Karel Hvížďala Karel Hvížďala | Komentáře
23. 6. 2014 13:00

Komentář Karla Hvížďaly: Válková jako past na Babiše

Že paní Válkovou podpořil Miloš Zeman, není až tak překvapivé, protože oslabování vlády a jejího předsedy Bohuslava Sobotky mu vyhovuje. Ale proč se o to nestará předseda hnutí ANO?
Andrej Babiš paní Válkovou nakonec bude muset odvolat, s tím nejspíš všichni počítají (možná i sama ministryně).
Andrej Babiš paní Válkovou nakonec bude muset odvolat, s tím nejspíš všichni počítají (možná i sama ministryně). | Foto: ČTK

Zopakujme si nejprve fakta, která jsou veřejně přístupná a potvrzená bezpečnostním výborem Sněmovny a jeho předsedou Romanem Váňou.

Paní ministryně Helena Válková (nominovaná za ANO), sotva přišla na ministerstvo spravedlnosti, začala s čistkou: První obětí byl generál Pavel Dohnal, který byl odvolán 4. dubna 2014 z funkce ředitele Vězeňské služby. A již tento první krok byl dle expertů protiprávní, protože generál Dohnal nebyl do funkce jmenován, ale podle zákona 361 byl do funkce ustanoven na dobu pěti let. Podle zmíněného zákona by mohl být tudíž zbaven funkce jen kvůli nějakým nezákonnostem, jak potvrdili i tvůrci zákona, a těch se nedopustil. Paní ministryně ho odvolala podle zákona 555, což nelze. To jí údajně doporučila nejmenovaná právní kancelář. Generál Dohnal se proti tomu pochopitelně odvolal a právníci se domnívají, že tento spor musí nutně vyhrát. Byl totiž odvolán na základě závěrů kontrolní komise, v nichž jasně stojí, že za zjištěné nedostatky nemůže, protože ty zdědil po svých předchůdcích.

Do funkce nového ředitele Vězeňské služby vzápětí ministryně jmenovala ředitele věznice Rapotice plukovníka Pavla Ondráška, aniž byl vyhlášen řádný konkurs. Jeho údajné dva konkurenty nikdo nikdy neviděl a nikdo ani nezná jejich jména. Nový ředitel jako jeden ze svých prvních kroků zrušil oddělení finanční kontroly, které má existovat ze zákona, stejně jako právní odbor, který prověřoval veřejné zakázky, aby nemohlo docházet k tomu, co se tam dělo ještě před třemi lety, kdy si ředitelství zadalo zakázku a pak si ji samo vysoutěžilo, čímž se otevíral prostor pro korupci.

Dalším člověkem, který musel koncem května toto ministerstvo opustit, byla první náměstkyně Hana Marvanová: ministryně hovořila o její neschopnosti se pohybovat ve státní správě, prohlásila o ní, že se chová jako Johanka z Arku a ona že nechce válku v justici. Ve skutečnosti tato slova měla zakrýt tvrdý spor o obsazení místa šéfa Krajského soudu v Ústí nad Labem. Komise, které paní náměstkyně šéfovala, vybrala Jana Veselého, předsedu Okresního soudu v Mělníku, ale paní ministryně i někteří soudci v Ústí měli jinou představu: chtěli do funkce svou místopředsedkyni Ivetu Hendrychovou, přestože právě tento soud byl kritizován i BIS za manipulace při konkurzních řízeních a za neúměrné průtahy v soudních jednáních. Proto zřejmě komise do funkce vybrala někoho zvenčí, a ne místopředsedkyni, která je za neblahý stav soudu spoluodpovědná. Za touto válkou, kterou rozpoutala právě paní ministryně Válková (nomen omen), jak upozornila sobotní Mladá fronta Dnes, je zřejmě hlavně snaha mít vliv na stavbu nového justičního paláce v Ústí, který by měl stát asi 850 milionů korun. Zakázku totiž bude vypisovat nový předseda, a proto se MF Dnes domnívá, že pan Veselý, se kterým by se dalo těžko manipulovat, nemá na jmenování šanci.

A že nejde o plané spekulace, potvrzuje i následné odvolání dalšího náměstka paní ministryně Pavla Šterna: Ten nechtěl ministryni sdělit nabídkové ceny, tedy výsledek průzkumu trhu, s nimiž šly firmy do výběrového řízení na elektronické náramky. Byl vázán mlčenlivostí, a když se nepodvolil, ministryně ho obešla a žádala informace od šéfky Probační a mediační služby Jitky Čádové. Ani ta jí je nedala. Ministryně proto tendr zrušila. Pavel Štern o jejím nestandardním chování informoval vzápětí Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. „Odmítl jsem porušit pravidla vypsání tendru, což po mně paní ministryně požadovala," uvedl v médiích. Zřejmě po zkušenostech z předešlých případů se rozhodl pro krajní krok, aby upozornil na to, co se na ministerstvu spravedlnosti děje.

O zmíněném způsobu průzkumu trhu před vypsáním výběrového řízení jasně hovoří zákon o veřejných zakázkách. Podstatné je, kdo je zadavatelem, v tomto případě to nebylo ministerstvo spravedlnosti, ale Probační a mediační služba. Ta si pro své potřeby mohla ustavit hodnoticí komisi. „Pro zadavatele i komisi platí pravidlo povinné mlčenlivosti. Do nabídek mohou nahlédnout pod slibem mlčenlivosti jen přizvaní odborníci, které vyzve hodnoticí komise. Nabídkovou cenu pak komise oznamuje všem uchazečům při otevírání obálek," uvedla Radka Burketová, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, jež vede 1. místopředsedkyně ANO Věra Jourová, jak si lze dohledat v médiích. Kdyby se totiž tuto cenu dozvěděl někdo předem, mohl by nabídnout nižší cenu, byl by ve výhodě a snadno by zvítězil.

A za poslední nestandardní krok paní ministryně Válkové je možné považovat i dubnové jmenování Jana Švece do funkce vrchního ředitele IT na ministerstvu spravedlnosti (byl vybrán bez výběrového řízení, které však na tuto funkci není předepsané): Je to totiž stejný muž, který měl před pěti lety za ministra Řebíčka zřizovat velmi kritizovaný projekt na informační tabule na Ředitelství silnic a dálnic. Šlo tehdy o zakázku za jednu a čtvrt miliardy korun, která byla vypsána nezákonně bez výběrového řízení a fungovala chybně, jak na to upozornili novináři v pořadu Reportéři ČT. Měsíc po nástupu pana Švece se objevila zpráva, že hodlá modernizovat portál Justice.cz, a to za dvacet milionů. A jak bylo možné vyčíst okamžitě poté z médií, ani na samém ministerstvu nepanuje shoda, jestli je takový projekt vůbec zapotřebí. Hlavní výhrada spočívá v tom, že modernizace neřeší stěžejní úkol: publikaci výkladových stanovisek k novému občanskému zákoníku.

Nebezpečná otázka zní: Proč Andrej Babiš toleruje - jak se lze z uvedeného oprávněně domnívat - vznik systémového korupčního prostředí na ministerstvu spravedlnosti (které má naopak na přísné dodržování pravidel dohlížet), když sám - jak říkal - do politiky vstoupil kvůli tomu, aby proti korupci bojoval? Že paní Válkovou podpořil Miloš Zeman, není až tak překvapivé, protože oslabování vlády a jejího předsedy Bohuslava Sobotky mu vyhovuje. Ale proč se o to nestará předseda hnutí ANO, jež tam ministryni instalovalo, když tento politický subjekt teprve musí bojovat o své postavení na politické mapě, je opravdu záhada. A jak známo, korupce má ve všech zmíněných kauzách velký prostor: justiční palác v Brně se prodražil z 850 milionů na dvě miliardy, za ministryně Daniely Kovářové se navrhoval nákup náramků pro domácí vězení rovněž za dvě miliardy, zatímco za náměstka Šterna se hovořilo asi o 110 milionech, a dnes se již místo původních 400 kusů, respektive 800 kusů mluví o 2000 náramcích. A odbory IT na úřadech podle statistických zpráv představují nejrizikovější korupční prostředí.

Pokud Andrej Babiš bláhově upřednostní politické zájmy před transparentními pravidly, tedy stabilitu vlády za každou cenu, dostane se do stejné pasti jako premiéři z ODS a jeho hnutí rychle ztratí přízeň voličů: stejně rychle, jako ji získalo. A na tom má samozřejmě zájem nejen pan prezident, ale i všechny ostatní strany. Válková kope past na Babiše a to všem ostatním politickým hráčům vyhovuje. Babiš paní Válkovou nakonec bude muset odvolat, s tím nejspíš všichni počítají (možná i sama ministryně), dokonce i generál Dohnal se s největší pravděpodobností do své funkce vrátí, a jak to dopadne s oznámením pana Šterna, nelze předjímat, i když on se držel pravidel, ale to je současným hráčům jedno: struktura ministerstva bude rozleptaná, pro stát nevýhodné smlouvy budou uzavřené, takže všichni černí hráči na tom zase vydělají. Prodělají jen občané.

 

Právě se děje

Další zprávy