Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 10. 2014 7:30

Smysl těchto voleb? Babiš proti všem. Demokracie miliardářů

Komentář Martina Fendrycha: Podzimní volby jsou vlastně jakýmsi referendem o Andreji Babišovi. Jestli stále ještě jeho ANO stoupá. Jestli on je budoucí česká politika. Jestli zbabišujeme.
Andrej Babiš: Řídí nás nemehla. Má to s námi sakra těžké.
Andrej Babiš: Řídí nás nemehla. Má to s námi sakra těžké. | Foto: Martin Fendrych

Budeme volit. Vybereme zastupitelstva obcí. Nově bude obsazen pražský magistrát. Obměněna bude třetina Senátu. Komunální volby jsou základem politiky. Z komunálu by měli přicházet muži a ženy a pak jít do krajů, do Parlamentu, do vlády. To je klasický koncept demokracie. Výhoda: ty lidi sledujete dlouho, znáte je. Víte, co od nich čekat.

Druhý, neklasický koncept, „jiný“, předvádějí nová hnutí a strany, kupříkladu ANO. Babišovci sahají v podstatě po komkoliv. Jednak jsou příliš čerství, jednak se vydávají za nepolitiky. Nemají lidi, takže musejí brát kandidáty z byznysu či známé osobnosti. Příkladem může být kandidátka do Senátu v Praze 9 Zuzana Baudyšová, zakladatelka Nadace Naše dítě, Linky bezpečí, Krizového centra atd. Od ní víme, co můžeme čekat – v oblasti péče o dítě. Jinde ne.

Takže v těchto volbách proti sobě stojí nepolitici a politici. Ti nepolitici už několik let dělají politiku, jsou to tedy politici. Ale Andrej Babiš se větou „nejsme jako politici“ vyhýbá spojení se starými stranami jako ODS nebo ČSSD, s uskupeními po léta napojenými na šíbry a kmotry. (Přitom kmotr je u nás podnikatel, který je jako pijavice napojen na politiky, využívá jejich vlivu a získává zakázky. Babiš to dotáhl ad absurdum, je sám špičkový politik a vlastní Agrofert a média. Venku se tomu říká střet zájmů jako Brno, u nás „nejsme jako politici“.)

Na podzim se rozhoduje i o Sobotkovi.
Na podzim se rozhoduje i o Sobotkovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Všimněme si, jak se náš svět mění. Posledního září, krátce před volbami, zasahovali detektivové protikorupční policie na úřadech v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Šli po zakázkách na informační technologie. Odehrát se to před pár lety, slyšeli bychom řev: ovlivňování kampaně, zneužití policie, konec demokracie, policejní stát. (Viz Kubiceho zpráva.) Dnes je to normální. Pravda, nikdo nebyl obviněn; policie je obezřetnější. Ale zároveň je korupce už tak normální, že razie na několika městských úřadech a hejtmanstvích s nikým nehne. Prostě se u nás krade, normál.

Zájem o průtokový ohřívač na 300 miliard

Téma voleb? Zásadním bodem je potvrzení ANO jako fenoménu, hegemona, jako stoupající hvězdy. Sledujeme druhé volby (předtím evropské, které české voliče moc neberou) po sněmovních, kdy ANO skončilo těsně druhé a neuvěřitelně uspělo. Pokračuje tento trend? Budou lidé i v komunálu, v obcích volit kandidáty miliardáře Andreje Babiše? Uspěje v Senátu? Vyhraje v Praze? Protože hlavní město je stát ve státu a dosud tu vyhrávala pravice. Jež pak ráda skládala velkou koalici s ČSSD.

Babiš je dravec, střihoun. V Havířově na mítinku lidem oznámil: „Pro mě je důležité to, jestli lidé, když mě vidí, zvrací nebo plivou na zem. Já jsem sám proti všem.“ Přesně tak se chová: je proti všem a chce všecko. Těsně před volbami se dostal do ostrého střetu se sociálními demokraty. Coby ministr financí (šéf v Česku nejvýznamnějšího a nejvlivnějšího resortu) nechal auditovat nemocnice, které vedou také lidé ČSSD. Údajně bylo předem rozhodnuto, že audity dopadnou špatně. V televizi se oranžových ředitelů špitálů zastával nejen ministr Svatopluk Němeček (ČSSD), ale dokonce i exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Co k tomu říct? Svět naruby.

Podzimní volby tedy nabízejí další otázku: Ujme se u nás další štěp „miliardářské demokracie“? Chceme to opravdu takhle? Nebo se pomalu, pokorně vrátíme k obyčejné, nedokonalé demokracii?

Zdá se velmi pravděpodobné, že Andrej Babiš chce pod sebe uchvátit resort zdravotnictví, kam tečou obrovské domácí i evropské peníze. Bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cirkt to popsal pregnantně: „Protože Andrej Babiš je ministr financí, těžko by asi chtěl ovládnout sociální sektor, tam jsou povinné dávky, ale zdravotnictví - to je výzva, vždyť tam teče dneska skoro 300 miliard korun, on sám ve zdravotnictví podniká... On tuší, že klíčem je obsadit VZP a ministerstvo by taky nebylo k zahození. On to popírá, ale dosavadní kroky nasvědčují tomu, že půjde po současném ministrovi velice důsledně a důkladně.“

Nutno dodat, že na ministerstvu dopravy, kam rovněž miliardy tečou proudem, se hnutí ANO vůbec nedaří. Ministr Antonín Prachař problematiku viditelně od začátku nezvládá.

Ale podstatný je v těchto volbách fakt, že Babiš jde jak proti levici, tak samozřejmě, setrvačně, proti pravici (vyjádřeno kampaňovitě-heslovitě „proti Kalouskovi“).

Sobotka v Nečasových šlépějích

Ještě je příliš krátká doba od nástupu Sobotkovy vlády. Voliči ještě nejsou s to snadno posoudit, jestli Babiš plní svoje sliby. Platí, že šéf ANO je coby ministr financí imrvére v televizi. Skoro denně. Získal ideální pozici. (Bohuslav Sobotka jak ovce zopakoval chybu Petra Nečase a pustil jiné straně finance). Babiš jedná o rozpočtu, Babiš se hádá s ministrem zdravotnictví Němečkem o audity v nemocnicích, všude je ho plno.

Vlastně to není střet ANO kontra levice plus pravice, nýbrž Andrej Babiš kontra zbytek světa. On si zřejmě stoprocentně věří. Přitom nemá lidi. Místo své exministryně pro místní rozvoj Věry Jourové, jež pravděpodobně odejde do Bruselu, vybral úřednici. Karla Šlechtová dosud byla ředitelkou odboru evropských fondů na Úřadu vlády, je jí 37 let a není v žádné politické straně.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček těžce válčí s Andrejem Babišem.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček těžce válčí s Andrejem Babišem. | Foto: Vojtěch Marek

Úřednice Šlechotvá sama o sobě řekla deníku Právo: „Vzhledem k tomu, že nepůsobím úplně jako státní úředník, se pokusím řídit ten úřad trošku ze svého pohledu, to znamená byznysmena, respektive byznyswomenky.“ Nejde tedy už o program, třeba o program ANO. Program ANO je Babiš. A Babiš si vybral Šlechtovou. Buď to dopadne, nebo nedopadne. Nazdar. Jiný svět, jiná mentalita. Silně se to podobá postupu Miloše Zemana, když budoval svou úřednickou vládu, kterou vedl Jiří Rusnok.

Proti babišovskému konceptu stojí vládní levice. Rozbitá, válčící sama se sebou. Dalším nemalým tématem těchto voleb je předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V sázce je jeho osud. Nevypadá to, že by ANO mohlo složit jinou vládu, než jakou složil dnešní premiér. Zřejmě se tedy nehraje o pád takto vyrobeného, sestaveného kabinetu. Ale nepochybně se bojuje o Sobotku samotného. Jestli zůstane předsedou ČSSD. Jestli zůstane předsedou vlády. Jestli uspěje na jaře příštího roku na volebním sjezdu sociální demokracie.

Sociální demokracie má dnes v senátních obvodech, kam se volí, devatenáct senátorů. (Část z původní sestavy jí utekla jinam.) Ví se, že strana dnes nemá ani náhodou sílu tolik v tolika obvodech uspět. Doba se změnila. „Pevně věřím, že nás lidé podpoří v senátních volbách, že sociální demokracie udrží v senátu levicovou většinu,“ říká Sobotka. Jako minimální cíl vidí získat třetinu z 27 křesel. Ale i kdyby oněch devět senátorů urval, nebude to 23, které získal Jiří Paroubek.

Další štěp miliardářské demokracie

S napětím čekají na výsledek voleb taky lidovci. Ve vládě brzdí některé tendence ČSSD, ale i Babiše. Hájí návrat ukradeného majetku církvím (možná proto do vlády šli). Představují "starou stranu", nebo taky "zbytek po Kalouskovi", a přece mají pro českou politiku velkou cenu: nabízejí jiný pohled na svět, jiné názory, jiné postoje. Zresuscitovaná konzervativní strana. Jako nezávislý za ně a za zelené do Senátu kandiduje bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Zcela jiný typ politika, než na jaké jsme zvyklí.

Proti babišovskému konceptu stojí nejen ČSSD a KDU-ČSL, ale taky pravice, tedy topka a odéeska. A zase tu platí, že Babiš (Sobotka) nevládne dost dlouho. Ne tak dlouho, aby voliči toužili po změně. Navíc stále nejsou jasně dotaženy „kmotrovské historky“. Mnoho rozdělaných kauz se táhne, stále vrací pozornost k selhání pravice (jež provázelo zároveň selhání levice, jen na jiné, krajské úrovni). Pro topku, jež se stala lídrem pravice, je důležité pozici potvrdit. ODS by asi stačilo zastavit pád.

Jako nezávislý do Senátu kandiduje za zelené a za lidovce bývalý rektor UK Václav Hampl.
Jako nezávislý do Senátu kandiduje za zelené a za lidovce bývalý rektor UK Václav Hampl. | Foto: Martin Fendrych

TOP 09 nemá lehkou pozici. Kalousek zůstal Kalouskem. Strana nemá jiného, výrazného šéfa. Karel Schwarzenberg setrvává ve stínu, postupně jako by ho ubývalo. Zdá se, že je mnohem víc maskot než skutečný předseda. Nedávno však oznámil, že bude znovu kandidovat na šéfa strany. A zase nemá a zřejmě ani nebude mít protikandidáta. To je limit TOP 09 – má jen Kalouska, toho ukřičeného fízlobijce, který v kampani roznáší pivo. Stejný populista jako Babiš s koblihami.

Topka by chtěla vyhrát Prahu. Jenomže v Praze se hojně mluví o tom, jak si primátor Tomáš Hudeček nerozumí s Kalouskem. Bojovali o obsazení pražské kandidátky, údajně Hudeček dokonce uvažoval o tom, že by se od TOP 09 se svými lidmi trhl. Mladý primátor, mimochodem jedna z mála čerstvých postav skutečné politiky, má štěstí, že ho drží Schwarzenberg. (Nějaký vliv si kníže ve své straně ještě stále podržel).

Příklady táhnou. Úspěch agrofertního miliardáře láká i jiné. Příkladem může být 39. nejbohatší Čech Radim Passer. Má silného spojence - Ježíše Krista. „Bůh mě provází mou prací a já jsem mu vděčný za vše, čeho se nám podařilo docílit,“ tvrdí. Je občasným kazatelem v Církvi adventistů sedmého dne. Hnutí Pro Prahu, kterého je v hlavním městě nyní plno, podporuje celá rodina Passerových, developeři, nejen miliardář. Lídrem hnutí je Zbyněk Passer, bratr Radima. Cíl hnutí: privatizace velkých městských firem. Pán Bůh s námi a zlé pryč.

Podzimní volby tedy nabízejí další otázku: Ujme se u nás další štěp „miliardářské demokracie“? Chceme to opravdu takhle? Nebo se pomalu, pokorně vrátíme k obyčejné, nedokonalé demokracii? K obyčejným, nikdy ne dokonalým politickým stranám? K těm, co je neřídí a neplatí a nevyužívá jen jeden majitel?

Smysl těchto voleb: stoupá ještě Babiš? Udrží se Sobotka? Odolá na jaře 2015 tlaku své vlastní strany a Hradu? Stačila se pravice rehabilitovat? Stačí zdecimované pravici porevoluční fízlobijec Kalousek jako východisko? Uspějí klasické strany? Dalo by se to říct i jinak: necháme se donekonečna oblbovat?

 

Právě se děje

Další zprávy