Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 9. 2016 13:30

Policie straší: Je jen otázkou času, kdy u nás teror udeří. Žvaní, kopíruje Zemana

Ve skutečnosti nic nenasvědčuje, že by snad bylo "jen otázkou času, kdy a kde" se v Česku odehraje nějaká džihádistická teroristická akce.
Fronta "měkkých cílů", turistů, se shlukuje po ránu před Pražským hradem, který Miloš Zeman nechal opevnit.
Fronta "měkkých cílů", turistů, se shlukuje po ránu před Pražským hradem, který Miloš Zeman nechal opevnit. | Foto: Martin Fendrych

Na ministerstvu vnitra se tento čtvrtek konala Mezinárodní konference k terorismu a ochraně měkkých cílů. Dozvěděli jsme se, že Česko cílem zatím není, ale prý bude. Ředitel nové policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) plukovník Michal Mazánek pravil: "Terorismus se zatím v ČR prakticky neprojevil, ale je jen otázkou, kdy a kde se tak stane."

Není úplně jasné, co myslel tím "prakticky". Jako že se někde okrajově terorismus projevil? Pak o tom ovšem nevíme. Nebo tím myslel, že se v praxi neprojevil? Ano, o tom víme. Projevuje se tedy teoreticky. A to zřejmě tak, "že by mohl".

Věta "je jen otázkou, kdy a kde se tak stane", tedy kdy i u nás teror udeří, má jednu výhodu. Je nezpochybnitelná. Nedá se s ní polemizovat. Tvrďte, že se něco v budoucnosti nestane. To fakt nejde. Na druhou stranu máme jasno, jak taková věta funguje: jako strašák. Nejsme uklidňováni, nestačí věta "terorismus se v Česku neprojevil a dáváme pozor". Ne. Musí se dodat, že nevyhnutelně přijde.

Jaké tedy mají čeští policajti z národní centrály indicie? Jaké poznatky? Podobně jako tajná služba BIS sdělují, že zatím sloužíme (opět zatím, však ono to jednou přijde) jako tranzitní země pro osoby napojené na terorismus.

Hm. Osoby napojené na terorismus. Takže to nejsou přímo teroristé? Zřejmě nikoli. Nabízí se ale i jiná otázka. Kromě Patagonie existuje na světě vůbec nějaká země, kudy by občas nějaká "osoba napojená na teroristy" neprojela? Notabene v Evropské unii? V EU neexistuje a neexistovala. Osoby napojené na teroristy tudy jezdily vždycky. Možná pár za rok, ale jezdily.

Vybavení pro volnočasové aktivity teroristů?

Jaké další informace policie získala? Michal Mazánek sdělil, že některé osoby napojené na teroristy se u nás snažily koupit outdoorové vybavení pro místa bojů. Jaké? Čelovky? Stany? Pohorky? Lana? Trenky? A bylo to pro "volnočasové aktivity teroristů"? Nebo pro boj?

Upřesnil to Jiří Dreksler ze sekce terorismu a extremismu NCOZ. České bezpečnostní složky prý zachytily jednotlivce i malé skupiny, kteří se pokoušeli nakoupit vybavení za desítky tisíc korun pro "klasická místa bojů". Dreksler řekl ČTK: "Přímo jsme věděli, kam to vybavení mířilo a za jakým účelem tam mířilo."

Sdělení dosti nesrozumitelné. Když to vybavení mířilo do míst bojů, proč policie jeho převoz či odeslání nezarazila? Nebo nemohla? Nebo sledují ty "stanaře" až na místo? (Těžko.) A zboží "za desítky tisíc korun"? Tak to je pro bojovníky Islámského státu fakt megainjekce.

Mazánek přidal: "Docházelo u nás také k léčbě zraněných bojovníků a k padělání dokladů." Dreksler však řekl, že se u nás léčil bojovník se střelným zraněním. Prý šlo o utajovanou informaci. (Proč ji odtajnili?) Nutno dodat, že je rozdíl mezi léčbou "zraněných bojovníků" a léčením jednoho postřeleného bojovníka. Nejsme tedy zřejmě lazaretem pro stovky džihádistů. Pobyl tu jeden.

Dodejme, že různí bojovníci z islámských zemí se u nás léčili a jezdili sem do lázní už dávno, ještě za komunistů. Jsou sem navyklí jezdit. Znají to tu. Jinými slovy se nic zásadního nemění.

Stejné je to s paděláním dokladů a zneužíváním českého azylového systému. To je běžná praxe v zemích Evropské unie. A ano, také u lidí podezřelých z terorismu.

Policejní vzor Miloš

Nic z toho ale nenasvědčuje, že by snad bylo jen otázkou času, kdy a kde se v Česku odehraje džihádistická teroristická akce. A není jasné, proč bezpečnostní složky odtajňují a zveřejňují tajnou informaci o léčení postřeleného teroristy. Proč nebyl zatčen, když byl terorista?

Rétorika plukovníka Mazánka připomíná rétoriku Miloše Zemana. To bude zřejmě jeho vzor. Stačí připomenout, co prezident sdělil pro internetové vysílání Blesk.cz v Lánech: "Opravdu si myslím, že by se občané měli ozbrojovat proti teroristům..." Nebezpečí zřejmě hrozí akutně. Proč se jinak ozbrojovat?

Zeman Blesku také vysvětlil, že "zejména tam, kde je více lidí, nelze vyloučit, že bude pokus o teroristický útok, protože, jak víte, modus operandi teroristů je zabít co nejvíce nevinných civilních osob, takže teroristické útoky většinou probíhají v hlavních městech". Klasické strašení, malování čerta na zeď, na které Chovancova policejní národní centrála slyší.

Do kategorie strašení patří i opevnění Pražského hradu, kontroly turistů, kteří tam míří, a v podstatě znemožnění průchodu místních obyvatel, kteří přes Hrad dříve chodili do města či zpátky. I to je symbol, výkřik: Bacha! Jsme ohroženi! Jdou nám po krku!

K tomu jedna poznámka. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na konferenci uvedl, že se musíme zaměřit na ochranu "měkkých cílů". Tedy předejít útoku v místě, kde se shlukuje velké množství lidí. Přesně takový "shluk měkkých cílů" vytvořil Zeman, když Hrad uzavřel. Desítky a stovky lidí tam od srpna stojí ve frontách. Ideální cíle.

Mnohem rozumnější by bylo, kdyby česká policie na konferenci sdělila, že podle jejích poznatků nejsme cílovou zemí. Spíš jakousi tranzitní či odpočinkovou zónou, jak tomu bylo už za bolševika i v devadesátých letech. Jenomže to by zřejmě nelahodilo uchu prezidenta a dalších hrůzu pouštějících politiků. Takhle se policie ochotně přidala ke "strašení měkkých cílů".

 

Právě se děje

Další zprávy