Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 9. 2016 12:30

Putin: Donalde, jsi úžasný! Trump: Jsi větší lídr než Obama! Popamerika na cestě do háje

Trump má silnou podporu Američanů. Malér je v tom, že populismus má na demokracii podobné účinky jako písek na naolejovaný řetěz u bicyklu.
Putin a Trump. Ti dva se mají rádi. Nebo ne? Jeden využívá druhého. Trump Putina proti Obamovi a Clintonové. Putin Trumpa proti nám. Proti Západu. A Putin je bohužel schopnější.
Putin a Trump. Ti dva se mají rádi. Nebo ne? Jeden využívá druhého. Trump Putina proti Obamovi a Clintonové. Putin Trumpa proti nám. Proti Západu. A Putin je bohužel schopnější. | Foto: Reuters

Obyvatele bývalé ruské kolonie, země, jež byla Rusy dlouho okupována, znepokojuje Donald Trump. Kandidát na amerického prezidenta se zhlédl v ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ti dva se veřejně navzájem chválí, jdou si na ruku. Trump Putina obdivuje. Putin Trumpa drbe pod bradou.

Bylo by to fajn, kdyby se Rusko posouvalo k demokracii. Kdyby Putin v Rusku tvrdě neničil politické oponenty. Kdyby neokupoval Krym. Kdyby neživil hybridní válku v Donbasu a nesnažil se všemi silami oslabit Ukrajinu. Řekněme to jinak. Bylo by to fajn, kdyby byl Putin a jeho režim šiřitelem pokoje a míru.

Pro Česko by to bylo fajn, kdyby nás dennodenně neoblbovala ruská propaganda. Kdyby u nás nebyli čím dál aktivnější ruští špioni patřící pod ruskou vojenskou rozvědku. Kdyby nerozeštvávali jednotlivé země EU. Kdyby se nesnažili rozložit i českou společnost. Pak bychom vítali, že se velmocní páni zálibně hladí po srsti.

Když ale Trump obdivuje Putina a může se stát americkým prezidentem, je to pro nás zlé. Spojené státy se po pádu totality staly naším klíčovým spojencem. Poskytují nám spolu s NATO záruku ochrany před ruskou touhou obnovit bývalé impérium. Pokud vyhraje volby Trump, a není to nemožné, třeba si s Putinem natolik porozumí, že se na nějaké Česko vykašle. Vezmi si je, Vladimire, vždyť jsi "great" a já jsem taky "great". Oni nejsou "great".

Trump mluvil ve středu o Putinovi na stanici NBC. „On řekl pěkné věci o mně, já řeknu něco pěkného o něm,“ pravil. (Ruský prezident o Trumpovi prohlásil že je "naprosto úžasný", very outstanding.) A pokračoval, že pan Putin "velmi ostře kontroluje svou zemi". Prý je Rusko "velmi odlišný systém" a Trump "náhodou nemá rád ten systém". Ale, pokračoval, "v tom systému je on (Putin) lídrem mnohem a mnohem víc, než je náš prezident (Obama) lídrem".

Člověku, který žil v totalitním režimu, se z Trumpových řečí dělá šoufl. Vyzdvihuje, že má ruský prezident "82procentní podporu" obyvatel. Že má zemi pod kontrolou. Že je lídrovatější než Obama.

Jako by nechápal, že mluví o autoritativním režimu, kde jsou tvrdě potlačována občanská práva a svobody, kde existují jen miniostrůvky svobodných médií, kde se stát opět spojuje s pravoslavnou církví, aby lídři upevnili svoji moc. Kde se lidem ze státních sdělovacích prostředků ve dne v noci lže horem dolem atd.

Kdyby Donald neexistoval, museli bychom si ho vymyslet

Obdivovat toto je děsivé. Jako by Trump, potenciální prezident USA, spolkl veškerou ruskou propagandu v jedné modré pilulce a zabouchl se do Putina. A tohle že může být zanedlouho lídr našeho klíčového spojence? Lídr nejsilnější země NATO? Jako by pojmy svoboda a odpovědnost přestaly existovat.

Jistě, vážnost Trumpových řečí oslabuje fakt, že je vypouští v předvolebním klání a že jeho základní snahou bylo a je oslabit demokraty a poškodit Baracka Obamu. Ale na druhou stranu, Trump neobdivuje jen Putina. Má slabost pro pro další diktátory. A to je na pováženou.

Schvaluje Putinovu okupaci Krymu. Na konci července pro televizi ABC řekl: "Lidé na Krymu, podle toho co jsem slyšel, by raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet." Dodal, že by USA měly uznat anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti terorismu. Putin se musel tetelit blahem a říkat si: Kdyby ten náš Donald neexistoval, museli bychom si ho vymyslet.

Po potlačeném puči v Turecku Trump zase chválil prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Prohlásil: "Velmi oceňuji, jak se s tím vypořádal." A dál: "Někteří lidé tvrdí, že to bylo zinscenované, ale já si to nemyslím." Odmítl Erdogana kritizovat za pronásledování desetitisíců domnělých oponentů.

Slova chvály našel i pro Saddáma Husajna. Což je neuvěřitelné. "Saddám Husajn byl zlý hoch, že ano? Ovšem víte, co dělal dobře? Zabíjel teroristy. To dělal velmi dobře," oznámil v Severní Karolíně. Líbí se mu, že Husajn s teroristy "neprobíral jejich práva", nebavil se s nimi, prostě s nimi zatočil. (Ó, jak je ta demokracie obtížná! Jak by to bez ní šlo jako po másle!)

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Putin, Erdogan a Husajn mají leccos společného: tuhé, centralizované, méně nebo vůbec demokratické režimy. V Rusku dnes o demokracii nelze mluvit. Je jen na oko. Turecko se od demokracie kvapem odklání. A Husajnův Irák byl totalitní stát se vším všudy.

Znepokojivé je, že má Trump tak silnou podporu Američanů. Ukazuje se, že i tamní vládnutí leze lidem krkem, podobně jako leze krkem lidem u nás. Slyší na populistu. Z Ameriky se stává Popamerika.

A my zas máme svého hyperpopulistického Zemana. Popzemana. Malér je v tom, že populismus má na demokracii podobné účinky jako písek na naolejovaný řetěz u bicyklu.

 

Právě se děje

Další zprávy