Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 5. 2016 8:00

Šaráda s odposlechy okolo Čapího hnízda: Nevíme, kdo "uši" nasadil. Babiš má silný motiv

Pražští kriminalisté a jejich šéf byli tajně šmírováni. Poslanecká komise "velké ucho" nemá právo vědět, co se dělo. Je nám k ničemu.
Proč byli tajně šmírováni detektivové vyšetřující dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo? Kdo je sledoval? "Velké ucho" neví nic. Nesmí. Paradox.
Proč byli tajně šmírováni detektivové vyšetřující dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo? Kdo je sledoval? "Velké ucho" neví nic. Nesmí. Paradox. | Foto: Reuters

U detektivů, kteří vyšetřují padesátimilionovou dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo, se našel skrytý odposlech a tajná kamera. V sobotu to oznámilo Právo. Kriminalisté zařízení objevili v uplynulých dnech. Není to stará záležitost, která teď vyplula na povrch. Podle deníku se prostorový odposlech našel i v kanceláři šéfa odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavla Klučky.

Není to legrace. Nevíme, kdo a proč "uši" a "oči" do kanceláří nainstaloval. Podle trestního řádu se jedná o sledování osob a věcí (paragraf 158d). Tím se rozumí "získávání poznatků o osobách a věcech prováděné utajovaným způsobem technickými nebo jinými prostředky". A ještě: "Sledování, při kterém mají být pořizovány zvukové, obrazové nebo jiné záznamy, lze uskutečnit pouze na základě písemného povolení státního zástupce."

Povolení tedy dává "jen" státní zástupce, nikoli soudce. Což ovšem vážnost objevu nijak nesnižuje; kanceláře policie prostě nejsou soukromé obydlí nebo veřejný prostor.

Oč tedy může jít? Detektivy mohla šmírovat jiná složka policie, spekuluje se o Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Pak by to muselo být něco podobného jako v loňské olomoucké kauze Vidkun. I tam ÚOOZ "zaskočil" za v místě nedůvěryhodnou Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Zařízení mohla nechat nainstalovat také inspekce, GIBS. Česká televize spekuluje, že se případné tajné vyšetřování může týkat jedné větve kauzy Nagyová. Některý z detektivů prý měl na přání lidí z okolí Jany Nagyové, nyní Nečasové, ovlivňovat vyšetřování bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka. Případ vyšetřoval právě šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Klučka.

Randák, jak známo, zveřejnil odměny, které Nagyová pobírala jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Potíž tkví v tom, že soud už před dvěma roky pravomocně rozhodl, že se generál Randák trestného činu nedopustil. A vliv kdysi mocné Jany Nečasové je dávno ten tam.

Navíc fakt, že by policie nebo GIBS v kancelářích kameru a uši nechala i po ukončení vyšetřování, neodinstalovala je, to vypadá jako naprostý nesmysl. Odposlech i kameru by Útvar zvláštních činností (ÚZČ) musel demontovat. Jiná eventualita neexistuje. Generální inspekce případ převzala a vyšetřuje. Má zjistit, kdo zařízení namontoval a proč. Což ovšem nevylučuje, že by to udělala sama.

Dobře motivovaný kolega odvedle?

Kromě inspekce a jiné složky policie by zařízení mohla nainstalovat také tajná služba, nejspíš civilní kontrarozvědka BIS. Ale co by tam hledala? Navíc šmírování policistů je velmi citlivá věc. Není to nemožné, ale je to méně pravděpodobné. Pokud se bizoni nezajímali právě o Babišovo Čapí hnízdo a slavnou dotaci...

O zařízení nic nevíme. Jestli bylo činné, nebo jestli už mělo vybité baterky. Jestli bylo profesionální. Probíhá vyšetřování, takže nikdo nic neřekne. Každopádně ony věcičky nyní musí zkoumat specializovaný a k tomu kompetentní ÚZČ.

Obecně se soudí, že odposlech těžko mohla nainstalovat nějaká soukromá osoba, soukromá bezpečnostní služba. Ale nemožné to není. Proč? Jednak se dá překonat každé zabezpečení, jednak to mohl nasadit nějaký "kolega odvedle z kanceláře" na žádost někoho zvenčí. Nejspíš za peníze.

Na celé věci je pro veřejnost poučné, že nic neví a zřejmě ani nic vědět nemůže poslanecká odposlechová komise, známé "velké ucho", kterou vede Daniel Korte (TOP 09). Ten se chce po pravdě pídit 7. června, ale nedělá si naděje. Říká, že jakmile případ někdo šetří, komise nemá nárok na informace.

Nač ji potom máme? Tohle je přece přesně ten případ, kdy veřejnost potřebuje vědět, co se děje. Není co ztratit. Šmírovaní detektivové už stejně vědí, že po nich někdo jde. Komise by měla mít právo zjistit minimálně to, zda bylo sledování oficiální, nebo nelegální, soukromé. To je naprosté minimum. Veřejnost to má právo vědět.

Policie nemá dobré jméno. Poslední dobou čím dál horší. Jak ta "pouliční", tak ta bez uniforem. Nic na tom nezmění povyšování do generálských hodností a poplácávání po zádech na Hradě.

Silná bezpečnostní divize Agrofertu

Buď tedy je někdo v partě, která mimo jiné vyšetřuje dotaci pro Čapí hnízdo, podezřelý, nebo není. Pokud není, pak se nabízí naprosto logická odpověď: někdo chce vědět, jak daleko je vyšetřování právě této problematické dotace. Co kriminalisté mají, jak došli daleko.

Že je to nemožné? Vzpomeňme si na jiný případ. Náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek nechal řadovou referentku zjišťovat v Bruselu na Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) detaily k vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, která se týká jeho šéfa Andreje Babiše. Stalo se to, i když vládní prošetřovatel Jan Kněžínek dospěl k závěru, že nebyl porušen zákon.

Vzpomeňme si také na silně obsazenou bezpečnostní divizi Agrofertu, kterou vede někdejší náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Veselý. Lidé jako on mají četné kontakty do policie. Ještě i po letech.

Na podezření, že šmírování může souviset s Čapím hnízdem, nic nemění ani výrok Babiše: "Myslíte si, že jsem někde chodil se šroubovákem a montoval tam nějaké zařízení?" Ne, to si nemyslíme. To vždycky dělá někdo jiný, nějaký profík.

Nemůžeme tvrdit, že štěnice a kameru nasadili lidé z okolí Andreje Babiše. Nevíme to. Ale, jak by řekli kriminalisté, ministr financí "má silný motiv". Pro něj je kauza Čapí hnízdo naprosto zásadní. Už musel veřejně přiznat, že farmu nechal napsat na své děti v době, kdy čerpala dotace (firmy Agrofertu by je nedostaly).

Blíží se krajské volby. Co kdyby policisté došli k závěru, že udělení padesátimilionové dotace nebylo jen nefér, neetické, nemorální jednání, ale dokonce trestný čin? Pak by majitel Agrofertu potřeboval čas, aby buď "zavrtěl psem", nebo nějak jinak malér hasil.

Ale jak už bylo řečeno, nevíme, kdo šmírovací zařízení do policejních kanceláří nainstalovat. Víme jen, že poslanecká komise, jež má odposlechy kontrolovat, nekontroluje nic. Nemůže. Což je hrubá chyba. A víme, že Babiš a jeho lidé mají motiv, vyšetřování Čapího hnízda je pro ně nyní alfou i omegou.

 

Právě se děje

Další zprávy