Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 2. 2016 12:50

Pelikán nerad Chovance. Do vyšetřování zásahu policie v sobotu by to ale tahat neměl

Robert Pelikán napadá Milana Chovance za to, jak policie v sobotu v Praze zasahovala. Ale ministr vnitra policii neřídí. Naštěstí.
Podle policie zakuklenci nebyli kriminalisté převlečení za fašisty, ale hooligans.
Podle policie zakuklenci nebyli kriminalisté převlečení za fašisty, ale hooligans. | Foto: ČTK

Tři dny po divokých antiuprchlických demonstracích v Praze začíná být jasněji v tom, jakou roli hrála policie. Čelila drsnému obvinění, že se její lidé převlékli za neonacisty či chuligány a provokovali levicové aktivisty, antifu, aby se s nimi servala. V úterý již celkem s jistotou víme, že toto se nestalo.

Proč to celé vzniklo? V Thunovské ulici, vedle domu ministerstva vnitra (policie) ještě ke všemu, byla část ultrapravičáků maskována. Zákon maskování při demonstracích zakazuje. Podle mě je to v pořádku. (Samo sebou by byl nesmysl zakazovat masky třeba na masopustu či karnevalu.) Ale ve chvíli, kdy jsou ulice plné střetů, létají lahve a dlažební kostky, není možné, aby byli útočníci maskováni. Není to v našem zájmu.

V Thunovské ulici v sobotu hrstka policistů, bylo jich méně než deset, oddělovala bojůvku antiuprchlickou a prouprchlickou. Stála tam pořádková policie, nikoli těžkooděnci, muži zákona neměli výbavu na tvrdý zásah a byli v menšině.

S neonacisty celou dobu komunikoval "muž v hnědé bundě", o němž někteří na internetu tvrdí, že řídil policajty převlečené za fašisty. Mluvčí policie Jan Daněk k tomu sdělil, že to byl policista v civilu a měl za úkol eliminovat střet: "Začal komunikovat s maskovanými muži a snažil se je přesvědčit, aby od útoku upustili, což se podařilo a vyjma několika předmětů, které prolétly vzduchem, ke střetu skupin nedošlo."

Mluvčí Daněk také vyloučil, že by mezi maskovanými útočníky figurovali policisté. Řekl: "Kriminalistům se do této chvíle již podařilo zjistit totožnost některých z maskovaných útočníků, jedná se o radikální extremisty z fotbalového prostředí." Antifa mluví o "kinder chuloších", tedy o mladých, bojechtivých hooligans.

Když se díváte na video z Thunovské ulice, jste zmateni. Počínání muže v hnědé bundě není jasné. Když ale víte, že je to kriminalista, který pracuje s pravicovou extremistickou scénou, ty lidi zná, část z nich zná, dojde vám, že jeho role je jiná, že je "neřídí", nýbrž brání bitce.

Nabízí se otázka, proč on a uniformovaní (na tvrdý zásah nevybavení) policisté nekonají, když demonstranti porušují zákon: mají masky, házejí hole a kameny. Policie je přece ze zákona povinna zakročit, je-li zjevně porušován zákon.

Ne kriminalisté, ale hooligans

Nepatřím mezi obhájce dnešní policie, mnoho věcí mně na ní vadí, irituje, mnoho věcí dělá špatně. Píšu o nich. Ale tahle situace byla jiná, složitější. Kdyby pořádkáři vyrazili proti náckům, kterých bylo o něco víc, mohlo by následovat hned několik věcí.

Policistů bylo málo a mohli by prohrát, dostat na budku. Dokonce by se k nim mohli přidat levicoví extremisté, tedy druhá strana, skupina, kterou od hooligans oddělovali, a najedenou by se octli na jedné straně. (Ostatně i ti "vlevo" házeli na ty "vpravo" různé předměty. Takže by měli zasahovat i proti nim.) Jejich rolí bylo především zabránit tvrdému, krvavému střetu. Tu roli splnili.

Takže ano, ti policisté skutečně přihlíželi nezákonnostem, ale zároveň bránili škodě mnohem větší, což je v pořádku. Policie musí jednat takticky. Nejhorší pro ni je, když jde do bitky a prohraje. Nebo když dopustí, aby se dvě skupiny rvaly. Divoké demonstrace nenabízejí jednoduchá, papírová, řešení.

Šéf pražské policie Miloš Trojánek tentokrát asi není daleko od pravdy, když tvrdí: "Přesvědčil jsem se jak na řídicím štábu, tak i přímo v ulicích metropole, že policisté i kriminalisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace. Jejich profesionální nasazení a přístup velice oceňuji, policisté tak zabránili nejednomu vyostření situace."

Fakt, že se v Thunovské ulici nejednalo o zakuklené policajty, souvisí i se sobotním večerním útokem na centrum Klinika na pražském Žižkově. Na internetu už totiž běhají "zaručené zprávy", že zakuklení policajti útočili i tam, že se právě tam z Thunovské ulice přesunuli. (To už byl sice úplný bizár, ale mnohým to nevadí.) Takže ne. Nebyli to policajti.

Pelikán nerad Chovance

Sobotní demonstrace slouží jako politikum. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se ostře pustil do ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Pelikán k incidentu v Thunovské ulici napsal: "Jestli jsou na videích maskovaní lidé, kteří házejí láhve a mají v ruce tyče, prostě maskovaná ozbrojená bojůvka před zraky policie, tak pro mě je to nepřijatelné."

Pro mě je to taky "nepřijatelné", a přece v dané situaci policie zřejmě jednala nejlépe, jak mohla. Nesmíme zapomenout, že konfliktů bylo víc a že těžkooděnci hlídali velká shromáždění, kupříkladu mítink Pegidy a Bloku proti islámu na Hradčanském náměstí. Takže se prostě nemohli sebrat a utíkat po Zámeckých schodech dolů.

Pelikán tvrdí, že Chovanec měl zasáhnout proti policistům, kteří policii v sobotu řídili. Velmi by mě zajímalo, JAK měl Chovanec zasáhnout proti řídícím důstojníkům policie. Nijak mu nepodléhají. Nesmějí mu podléhat. On je nejmenuje a neodvolává. Ministr vnitra se souhlasem vlády jmenuje pouze policejního prezidenta, tím to hasne. Že by tohle Pelikán nevěděl?

Pokud má někdo dělat pořádek v policii, je to její šéf. Tomáše Tuhého si tato vláda vybrala. Policii prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, na její práci dohlížejí v jednotlivých kauzách státní zástupci. Pokud žalobci vyhodnotí, že policisté v Thunovské ulici spáchali trestný čin (podle mě nesmysl), pak mohou rozjet vyšetřování.

Pelikán se tentokrát nechal zaslepit zřejmou animozitou vůči Chovancovi, který ovšem v pražských ulicích nezasahoval. Navíc může jen těžko ministrovi vnitra vyčítat, že nechal postup policie prošetřit a výsledek chce "do dvou týdnů". Takové pátrání prostě chvíli trvá.

Pelikán však řekl: "Co na tom chcete prošetřovat?! Máte mimo jiné shromažďovací zákon, který říká, že nikdo nesmí být ozbrojen a nikdo nesmí mít maskovaný obličej. Máme jasné video, kde jsou lidé, kteří jsou ozbrojeni a mají maskovaný obličej, a na ně v klidu dohlíží nějaká policejní skupina. Na tom není co prošetřovat."

Na tom ne. Ale prošetřit se musí, jestli policie skutečně neměla v dané chvíli sílu na to, aby viditelně nezákonnému jednání zabránila. A tak to pravděpodobně bylo.

Naopak za selhání musíme v tuto chvíli považovat situaci, kdy podle dostupných informací odmítla pomoci novinářům z Českého rozhlasu, na které lidé útočili na Hradčanském náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy