Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 9. 2014 15:00

Potížisté z Česka od Junckera vyfasovali, co si zaslouží

Komentář Martina Fendrycha: Poslat do Evropské komise neznámou ženu byla chyba. Ale Jourové nepomohl Zeman, Babiš, Kalousek ani Fiala. Česká rozhádanost je pro nás v zahraničí smrtící.
Věra Jourová "čekala něco jiného". Možná i od kolegů - politiků...
Věra Jourová "čekala něco jiného". Možná i od kolegů - politiků... | Foto: Jan Schejbal

Budoucí česká komisařka v Evropské komisi Věra Jourová (ANO) dostala od šéfa EK Jean-Clauda Junckera na starost spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Doma to vyvolalo vlnu posměchu a zklamání. I sama Jourová poznamenala, že čekala něco jiného.

V divadle se říká, že není malých rolí. V politice platí totéž – velmi záleží na tom, jak bude Jourová v Bruselu pracovat. Pravdou je, že její portfolio působí jako jakýsi komisní koš na odpadky. (Přitom ne že by v něm nebyly věci významné.) Ale nedivme se, česká politická reprezentace má v Evropě bídné jméno.

Domácí reakce byla typická a trapná. Občan téhle malé země se musí stydět za ty naše panáky. Začněme u Andreje Babiše. Dobře víme, jak se rval o to, aby ANO vyfasovalo post eurokomisaře. Původně tlačil lobbistu Pavla Teličku. Ten Brusel „umí“, o tom žádná. Ale zároveň jsme se rychle dozvěděli, že by byl pro mnoho europoslanců nepřijatelný. Podle znalců Evropského parlamentu by ho brali tak, že si oligarcha posílá do Komise svého koně. Riziko.

Teličku proto Babiš prohodil za Věrou Jourovou. Ta má doma dobré jméno. Podpořili ji politici zleva, zprava, zprostředka. U nás nebývalé. Jenomže venku Jourovou nikdo nezná. Bylo jasné, že nemá šance jako někdo, kdo už v EK seděl, nebo jako nějaký bývalý známý ministr či ministryně, natožpak jako expremiér. Její jedinou devizou se stalo to, že je žena. A Juncker sháněl ženy. Logicky tedy musela být „do počtu“ (do kvóty).

Jean-Clause Juncker: "Ich habe kein Alkoholproblem."
Jean-Clause Juncker: "Ich habe kein Alkoholproblem." | Foto: Aktuálně.cz

Babiš si doma umí dupnout, tady je hvězda, kometa. Ale neumí vyjednávat v Bruselu. Jak už naznačeno, tam na Babiše nejsou zvědaví. Dost možná jsou ke všemu, co je s českým mogulem spojené, velmi ostražití. Babiš se venku ukázal jako zcela neschopný. Jeho reakce na portfolio Věry Jourové: „Je to samozřejmě pro mě zklamání, že jsme nedostali dopravu. Zeptejte se pana premiéra, jak vyjednával. Čekal jsem, že dostaneme dopravu.“ A ještě: „Asi to někdo špatně vyjednal – já jsem nevyjednával. Neměl jsem k tomu mandát a ani jsem nového šéfa Evropské komise Junckera nikdy neviděl.“

Trapné. To Babiš přece vybral Jourovou. Jaký mandát k vyjednávání? Kdo by mu bránil jet za ni lobbovat do Bruselu? Kde byl Pavel Telička? Přece to nemohli jen tak nechat být! Ale zjevně nechali. A teď to Babiš hází na Sobotku. Předseda ANO je politik na úrovni starosty, nikoli místopředsedy vlády státu, který je členem Evropské unie.

Kalousek: Tykáme si s Jean-Claudem Junckerem

Na přidělené portfolio nadává i opozice. Jak jinak. Miroslav Kalousek (TOP 09) vidí výsledek jako „debakl“, jako trest Evropské unie udělený za to, jak se Češi chovají okolo krize na Ukrajině: „Vzhledem k tomu, jak věrohodně česká vláda vystupuje na diplomatickém poli a jak věrohodnou dělá zahraniční politiku, tak se není ani čemu divit,“ pravil.

Nesedí to tak docela. Za vrchní „sankcokaze“ v EU platí Slovensko, premiér Robert Fico, a přece Slováci dostali v Komisi na starosti dopravu a vesmír, po čemž Češi mlsně šilhali.

Předseda ODS Petr Fiala mluví samo sebou taky o „nedůležitém portfoliu“. Do premiéra Sobotky si na návštěvě ve Francii neopomněl kopnout prezident Miloš Zeman. Spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví považuje za „neúspěch a zklamání“. Byl by Jourové přál regionální rozvoj, ale to by prý bylo bývalo chtělo „efektivní vyjednávání“.

Rozhádanost, neschopnost pomoci si navzájem aspoň venku, nespolupráce, ba zlomyslná radost, když druhý neuspěje, to je smrtící česká slabina. Zeman, Kalousek, Fiala: co udělali v Bruselu pro Jourovou?

Trapné, trapné, trapné. Co udělal Kalousek pro to, aby Jourová dostala portfolio podle gusta TOP 09? V Událostech a komentářích ČT ve středu večer školil ministra zahraničí Zaorálka (ČSSD) takto: „Pane ministře, my dva se spolu známe řadu let, ale ještě déle, než se znám s vámi, se znám s Jean-Claudem Junckerem, tykáme si, a ujišťuji vás, že neuvažuje jako Lubomír Zaorálek. Tak já jsem se teď musel trochu smát, když jste nám všem vysvětloval, jak uvažuje Jean-Claude Juncker.“

Hleďme, Kalousek zná důvěrně předsedu EK. (Mimochodem Junckera provází pověst zarputilého kuřáka a pijana. Když kandidoval na předsedu EK, byl dokonce nucen veřejně prohlásit: „Nemám žádný problém s alkoholem.“ A časopis Spiegel psal o Junckerově „vyšší hladině alkoholu“.) Když si Kalousek s Junckerem tyká (Jak? Německy? Anglicky?), proč se nepokusil Věře Jourové, rozuměj České republice, pomoct k významnějšímu portfoliu?

Smrtící česká slabina: rozhádanost, nespolupráce

Rozhádanost, neschopnost pomoci si navzájem aspoň venku, nespolupráce, ba zlomyslná radost, když druhý neuspěje, to jsou smrtící české slabiny. Zeman, Kalousek, Fiala: co udělali v Bruselu pro Jourovou? Troufnu si říct, že vůbec nic. (Doufejme, že ji aspoň nepomlouvali.) Miloš Zeman jí navíc nepomohl svým vystupováním. Vyznamenal se na summitu NATO ve Walesu, kde za pravdivý zdroj informací o východě Ukrajiny prohlásil ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Drsné. Facka pro EU i spojence v NATO. Juncker i další evropští politici taková extempore pečlivě sledují.

Češi jsou dlouhodobě europotížisty. To Jourové taky neprospělo. Navíc je naše zahraniční politika hrc frc. Nejdřív Lubomír Zaorálek málem leží na barikádách na Majdanu, pak ale najednou premiér Sobotka zpochybňuje jediný účinný nástroj, na který slyší Putin, tedy sankce. Stejně jedná Zeman. Nejdřív by hnal na Ukrajinu vojska NATO (ví, že to nejde, je to jen plk), pak ale stojí proti sankcím a ohání se Lavrovem. Děs. Naše špičky nemají společného ducha.

Samo portfolio Jourové? Odborníci tvrdí, že není významné. Protože významná jsou stále dál, bohužel, klausovsky, jen ekonomická portfolia, tedy taková, skrz která čile protékají euromiliardy. Ale ruku na srdce, kdo by miliardy svěřil české kmotrovské republice? Kdo by je chtěl nechat v rukou neznámé ženy, kterou vysílá Andrej Babiš?

Justice ve skutečnosti není vůbec podřadná. Jen je s podivem, že jsme ji vyfásli zrovna my. Česká justice nemá doma dobrý zvuk. Je to tedy od Junckera špílec? Spadají sem také drogy. Česko je známo jako varna pervitinu, který exportuje ve velkém do Německa, což Němce pekelně dráždí. - Ochrana spotřebitele hrála u nás v předvolební kampani velkou roli. Protože zde spotřebitel příliš chráněn není. - A rovnost žen a mužů? Patříme k horším zemím v EU. Jiří Dienstbier junior by mohl vyprávět. Jourová se nebude nudit.

Portfolio justice, spotřebitele a rovnosti pohlaví není nevýznamné ani omylem. Spíš je vůči Česku poněkud ironické. Předseda Jean-Claude Juncker si zřejmě jednou večer pěkně nalil panáka absintu a řekl si: Já jim ukážu, potížistům z Prahy. A vyfasovali jsme to, v čem máme bordel.

 

Právě se děje

Další zprávy