Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 9. 2016 12:30

Po desáté večer bude klid, holomci! Pokud chcete dělat bugr, nahlásit rok předem

Omezuje se spolkový život. Za komunistů byl zničen a pracně se vytváří znovu. I ignorantovi je jasné, že obecní ruch nenaplánujete rok dopředu.
Urodilo se? Chcete slavit po desáté večer? Nameldovat o rok dřív! (Ilustrační kresba z dožínek.)
Urodilo se? Chcete slavit po desáté večer? Nameldovat o rok dřív! (Ilustrační kresba z dožínek.) | Foto: Wikimedia Commons

Představte si, že Češi vyhrají hokejové mistrovství světa a jeden z útočníků je od vás z obce. Chcete to oslavit, zápas skončil v osm večer, rozjedete akci, slavíte. Tak to skončí. Leda byste byli věštci, věděli s předstihem, jak hokej dopadne, a nahlásili mejdan rok předem.

Jiný příklad. Holka z vaší obce vyhraje Česko hledá SuperStar. Započne přirozená oslava, nikoli "soukromá", která se logicky protáhne až do noci, překročí fatální desátou večerní hodinu. Malér, začne se hledat "pořadatel" a dostane pokutu. Pokud akci obci nenahlásí rok dopředu...

Svatba. Žení se "známá vesnická firma", přijde popřát a poveselit se plno lidí. Slaví se v hospodě, v noci se na náměstí na počest novomanželů odpálí ohňostroj. Bejvávalo, nahlásit rok dopředu. Přijde skvělá úroda vína, lidem se to chce oslavit. Ne ne, až za rok. Nebo skončit před desátou večerní.

Zavítá k vám do obce kapela, dobrá kapela. Koncert skončí v deset, ale lidem se ještě nebude chtít domů, dostanou chuť slavit, užít si noci. O.K., ale chuť musejí dostat rok předem a pěkně ji na úřadu nameldovat.

Takhle se dá dlouho pokračovat. Každý vymyslí deset dvacet možností, při nichž se jaksi vzedme obecná chuť společně slavit. Třeba v přímé volbě vyhraje Zeman a jeho příznivci začnou juchat. Jen do deseti, přátelé, jen do deseti. Nebo to vědět o rok dřív a poníženě poprosit o povolení.

Od letošního října musí být všechny akce, které se konají po 22. hodině, nahlášeny rok předem v obecně závazné vyhlášce. Tohle vymyslel opravdu geniální mozek. Znamená to konec narychlo svolaných sešlostí.

Dodejme, že úplně jinak je to u provozovatelů veřejných produkcí (přijedou třeba Kabáti zahrát na Vypichu v Praze). Tam nově závisí regulace nočního klidu na individuálních rozhodnutích hygienických stanic. Nemusí se hlásit rok předem. Zajímavé. U veleakcí, neobecních akcí, je to tedy opačně.

Svaté právo na nerušený spánek

Proč ta změna? Novela přestupkového zákona je odpovědí na nález Ústavního soudu ze 7. června. Ten vyžaduje, aby obyvatelé obce věděli s dostatečným předstihem o tom, že se v noci pořádně nevyspí. (Zřejmě proto, aby si zaplatili noc v hotelu ve vedlejší obci.)

ÚS (sp. zn. Pl. ÚS 4/16): "Veřejný zájem, jakým je nerušený odpočinek v noční době, má být zájmem na udržení místních tradic a na upevňování mezilidských vazeb skrze hlasité noční aktivity převážen toliko ve výjimečných případech. Tyto výjimečné případy, kdy se doba nočního klidu stanoví jako kratší nebo žádná, je třeba vymezit natolik určitě, aby lidé v obci žijící mohli počet a rozložení potenciálně částečně či úplně probdělých nocí v roce předvídat, tedy aby lidé žijící v obci přesně věděli, kdy či za jakých okolností na nerušný odpočinek v délce osmi hodin vzhledem k místním specifikům nárok nemají, protože osoby tento jejich odpočinek narušující za to nebudou podléhat veřejnoprávní sankci..."

Dál ÚS: "Vymezení výjimečných případů, kdy je doba nočního klidu stanovena dobou kratší, než stanoví zákon, nelze vázat na konkrétního pořadatele akce, byť by jím byla obec samotná." Takže zákonná ochrana nočního klidu má přednost.

Podle ministerstva vnitra se změna netýká "soukromých oslav". Ty se prý smějí konat dál. Děkujeme. Jen po 22. hodině nesmějí rušit noční klid. No tak sláva. Tady zřejmě stačí původní zákonná úprava, kdy vám za rušení hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Jenomže co je soukromá, dejme tomu rodinná oslava? Svatba v hospodě, kam přijde půl vesnice? A která se, logicky, protáhne i po desáté večerní? Nebo taková akce už překročila rodinný rámec? Soukromý rámec? Už je nesoukromá?

Pravice kupodivu nekřičela

Co se to vlastně děje? Omezuje se, svazuje spolkový život. To, co u nás stále hodně chybí, co bylo za komunistů zničeno a pracně se to vytváří znovu. I naprostému ignorantovi je jasné, že (noční) obecní ruch nenaplánujete rok dopředu. Obcím se novelou přestupkového zákona odebírá možnost, aby si samy aktuálně regulovaly noční klid na svém teritoriu. Přitom samospráva má svoje práva zaručena ústavou. Tady budou od října zákonem zjevně narušena.

Jistě, časté rušení spánku je nepřijatelné. Ale každý ví, že noční klid obvykle ničí jednotlivci, různé soukromé oslavy a akcičky. V takovém případě se dá zavolat policie a ta má zjednat nápravu. U obecních akcí je cenná právě jejich spontánnost, to, že lidi skutečně něco spojuje. Není to jen dopředu nalajnované, roky stále stejné, ale zrozené z okamžité potřeby a radosti. Tohle omezovat?

Navíc takto spontánně organizované akce obvykle nevadí. Mnohem větší nelibost místní usedlíci často přisuzují právě veřejným produkcím, po kterých se místo konání mění v obří hospodu plnou jedinců zlitých pod obraz. Těch se změna netýká.

Zajímavé, že pravice nekřičela. Nebránila právo obcí, aby si samy rozhodovaly, jaké výjimečné akce u sebe spontánně, nikoli rok předem, povolí i s tím, že veselí překročí desátou hodinu večerní. Přitom toto je skutečně tvrdý a zjevně nesmyslný, přehnaný zásah do spolkového života. Výhrada Ústavního soudu se jistě dala řešit jinak.

Snad ještě dodatek. Jakou váhu má obec? Místní úřad? To v Praze krásně ukázal tunel Blanka. Městská část Praha 6 je zděšena, jak se díky Blance zhoršilo bydlení za výjezdem z tunelu. Žádá magistrát hlavního města, ať výjezd zavře. Ale ten se na ni vykašle. Zřejmě "vyšší zájem" na dušení obyvatel šestky.

 

Právě se děje

Další zprávy