Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 10. 2016 13:10

Schizofrenní Sobotka: V jeden den se klaní Havlovi a otvírá komunistům dveře do vlády

Vládnutí v krajích má naprosto jiný rozměr, týká se místních věcí, silnic, nemocnic, škol... Vláda však určuje zahraniční politiku, naši roli ve světě.
Ve Washingtonu se hodilo chválit Havla, bojovníka za svobodu. V Rudolfinu letos 5. října taky. Před volbami se hodí nabídnout KSČM vládu. Hrc frc.
Ve Washingtonu se hodilo chválit Havla, bojovníka za svobodu. V Rudolfinu letos 5. října taky. Před volbami se hodí nabídnout KSČM vládu. Hrc frc. | Foto: ČTK

Český premiér Sobotka má víc tváří. Není jasné, kým vlastně je, jaký zaujímá postoj, jaký má tvar. V den nedožitých 80. narozenin Václava Havla předvedl dvě diametrálně odlišné podoby. Jednu demokratickou, bojovník za svobodu, havlovec. Druhou opačnou. Nabídl vládní (!) spolupráci komunistům. Dva Sobotkové v jeden den.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny 5. října mluvil nejprve o tom, jak pěkně "zafungovaly" koalice s komunisty v krajích. Prý pracují ve prospěch občanů a jsou stabilní. Pokračoval, že KSČM je konzervativní a národovecky orientovaná, pro ČSSD konkurence na levici. "Přemýšlím, v čem by vlastně mohli být komunisté na krajích nebezpeční, z hlediska kompetencí, které kraje mají."

Naivita. Hloupost. Komunisté nejsou u moci. Jací byli, když moc drželi, pamatuje mnoho lidí v Česku, Rusku a dalších zemích. Jmenovalo se to totalita. Východní komunisté se nezměnili. V KSČM stále funguje stalinistické křídlo. Jsou proti české západní orientaci. Velmi nebezpečná strana. Komunismus má na svědomí miliony lidí stejně jako fašismus. To Sobotkovi nestačí?

Chystá se KSČM "legalizovat". Na otázku, zda by spolupracoval s touto stranou i na vládní úrovni, řekl: "Především bych oddělil kraje a vládu. Kraje nedělají zahraniční politiku, neřeší bezpečnostní politiku země. Dokážu si představit spolupráci s komunisty pouze na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a proevropské orientace vlády."

To říká premiér v době, kdy komunisté navrhují referendum o opuštění Severoatlantické aliance. Proč s tím vůbec (shodou okolností na Havlovy nedožité narozeniny) vylezl? Vysvětlení? Sobotka jen reaguje na soupeře: "Zaznamenal jsem, že o spolupráci s komunisty uvažuje i Andrej Babiš, takže úvahy na toto téma začínají být na politické scéně zjevně širší."

Jak Sobotkovi věřit, když v ten samý den dokáže mluvit úplně opačně? V Rudolfinu měl při vzpomínce na Havla projev. Kdoví, kdo mu ho napsal. Řečnil o tom, že je v sázce, jestli "budeme liberální, nebo autoritářskou společností". Dodal, že "Havlova teze o pravdě a lásce se stává v tomto dělení ukazatelem směru a do jisté míry i měřítkem". (Co na to komunisté? Pravdoláskaře nenávidí.)

Muž bez kořenů

Připomněl Havla jako bojovníka za svobodu a demokracii. "V každém okamžiku naší historie bylo zásadní ozvat se, postavit se za svou věc, i když to pro některé v té chvíli znamenalo riziko pronásledování, útlaku a nesvobody. Přesto Václav Havel, podobně jako řada dalších osobností, neváhali toto riziko podstoupit."

Neví snad Sobotka, že opozičníci v Československu byli po válce pronásledováni, utlačováni a že jim byla brána svoboda právě komunisty? A že se dnešní komunisté od své předchůdkyně (KSČ) nedistancovali? Neví snad, kdo dnes za KSČM kandiduje do obcí a krajů? Že to jsou často lidé úzce spjatí s minulým režimem, například s pohraniční stráží nebo komunistickou policií?

Dál Sobotka: "Myslím si, že to, co je u něj (u Havla) občas nazýváno naivním idealismem, byla ve skutečnosti mimořádně zodpovědná snaha udržet humanistické ideály jako cíle, ke kterým je možné aktivně mířit. Naše směřování na Západ, do Evropské unie a NATO, je tedy směřováním právě za humanistickými hodnotami, ne jakýmsi pragmatickým přichýlením se k silnějšímu."

Bohuslav Sobotka rozhodně "naivním idealistou" není. Je pragmatikem, pro něhož ideál svobody slouží jenom jako jeden z postojů, když se to hodí. Neuvěřitelné, že tak nepevný člověk, pán bez postoje, bez hlubších kořenů, sem-tam-chlapík, může u nás být bez potíží předsedou české vlády.

Sobotka nemá jasný postoj, jaký za velkou osobní cenu držel po celá desetiletí Havel. Sobotka jen na něco reaguje. Mluví podle toho, co se děje, jak se to hodí. V Rudolfinu (a ve Washingtonu) velebí Havla. Předtím ale potřebuje "zareagovat" na Babiše, na jeho námluvy s bolševiky a klidně nabídne KSČM vládní spolupráci!

Srovnává nesrovnatelné. Vládnutí v krajích má naprosto jiný rozměr, týká se místních věcí, silnic, nemocnic, škol atd. Vláda však určuje zahraniční politiku. Kam patříme ve světě. Jestli na Západ, nebo jinam. Komunisté jsou antizápadní strana, demokracii jen využívají, aby se vrátili k moci. V Česku si nezaslouží účast na vládě. Naši zem čtyřicet let ničili. Svoboda je pro ně sprosté slovo.

Pro Sobotku, zdá se, je svoboda taky jen pár písmen, nic víc. Ano, klade rudým "nesplnitelnou" podmínku, že by museli skousnout NATO. A co když se budou tvářit, že skousli? Komunisté přece desítky let jen lhali a lhali a lhali! Pak se s nimi obejme? Strašné.

Máme dva premiéry, dva Sobotky. Jednoho, který se na oko, když se to šikne, klaní Havlovi, druhého, který by to dal kliďánko do kupy s Vojtěchem Falmerem Filipem. Zásady? Nula. Postoj? Žádný. Muž bez kořenů. Kinklák. Dělá jen to, co se hodí. S Havlem to nemá nic, ale vůbec nic společného.

 

Právě se děje

Další zprávy