Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 3. 2015 7:30

Průzkum konvojem: Česko obstálo. Většina tu chce demokracii

Komentář Martina Fendrycha: Konvoj vojáků USA není jen symbolem spojenectví. Taky ukázal, že Kremlu u nás fandí jen málo lidí.
Po hlášení z ruské ambasády v Praze Putin spokojen nebude.
Po hlášení z ruské ambasády v Praze Putin spokojen nebude. | Foto: Ludvík Hradilek

Američtí vojáci přijeli. Dragoon Ride je tu. Převážně, podle svědků zdrcující většinou, jsou vítáni, místy je to až komické, málokde a málokým odmítáni. Najednou je jasno. Jaké „poučení z vojenského konvoje“ plyne pro české občany?

Tři malé konvoje vojáků USA, kteří se vracejí ze cvičení NATO a nakonec se spojí v jeden a zamíří do Německa, mají nečekaně velkou sílu. Nevadí, že je nevítají všichni. Bylo by to protivné. Pětadvacet let po totalitě se znovu přesvědčujeme, že žijeme ve svobodné zemi, kde lidé mohou vyjadřovat postoje naprosto protivládní. Často se o míře české demokracie pochybuje. Na Dragoon Ride vidíme, že v ní žijeme.

Díky konvoji proběhl jeden důležitý průzkum veřejného mínění. Provedla ho agentura STEM/MARK pro Českou televizi. Průjezd amerického konvoje přes Česko nevadí 82 procentům dotázaných. Nesouhlasí s ním 17 procent. Nejvíc přejezd spojenců přes republiku vadí voličům KSČM.

Dostali jsme docela slušný pohled na aktuální postoje české společnosti. Čtyři pětiny, zdá se, chápou, že jsme členskou zemí NATO a že je normální, když se u nás pohybují spojenci. Případně nejen normální, ale i potřebné. Proti stojí především komunisté. Logicky, nikdy se s dnešním režimem, s demokracií, nesmířili. Nikdy nepřijali fakt, že jsme se vrátili na Západ, kam patříme.

Oněch 82 procent dotázaných nepřehlédl dokonce ani prezident Miloš Zeman, nejvýznamnější český zastánce Vladimira Putina. Popravdě jsou jeho výroky ke konvoji překvapivé. Za pozornost stojí dva. První: „Stejně jako bojuji proti antiruským bláznům, bojuji i proti antiamerickým bláznům. Všichni jsou rozprostřeni po obou stranách politického spektra.“

Výrok pro Zemana typický. Dokonalá relativizace hodnot. Vlastně nám tvrdí, že lze odpůrce Putina srovnávat s odpůrci konvoje. Jenomže Putin vládne autoritářsky, bez kontroly. Kdežto země NATO představují demokracii (i s jejími chybami, ano). Zeman jakoby naznačuje, že Putinův režim je alternativou k demokracii. Nesvoboda, nekontrola pro nás však alternativu nepředstavuje.

Zeman ta slova řekl vojákům 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci při návštěvě Libereckého kraje. Přidal toto: „Konvoj americké armády není ničím, co by mělo vyvolávat hysterické reakce. Jen loni republikou projelo jedenáct podobných vojenských konvojů a nikdo si toho ani nevšiml.“

Zeman chápe: Není to okupace

To je z úst tohoto kremlofila překvapivé. Ale nedivme se tolik. Čtyři pětiny lidí u nás považují konvoj za normální, mnozí z nich jistě chápou, že nás chrání. Zeman by rád nabral zpět svoje staré preference a nepůjde proti velké většině. (Ostatně by nebylo divu, kdyby jeho přátelům z ruské ambasády vadilo, jak se Zeman stává až nedůvěryhodným, profláknutým putinovcem.)

Prezident přidal ještě jednu levnou úvahu: „Nesouhlasím s tím, aby se americká vojska označovala jako okupační, z toho prostého důvodu, že v minulém století jsme okupaci zažili již dvakrát a víme, jak vypadá.“ No, vydávat průjezd spojenců za „okupaci“, to už vyžaduje hodně velký zmatek v hlavě.

Ke konvoji se jasně vyjádřil Bohuslav Sobotka (ČSSD). Připomněl, že spojence potřebujeme, aby se neopakoval rok 1938. Prohlásil: „Je dobré připomínat fakta: Bylo to Rusko, které porušilo mezinárodní právo a přisvojilo si část území sousedního státu. Bylo to Rusko, které porušilo garance, které Ukrajině v minulosti dalo. Průjezd konvoje je pro nás otázkou spojenecké solidarity. Události na východě Ukrajiny ukazují, že nemůžeme naši bezpečnost brát za samozřejmost.“

Sobotkovi zjevně prospěl výsledek volebního sjezdu sociální demokracie. Zemanovsko-putinovské křídlo v ČSSD prohrálo. Mimo jiné zjevně také díky nové mezinárodní situaci, díky ruské agresi. Ostatně, nic si nenalhávejme, i pro Sobotku má oněch 82 procent českých hlasů pro konvoj (podle STEM/MARK) svoji důležitost. Cenný argument.

Také ANO, populistické hnutí Andreje Babiše, vnímá ty čtyři pětiny. Důležitou roli v průjezdu vojáků USA hraje česká armáda a ministerstvo obrany. Martin Stropnický o Dragoon Ride řekl: „Je to důležitý symbol. Logistické cvičení, které je užitečné, protože těch složek je třeba zkoordinovat celou řadu. Ale je to symbol, že my tam (míněno na Západ) patříme.“

Američtí vojáci, vojska NATO jsou u nás většinově vítána. Přijímána samozřejmě. Zároveň si komunisté a další "antinaťáci" a proputinovci nemohou stěžovat, že by nemohli projevit svůj názor. Tedy že NATO je „okupant“ a zlo, kdežto agresivní, autoritářský Putin jeho svatost sama.

V posledních měsících jsme drceni a dušeni ruskou, protizápadní, protidemokratickou propagandou. Mnozí už nabyli zcela zkresleného dojmu, že tady snad většina občanů stojí při Kremlu a proti Bruselu, proti NATO, proti spojencům. Tedy proti demokracii.

Podstoupili jsme v těchto dnech „průzkum konvojem“. A ukázalo se, že jen malá část z nás stojí i dnes proti demokracii. Podle STEM/MARK ani ne pětina. Podle viditelných postojů k americkým vojákům dokonce ještě méně. To není špatný výsledek.

 

Právě se děje

Další zprávy