Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 9. 2016 13:50

Na Rhodosu je Zeman hvězda. Na pohřbu Perese by byl jen jedním ze tří tisíc smutečních hostů

Prezidentovi nejde o Česko a o Izrael. Raději řeční na Jakuninově konferenci Dialog civilizací, než aby uznal velikost izraelského státníka.
Prezident Miloš Zeman s putinovcem, oligarchou Vladimirem Jakuninem na snímku z roku 2015.
Prezident Miloš Zeman s putinovcem, oligarchou Vladimirem Jakuninem na snímku z roku 2015. | Foto: ČTK

Na páteční pohřeb světového státníka Šimona Perese, bývalého izraelského prezidenta, Miloš Zeman nepřiletěl. Přitom je pověstný svou mnoho let trvající, na odiv stavěnou náklonností vůči Izraeli. Během pohřbu vystoupil na konferenci Dialog civilizací, kterou na Rhodosu pořádá Vladimir Jakunin, ruský oligarcha a blízký spolupracovník Vladimira Putina. Zeman neřekl nic zajímavého.

Byl v pátek hlavním řečníkem rhodské konference. Zároveň však nutno dodat, že i další účastnici Dialogu civilizací, kupříkladu slovenský premiér Robert Fico a maďarský předseda vlády Viktor Orbán, se Peresova pohřbu účastnili, ač také byli přihlášeni na Rhodosu.

Málokdy světové státníky nějaká osoba spojí. Na pohřeb Šimona Perese přijel palestinský vůdce Mahmúd Abbás, ač ho radikální Hamás žádal, ať nejezdí. Abbás dal přednost míru. Pohřeb se mu stal symbolem. Svou účastí vyjadřuje touhu po míru. Postavit se Hamásu jistě stojí víc úsilí než se omluvit Jakuninovi.

Do Jeruzaléma přiletěl Barack Obama se svým šéfdiplomatem Johnem Kerrym. Těžko si představit, že by měl americký prezident zrovna ten den volno a nohy na stole. Musel řadu akcí zrušit. Letěl na otočku. Protože Peres něco znamená a světový státník cítí potřebu se k němu přihlásit. K jeho touze po míru. K jeho obdivuhodné schopnosti jednat s nepřáteli a změnit aspoň zčásti jejich postoj.

Za Česko přiletěli Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka původně nechtěl. Změnu plánu okomentoval: "Vzhledem k významu osobnosti Šimona Perese a mimořádně silným a tradičním česko-izraelským vztahům pokládám za důležité, aby byla naše republika na pohřbu bývalého izraelského prezidenta zastoupena na co možná nejvyšší úrovni." Jinými slovy: když Zeman nejede, musím já. Česko si nemůže dovolit na pohřbu Perese chybět.

Rozloučení se zúčastnil prezident Německa Joachim Gauck. I on musel měnit program. Proč? "Navzdory zvěrstvům vůči jeho rodině při holocaustu, Šimon Peres nabídl Němcům ruku. Za tento postoj jsme mu velmi vděční," vysvětlil Gauck. "Jeho život ve službě míru a usmíření může být příkladem pro mladé lidi." Proto mělo smysl všeho nechat a letět na rozloučení s Peresem. Proto tam nechyběli lidé jako francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a další a další.

Jsem Žid! Ne. Jsem Jakunin!

Proč Zeman chyběl? Skutečný dialog civilizací se odehrál v Jeruzalémě, nikoli na Rhodosu u oligarchy. Kdo je Jakunin? Pracoval 22 let v sovětské tajné službě s nejhorší pověstí, v KGB. Bývalý šéf Ruských železnic. Spoluzakladatel banky Rossiya, která je úzce napojena na multimilionáře okolo Putina. Jeden z nejbohatších lidí v Rusku. Zastánce okupace Krymu. Figuruje na sankčním seznamu Spojených států a Austrálie.

Tomuto muži dal Zeman přednost před možností osobně projevit úctu Peresovi. Přitom se opakovaně prohlašuje za velkého přítele Izraele. Loni v březnu mluvil v USA na konferenci AIPAC (American Israel Public Affairs Committee, Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti). Což je vlivná americká proizraelská lobby.

Pronesl tam tehdy tato slova: "Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner. Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid." Poslední větu řekl i v hebrejštině. Účastníci mu aplaudovali vestoje. "Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti," pravil a připomněl, že svět čelí islámskému terorismu.

Moderátorovi tehdy popsal, proč má rád Izrael: "Protože máme stejnou historii. Byli jsme obklopeni nepřáteli, diktaturami. Bývalé Československo bylo jediným ostrovem demokracie v srdci Evropy." Přidal, že "mezi těmito dvěma ostrovy musí existovat solidarita".

Loni v říjnu v Česku hostil izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. Řekl, že Česká republika považuje Izrael za klíčového spojence. Jsou prý jen dvě země, Slovensko a Izrael, jejichž vlády zasedají společně s českým kabinetem. – Na pohřeb Perese však neletěl.

Inventář rhodské konference

O zemřelém bývalém prezidentovi Izraele se dá psát hodiny. Mimořádná osobnost. Před 22 let dostal spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír. Obdrželi ji za historickou mírovou dohodu s Palestinci. Levicový Peres byl pro mír.

Proč se tedy Zeman neomluvil Jakuninovi a neletěl na pohřeb? Protože na Dialogu civilizací, který je mnohem spíš antizápadním sčuchnutím, je hlavní figurkou? Kdežto v Jeruzalémě by byl jen jedním z mnoha? Nebo proto, že mu na Česku a na Izraeli v podstatě nezáleží, myslí především na sebe? Nebo proto, že je Jakuninovi nějak hlouběji, jinak zavázán?

Jiná možnost: chtěl snad prezident Miloš Zeman na Dialogu civilizací sdělit něco převratného, světoborného? Má recept, jak porazit džihádisty? Něco nového, zásadního, co by jeho a Českou republiku přeneslo do centra světové pozornosti?

Na konferenci hovořil deset minut v pátek dopoledne. Na počátku pravil: "Protože jsem na této konferenci už po osmé a jsem součástí inventáře této konference, dovolím si několik provokativních poznámek, které možná nezapadají do převládajícího mínění." To znělo slibně.

Český prezident pokračoval: neexistuje přesná definice, co je to civilizace. "V abstraktu svého projevu jsem si dovolil jeden vtip, řekl jsem, že můžeme vést dialog s lidmi, kteří mají rádi různá jídla, můžeme také diskutovat s vegetariány. Ale nemůžeme vést diskusi s kanibaly, protože pro kanibaly jsme my sami jejich jídlem" (Připomeňme, že Šimon Peres diskutoval s "kanibaly", s lidmi, kteří chtěli a chtějí Izrael vyhladit.)

Miloš Antiperes: Boj, nikoli dialog

Zeman na Rhodosu: "Anticivilizace je civilizace, která se snaží zničit druhé civilizace." Hovořil o nacismu, který se snažil zničit Židy, pak Slovany atd. Zmínil střet civilizací s jednou novou anticivilizací: "Ve srovnání s nacismem tato civilizace nevychází z národa, ale z náboženství. Je to anticivilizace takzvaného Islámského státu."

Neotřele srovnal IS s Hitlerem. A přednesl "provokační" námět: aby na budoucí rhodské konferenci nabídli "nejenom chápání dialogu mezi civilizacemi, ale také důkladnou a přesnou analýzu anticivilizace". Poté zopakoval, co říká stále dokola: IS měl vliv na šest států, nyní už na 35, je to sociální rakovina ve stadiu metastází.

A na závěr opět: "Je možné vést dialog s těmi, kteří mají rádi různá jídla, ale není možné diskutovat s nacismem, není možné vést diskusi s Islámským státem, není možné diskutovat s těmi, kdo chtějí jako sociální rakovina zničit existující civilizace." Úplně na konci přítomným sdělil, že "anticivilizace se ničí zbraněmi, ne dialogem".

Kvůli tomuto projevu Zeman nejel na pohřeb mírotvůrce, mírosnílka, mírovyznavače Perese. Jeho úvahy byly na úrovni slabého žáka učiliště. Neřekl nic zajímavého, provokačního. Byl mělký, prázdný. Nic. Už zase nic. A s tímto nic byl u Jakunina hvězdou, zatímco v Jeruzalémě by figuroval jako jeden ze tří tisíc smutečních hostů.

Nebo nejel proto, že stojí na úplně opačné pozici než Peres? Volá: Boj! a mává oštěpem, který ani v ruce nemá?

Mnoho českých politiků bylo zklamáno, že Zeman do Izraele neodcestoval. Jinak to vidí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Na jednu stranu bych si velmi přál, aby nejvyšší představitel mého státu byl na pohřbu Šimona Perese. Na druhou stranu si říkám, jestli není lepší, když bude dělat ostudu na Rhodosu." Možná má Kalousek pravdu. Ukázalo se, že Zeman na Česko i na Izrael kašle.

 

Právě se děje

Další zprávy