Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 6. 2016 8:00

Referendum o Czexitu přijde. Sobotka, Babiš, Fiala i Kalousek musejí jít za lidmi a vysvětlovat

U nás, stejně jako v Británii, jdou proti sobě mladí a staří, dělníci a inteligence, méně vzdělaní proti elitám. Politici na to musejí reagovat.
Czexiťáků bude habaděj. Je to levné zboží. Teď ještě aby někdo lidem jednoduše vysvětlil, k čemu je nám Evropská unie dobrá.
Czexiťáků bude habaděj. Je to levné zboží. Teď ještě aby někdo lidem jednoduše vysvětlil, k čemu je nám Evropská unie dobrá. | Foto: SSO

Jak se nás týká odchod Británie z Evropské unie? Víme to? Vysvětluje nám to někdo? Jak se to týká našich dětí a vnuků? Nepřispěje to k napětí, nehrozí nám válka?

Jsme na tom jinak než Britové? V mnohém ano. Ale jeden fakt by měl české politiky, české elity, intelektuály zarazit. Je společný nejen nám a britským ex-unionistům, ale celé zbylé sedmadvacítce.

Podle statistik v Británii staří převálcovali mladé. Méně prosperující oblasti porazily úspěšné regiony. A lidé s nižší kvalifikací, nižším vzděláním, vyhráli nad vzdělanci a elitami.

Britové s nižší kvalifikací a nejistou sociální situací se bojí imigrantů. Uprchlíků, ale i cizinců třeba z Polska a Česka. „Je to vítězství obyčejných lidí nad velkými bankami, velkým byznysem a velkou politikou,“ soudí předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

Referendum bylo protestem chudších vrstev proti elitám, šlo o hlas hněvu. Dochází k rozpadu dvou unií, říká profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School.
14:57
Referendum bylo protestem chudších vrstev proti elitám, šlo o hlas hněvu. Dochází k rozpadu dvou unií, říká profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School. | Video: Martin Veselovský

Takže týká se nás to? Bohužel ano. Děsivě silně. A nejen nás, podobné (ne)nálady najdeme v mnoha dalších zemích Unie, v s námi srovnatelném Nizozemsku, ale i ve Francii a Německu, Belgii, Maďarsku, v Rakousku atd.

Jak nás Brexit zasáhne? Kromě ekonomiky, kromě obchodních vztahů uvnitř EU, posílí domácí snahy po odchodu Česka z EU, po Czexitu. Nepočítat s tím by byla reakce na úrovni druhu určeného na vymření.

U nás fungují podobné dělicí linie jako v Británii. Zjednodušme je na „dělníci proti elitám“, nebo na „méně vzdělaní proti inteligenci“. (Použijeme hrubé, nepřesné síto, ale to pro danou věc stačí.)

Obě ty skupiny mají dnes více méně rovnocenný, velmi snadný přístup k informacím. Oficiální média, internet a v něm sociální sítě, obrovská škála zpráv, postojů, pohledů, informací a dezinformací.

Dělníci proti inteligenci

Méně vzdělaní voliči sice mohou vědět cokoliv o politice, o Evropské unii, o naší bezpečnostní situaci, ale nemají na to čas a sicflajš. Nebudou trávit čas porovnáváním rozličných informačních zdrojů. Číst zahraniční média. Potřebují zprávy rychle a maximálně jednoduše, aby jim nevěnovali moc volného času.

Zde hrají roli tři faktory. Bulvár, populističtí politici a sociální sítě plus internet se svými podivnými křiklavými, neznámo kým vlastněnými, útočnými servery, jejichž informace nikdo neověřuje, ale leckdo přijímá. Bulvár věci zjednoduší, populista živí žhavá témata a snadno povýší na vzor (u nás Zeman), sociální sítě a servery zmatek dotáhnou k dokonalosti. O realitu a argumenty už nejde.

Jsou to dávno známá fakta, ale politici jako by je nevnímali. Facebook a Twitter už začali používat, byť jen někteří. Podceňují však vliv nekontrolovaných informací na méně vzdělané, nebo na lidi sice s titulem, ale neochotné přemýšlet.

Sociální sítě používá Andrej Babiš (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09), Milan Chovanec (ČSSD), méně Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Petr Fiala (ODS) atd. Vesměs více méně k sebepropagaci a hádkám či slovním rvačkám.

Zeje zde obří díra. Dělníci, nižší třída, o ty se takřka nikdo nezajímá. Vlastně jen dva klíčoví tuzemští politici za nimi jezdí, obracejí se na ně, „dávají se jim k dispozici“: Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Prezident objíždí kraj po kraji, stojí před naplněnými náměstími, sedí v kulturních domech a odpovídá lidem na dotazy. Ministr financí Babiš méně, nemá tolik času, ale i on to občas dělá. Konec. Nikdo jiný pravidelně, cílevědomě a soustavně.

Politik je u nás zvolen a pak mu u běžného občana „padla“. Volič ho skutečně zajímá opět až před volbami. Banální fakt. Nedivme se, že má tak velký úspěch na venkově a v krajích Miloš Zeman. Prostě jde za lidmi a oni to oceňují, prezident je „náš“, říkají.

Malér tkví v tom, že Zeman i Babiš pracují pro sebe. Ani jeden spanilé jízdy nedělá pro stát, pro nás. Zeman debat s občany využívá k propagaci svých proruských postojů, k útokům na soupeře, vyvolává nenávist k imigrantům atd. Chová se jako megapopulista.

Nevzpomínám si na právní normu, kterou by Česko navrhlo a Evropská komise ji přijala, říká ve Velké Británii žijící publicista a překladatel Kuras.
30:02
Nevzpomínám si na právní normu, kterou by Česko navrhlo a Evropská komise ji přijala, říká ve Velké Británii žijící publicista a překladatel Kuras. | Video: Martin Veselovský

Britové po referendu: Co to je EU?

Kde se schovává premiér Sobotka a další elity? Kam se vypařili, pokud se neblíží volby? Ano, do televize se nacpou, jak to jde. Jenomže to není živé, není to jako stát na návsi, trpělivě vysvětlovat a snášet útoky.

Lidem „venku“ nikdo nevysvětluje, jak zásadní cenu má pro nás Brusel i se všemi chybami. Nedělali to ani v Británii. Google zveřejnil, co tam lidé nejčastěji vyhledávali po konci referenda: Co znamená opustit EU? Co je EU? Které země jsou v EU...? - Chápete? Volili a nevěděli o čem.

Po Brexitu se očekávají další snahy o vystoupení z Unie. Ve Francii, Nizozemsku, jinde. U nás už vyskakují málo úspěšní politici a chtějí Czexit. To sebevražedné volání bude sílit.

Nemalá část tuzemců zůstala mentálně na úrovni malého, uzavřeného, národního státu. Reálně ale žijeme v EU, půlmiliardovém soustátí. Mentální versus reálný stav vyvolává hrubý rozpor. „Malé“ rádo nadává na „velké“. Narůstá přesně to, co v Británii, hněv.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School mluvil v DVTV o hněvu chudších. Hněv je prudká, vybičovaná, neuvažující, slepá emoce, jež lidi skoro vždy zavede, kam nechtějí a kam by se nikdy neměli dostat. Ale šup a jsou tam.

Pravděpodobně se nevyhneme referendu o vystoupení z EU. Zvlášť pokud Brusel nic nezmění po odchodu Británie. To však znamená, že už dnes musí Sobotka, Kalousek, Fiala, Babiš a další jezdit po republice, být stejně pilní jako Zeman, vydávat se lidem všanc a naslouchat a naslouchat a vysvětlovat a vysvětlovat. Na pár let se vykašlat na sebe a myslet na naše děti a jejich děti.

Musejí lidem do očí a uší popsat, jakou cenu má pro Česko Unie, jakou cenu pro nás má NATO, západní společenství. Že bez něj ztratíme veškerý vliv a zbude nám jen pýcha a bída s nouzí. Bez EU a NATO se můžeme ještě my snadno dočkat likvidační moderní války.

 

Právě se děje

Další zprávy