Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 11. 2015 8:00

Předseda Sněmovny Hamáček odmítá strach z islámu. Učí Zemana ekonomické diplomacii

Jan Hamáček (ČSSD) na turecké ambasádě odsoudil islamofobii. Nestal se z něj muslim, jenom ví, co Česku škodí.
Jan Hamáček: "Islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti.“
Jan Hamáček: "Islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti.“ | Foto: Reuters

Slyšet dobré slovo o islámu, to je v Česku rarita. Zvlášť mezi politiky. Toto náboženství se u nás stalo synonymem nebezpečí, vyvolává strach, odpor, nenávist. A pak vystoupí jeden ze tří nejvyšších ústavních činitelů na turecké ambasádě a strach z islámu nahlas odsoudí.

Stalo se to minulý týden na recepci k 92. výročí vzniku Turecké republiky. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) tam řekl: „Odsuzuji islamofobii, stejně jako odsuzuji jakoukoli jinou formu extremismu či rasismu. Islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti.“

Máme to vnímat jako obrat české zahraniční politiky? Nebo se něco stalo s Janem Hamáčkem? Tento politik je přece známý tím, že se drží „vždycky pěkně uprostřed“, jak mi řekl jeden český diplomat. Je opatrný, nejradši ani ryba, ani rak. A díky tomu zřejmě vystoupal tak vysoko a stal se šéfem dolní komory.

Pochválit islám, to zní v dnešním Česku skoro šíleně. Každopádně to vyžaduje osobní i politickou odvahu. Hamáček to ovšem neudělal někde na srocení lidu, ba ani v „pražské kavárně“, ale na turecké ambasádě. Ten výrok nebyl určen české veřejnosti, spíš se „dostal ven“.

Předseda Sněmovny mluvil k Turkům a na oné oslavě jistě i k představitelům dalších zemí, kde islám představuje drtivě převažující náboženství. (Kupříkladu v samotném Turecku tvoří víc než 99 procent obyvatel muslimové. Turků bylo v červnu necelých 80 milionů.) Turecko je členským státem NATO a rádo by se stalo zemí Evropské unie.

Islámské země v posledním roce Česko vnímají jako nepřátelské teritorium. Aby bylo jasno, teď nemluvíme o Islámském státu, o nějakých teroristech, ale zemích, jako je právě Turecko, nebo dejme tomu Jordánsko. Posledním velmi nemilým důkazem, „jak nás vidí“, bylo hodnocení Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raad Husajna. Ten nepochybně vnímá hlasy ze zemí, kde miliony lidí vyznávají islám. Miloše Zemana označil za xenofoba a islamofoba. To není legrace.

Teroristů není 1,5 miliardy

Hamáček na turecké oslavě vyvažoval politiky, jako je Zeman či ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD): „Co mě trápí, je, že uprchlická krize získává nové a nové dimenze. Jednou z nich je rostoucí netolerance a odmítání islámu v Evropě. Včetně mé země. Islamofobie je na vzestupu a lze slyšet, slušně řečeno, mnoho problematických výroků stran islámu. A dokonce z míst, odkud by to člověk nečekal.“

Tohle pronesl před řadou muslimských diplomatů. Ne že by byl Hamáček skrytý muslim. Jen velmi přesně vnímá prostý, leč nepřehlédnutelný fakt, že islamofobie Česku škodí. Mimo jiné obchodně. A o to zřejmě předsedovi Sněmovny šlo.

Prezident Miloš Zeman mluví o sekání rukou, o tom, že u nás zavládne právo šaría, že nám muslimové vyhodí Hrad do povětří. Štve národ proti islámu a muslimům. Přitom je to právě on, kdo razí „ekonomickou diplomacii“. On je proti sankcím vůči Rusku, on je remorkér, který nás táhne do Číny, jemu příjemně voní, konvenují diktátorské režimy.

O.K., je to jeho představa české zahraniční politiky: lidská práva ne, kšeft ano. Ale jak jde o muslimy, najednou se nezná, na ekonomickou diplomacii kašle, škodí jí. Takže i veleopatrný, veleumírněný Hamáček u Turků považuje za nutné nastavit jinou tvář, druhou tvář. Je to vzkaz muslimským zemím a zároveň lekce v ekonomické diplomacii uštědřená hlavě státu. Se kterou, zdá se, v této věci nehnou ani hradní zahraniční experti, jako je třeba Hynek Kmoníček.

Několik čísel. Muslimů ve světě napočítáme více než 1,5 miliardy, po křesťanství druhé nejsilnější náboženství. Zároveň je ale islám náboženstvím, které nejrychleji roste. Nejen ve světě, ale i v Evropě. Podle odhadů americké společnosti Pew Research žilo v Evropě v roce 2010 asi 43 milionů muslimů, zhruba šest procent. Za 35 let by jich tu mělo žít již 71 milionů, tedy asi deset procent.

Takže nejde jen o státy, kde převládá islám, ale i o naše domácí prostředí. Je nepravdivé, velmi hloupé, riskantní a pro naši zemi škodlivé klást rovnítko mezi teroristy a muslimy. Ve světě prostě nežije 1,5 miliardy teroristů. A v Evropě na nás nečíhá 43 milionů džihádistů. Ani v Rusku 20 milionů...

Hamáčkovo odsouzení Zemanem šířené islamofobie je ojedinělé a cenné. Měl by ty věty říkat nejen před Turky, ale taky před vyděšenými tuzemskými obyvateli. Měl by jezdit po republice stejně pilně jako Zeman a na náměstích českých měst mluvit o islámu a české ekonomické diplomacii.

 

Právě se děje

Další zprávy