Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 12. 2015 20:30

Ransdorf neřekl, jaký měl ve švýcarské bance motiv. Peníze? Jak vás to vůbec může napadnout

I kdyby neporušil zákon, komunistický europoslanec se dopustil střetu zájmů. Na druhou, na třetí.
Čelem k masám.
Čelem k masám. | Foto: ČTK

Miloslav Ransdorf, Otevírání komunikace s.r.o. Dosud neznámý vedlejší pracovní poměr poslance Evropského parlamentu měl být zlatým hřebem příštího majetkového přiznání.

A teď vážně. Komunistický europarlamentář se v neděli odpoledne na svém facebookovém profilu podělil o svou verzi příběhu, který se odehrál v curyšské bance a na policii. Podle svých slov se ve společnosti tří Slováků dostavil do banky pouze proto, aby se „pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V. H., majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.“ K tomuto účelu byl prý vybaven plnou mocí, opravňující k jednání.

To je jádro sdělení. Zbytek, především následné zatčení kvůli falešným dokumentům, je v Ransdorfově podání pouhým nedorozuměním.  Ničeho nezákonného jsem se nedopustil a mám čisté svědomí, napsal do sociální sítě.

Přitakejme – i z nedostatku jiných konkrétních informací, švýcarské instituce případ blíže nepopsaly – prozatím Ransdorfově verzi v tom základním: tedy že s kontem nebyl spojen a ve věci vystupoval pouze jako bankovní vyjednávač. Ombudsman pro jistou VIP. Už léta ze záhadných důvodů šikanovanou nejprestižnější bankovní destinací světa. Dejme tomu.

Takové angažmá s finále v cele předběžného zadržení by znamenalo průšvih pro politika jakékoli strany. Ransdorfův případ je pikantnější o to, že čas na nepracovní cestu do Švýcar za účelem hájení zájmů miliardáře si udělal politik strany, která se opírá o chudší voliče a do takzvaných privilegovaných elit. Čest práci, hanba kapitálu! Tohle je komunistický střet zájmů na druhou, na třetí.

Z programu KSČM pro eurovolby 2014

„Podporovat zavádění daně z finančních transakcí, mimořádnou evropskou daň na velké majetky k financování plánu evropské obnovy, projednat možnost emitování evropských dluhopisů k financování rozvojových evropských projektů."

"V rámci systému boje EU proti daňovým únikům, posílit spolupráci s OLAF (evropské protikorupční služby). Přijetí balíčku opatření proti podvodům v oblasti DPH.“

"Podporovat státem garantované pojištění vkladů do 100 tisíc eur."

Suma 350 milionů eur, o kterou na kontě pana V. H. údajně jde, se v přepočtu rovná například ročním výdajům Moravskoslezského kraje. Je astronomická. Z dostupných informací stoprocentně nevyplývá, že by V. H. musel být Slovák nebo Čech, nicméně zdá se to pravděpodobné – ale nikdo s takovým jměním a iniciálami v žebříčcích nejbohatších podle časopisu Forbes není (na Slovensku by už sama tato suma zaručila 14. místo).

Ransdorfovo „vysvětlení“ je neuvěřitelné. Podal ho jen písemně, takže se ho zatím nebylo možné zeptat, jestli opravdu nechápe, v čem je problém. I kdyby neporušil žádný trestní paragraf, tak se znemožnil tím, že na soukromé misi dělá věci, které naprosto nemá v popisu práce. Jaký byl motiv zprostředkovat zrovna v tomhle případě, a ne jindy? Peníze, provize? Ne, jak vás to vůbec může napadnout… Tak nezištně vykonat dobrý skutek? Čekal protislužbu, jakou?

Netušíme, a Miloslav Ransdorf zjevně nepřekypuje touhou to přiblížit. Ani voličům, kteří ho vloni vynesli do Štrasburku preferenčními hlasy.

Je ale nepravděpodobné, že by Otevírání komunikace fungovalo jako neziskovka.

 

Právě se děje

Další zprávy