi nelíbilo a že by na to nekývl.

Nový policejní prezident Tomáš Tuhý umí politikům naslouchat.
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý umí politikům naslouchat. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle zpráv z policejního prezidia se tam odehrávaly dva paralelní děje. První: tlak na Komárka. Kupříkladu kritika jeho mediálních vystoupení (která přitom nebyla nijak vadná), nespokojenost s Komárkem. Prý mu „cosi vytýkali“, rozuměj především policejní prezident Tomáš Tuhý, a Komárek vlastně nevěděl co. Druhý děj: prezident Tuhý prý už delší dobu hledá člověka, který by Komárka vystřídal. Hledáním je pověřen náměstek Zdeněk Laube. Tedy jiná kvalita, než když vybíral Kučera. Už více týdnů probíhají intenzivní námluvy s některými policajty.

Další zpráva z bezpečnostních kuloárů – ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dosavadního šéfa ÚOKFK nechtěl. Proč? Dost možná jde ve stopách svých předchůdců, kteří přišli na vnitro a hned chtěli mít sobě oddaného policejního prezidenta a svoje lidi v protikorupční policii, v protimafiánské složce a samozřejmě, pokud možno, i v krajích. A Chovanec si zároveň rozuměl s exministrem vnitra Martinem Pecinou, který chtěl Komárka vyhodit.

Zavádění slovenského modelu. Bez kontroly

Tuhého si vybral Chovanec a nový policejní prezident je za tu volbu ministrovi jistě patřičně vděčen. Pak tedy není divu, že plukovník Komárek, i když má pověst slušného, nekmotrovského policajta, musí z kola ven, protože „není jejich“, nehodí se do nové party.

Zajímavá je souvislost s Kobrou. Není přece normální sestavit speciální tým z lidí, kteří pracují v protikorupční policii, finanční správě a celní správě, a chvíli na to z pozice doslova vytlačit šéfa ÚOKFK. Není jasné, jestli kromě Chovance nebyl s Komárkem spokojen taky Andrej Babiš. Podle některých zdrojů ho do Kobry nechtěl. Proč? Nelíbí se Komárkovi slovenský model? Možná.

Konec Komárka je špatné znamení. Ukazuje se, že nová vládní i policejní garnitura chce všude nacpat svoje lidi. Chovají se stejně, jako se chovali ti před nimi.

(Malá vsuvka. S Kobrou je to stejné jako s FAÚ, tedy s Finančně analytickým útvarem ministerstva financí. Nikdo ji nekontroluje. Přitom propojuje finanční a policejní informace, což je nebezpečné, lehce zneužitelné.)

Komické bylo zdůvodnění Komárkova konce. Tomáš Tuhý pravil toto: „Plukovník Komárek mě informoval, že svůj post opouští z osobních důvodů, které jsem vyslechl a plně respektuji. Také jeho práce si velmi vážím.“ – Hm, pokud si jeho práce tolik váží, proč ho nepřemlouval, ať nekončí? Dokonce Komárka chválil za stabilizaci útvaru a rozjezd Kobry. Prostě divadlo, komedie, šaškárna.

Vysvětlení se nabízí: Komárek nechce skončit u sboru. Podle zdrojů z policie odmítal odejít z čela ÚOKFK, ale nakonec to bylo buď, anebo, buď boj s vedením a posléze konec u policie, nebo rezignovat na funkci a čekat, jestli mu milostivě dají jinou. Však také ministr vnitra Chovanec na tiskovce oznámil, že by Komárek mohl začít potírat kyberzločiny...

Pokud končí „z osobních důvodů“, jež nebyly nijak přiblíženy, proč tedy má dál zůstávat ve vedení policie a převzít jinou náročnou práci, boj proti kybernetické kriminalitě? To nedává žádný smysl. Je to výmluva, tichá dohoda. Vykopli ho.

Na Milana Komárka tlačili, tlačili, až ho vytlačili.
Na Milana Komárka tlačili, tlačili, až ho vytlačili. | Foto: ČTK

Babišova cenná tykadla

Svoji roli v komedii mohl sehrát i vicepremiér Babiš (ANO). Jednak je to hlavní hybatel celé vlády, za druhé to on podepsal dohodu o Kobře s Chovancem. Do protikorupční policie má delší dobu svoje cenná tykadla. Šéfa Divize interní bezpečnosti Agrofertu od roku 2011 zastává bývalý náměstek ředitele ÚOKFK Jiří Veselý. A jako šéfa tajné finanční policie FAÚ, jež spadá výhradně pod ministra financí, si Babiš letos v únoru vybral Libora Kazdu, který od roku 2008 vedl plzeňskou expozituru protikorupční policie. Mluví se o tom, že Babiš má svoje lidi také přímo v protikorupční policii. Komárek mu tam dost možná nevyhovoval.

A je celkem jasné, že Babiš má mnohem větší zájem o protikorupční složku policie než o jiné útvary, třeba o ten antimafiánský. Jeho svět je byznys, peníze.

Pak by to byly tři velké váhy, ministr Chovanec, policejní prezident Tuhý a ministr Babiš proti jednomu Komárkovi. To se dá dost těžko ustát. Bude zajímavé sledovat, koho ti tři vyberou místo dosavadního ředitele antikorupčníků.

Pro nás, pro veřejnost, je konec Komárka špatné znamení. Ukazuje se, že nová vládní i policejní garnitura chce všude nacpat svoje lidi. Chovají se stejně, jako se chovali ti před nimi. Netroufají si na antimafiánský útvar, kde zůstává Robert Šlachta. Ten zatím dělá práci, která jim vyhovuje, honí kmotry spojené s pravicí. Navíc by bylo nešikovné teď vyhodit velkého Nagyobijce. Takže plukovníkovi Šlachtovi bez mrknutí oka projde i takový malér, jako je odposlech novinářů (nasazený, aby byl odhalen zákonem chráněný zdroj jejich informací), který bývalá ústavní soudkyně, nyní senátorka Eliška Wagnerová označila za „neústavní exces“.

Milana Komárka je škoda. Ale hlavně je škoda, že s námi už zase hrajou na slepou bábu, že se vlastně skoro nic nezměnilo. Jen jména. Jen partaje. Jinak nic.

 

Právě se děje

Další zprávy