Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 4. 2014 13:30

Tomáš Tuhý. Nový šéf policie. Slušný i poslušný. Schopný

Komentář Martina Fendrycha: Nový policejní prezident Tomáš Tuhý má před sebou těžkou práci. Policie je slabá při stíhání drobné kriminality, ale nevýkonná je také u velkých "politických" kauz.
Policie má nového prezidenta. Plukovník Tomáš Tuhý studoval filosofii i práva. Začínal od píky.
Policie má nového prezidenta. Plukovník Tomáš Tuhý studoval filosofii i práva. Začínal od píky. | Foto: ČTK

Bez velkého humbuku v sobotu jmenoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novým policejním prezidentem Tomáše Tuhého. Dosavadního prvního náměstka a muže pověřeného řízením policie ministrovi jednomyslně doporučila odborná komise. Chovanec k tomu v neděli v České televizi poznamenal: „Česká policie potřebuje stabilitu, potřebuje jasné vedení, jasnou hlavu a od soboty ji má.“

Bylo by krásné, kdyby policie získala stabilitu jedním jediným ministerským výběrem, aktem. Stabilita však nezávisí jen na policejním prezidentovi, i kdyby byl sebelepší. Podstatné, klíčové je, nakolik se politici snaží policii ovládnout, nakolik jí vnucují svoji vůli, nakolik ji ohýbají a zneužívají ve svůj prospěch na různých úrovních.

Policie stabilní není. Prezident Tuhý toto těleso přebírá v bídném stavu. Za poslední roky odešlo mnoho kvalitních manažerů i detektivů. Policie byla léta zcela bezzubá ve dvou rovinách: při řešení velkých kauz, v nichž figurovali kmotři, lobbisté a politici. A absolutně slabá byla i v oblasti té nejobyčejnější kriminality.

V první rovině se něco změnilo; jako by si v posledních dvou letech policajti řekli, že se politikům pomstí, že jim předvedou, jak jsou nezávislí. Nebylo by to špatné, kdyby tuto snahu dokázali podpořit nejen činy, ale i důkazy, které uspějí u soudu. Kauza „Nagyová“ ukazuje, že se jim to daří málo a že to neumějí ani mediálně. (Skandální bylo uvolnění videa ze zatýkání Jany Nagyové-Nečasové. To už policie dělala nikoli detektivní práci, ale mnohem víc politiku.)

Doufejme, že Tomáš Tuhý nedopadne jako Petr Lessy.
Doufejme, že Tomáš Tuhý nedopadne jako Petr Lessy. | Foto: Aktuálně.cz

Pokud jde o druhou rovinu, tedy běžnou kriminalitu, tam je účinnost policie mimořádně ubohá. Jak vidno, sbor opravdu není v dobré kondici.

Nejde o počty, ale o akceschopnost

Změní to Tuhý? Kariéru v uniformě začal v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích. Je to polistopadový policajt. Fajn. Vystudoval filosofii na Ostravské univerzitě a práva na Masarykově univerzitě v Brně. Fajn. Prošel přes více velitelských funkcí, před svým nynějším postem pracoval jako náměstek policejního prezidenta pro vnější službu, tedy pro uniformovanou policii. Takže něco ví kupříkladu o tom, jak u nás posilují extrémisté. A právě v této oblasti (popravdě jako v jedné ze skutečně mála) v posledním roce policie pracovala dobře. Fajn.

Co vidí nová hlava policie jako hlavní problém sboru? Málo policistů v ulicích. „Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích,“ řekl Tomáš Tuhý Aktuálně.cz.

S počtem aktivních policajtů souvisí jak stále velmi vysoký počet řídících funkcí v policii, tak vysoký počet lidí, kteří sice už nejsou oficiálně v šéfovské pozici, ale berou dál vyšší plat a na ulici mají nebetyčně daleko. Tady se ukáže, jestli chce Tuhý něco měnit. Žádat „víc policistů v ulicích“ zní vždycky dobře, ale je to levné. Změnit policii tak, aby skutečně fungovala, byla akční, to s počty uniforem zas až tolik nesouvisí.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jde ve stopách exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a navrhuje osekat rozpočet vnitra (tedy i policie) o 3 miliardy. Ministr vnitra Chovanec naopak žádá navíc 1,8 miliardy na platy policistů a 900 milionů na investice. Hádejte, kdo vyhraje.

Do čela policie tedy nastupuje kariérní policista, o kterém nikdo nic špatného neví, což je dobře, který už předvedl, že umí být loajální (kulový blesk), což je méně dobře, který je slušný i poslušný zároveň.

Kulový blesk zvládl na výbornou

Jaká bude míra náklonnosti nového policejního prezidenta k politikům? Obrázek si můžeme udělat už dnes. Když byl pověřen řízením policie, ukázal se Tuhý jako velice ochotný k nesmyslným rošádám. Právě za jeho vedení sboru proběhl ten slavný a posmívaný „kulový blesk“, jehož smyslem bylo uklidit exprezidenta Martina Červíčka. (Ta změna jak lavina změnila vedení v Královéhradeckém kraji, Pardubickém, Jihočeském a na Vysočině. Červíček byl uplacírován jako šéf Královéhradecké policie.

Byla to vysoce účelová rošáda. S fungováním nebo nefungováním policie neměla nic společného. Podle některých vysokých důstojníků sboru však byla podmínkou (jinou než zákonnou), aby se Tuhý mohl stát prezidentem. A splnil ji na výbornou. Odtud plyne: Tuhý je poslušný. Ale podle vyjádření některých policejních šéfů je také slušný.

Kolegové o Tuhém říkají, že je diplomat (stejně ho popisuje i Chovanec s dodatkem, že Tuhý je „policista tělem i duší“, ale není „ranař“). Zároveň prý ale umí věcí razantně a rychle vyřešit. To se ostatně ukázalo i při onom absurdním kulovém blesku, ve kterém tak dobře obstál.

Tuhého výhoda netkví pouze v tom, že na okolí působí jako zkušený politik, ale také v tom, že na něj nikdo nevytahuje žádnou špínu. To je u nás opravdu neobvyklé. Pravdou je, že na post náměstka policejního prezidenta nastoupil v době, kdy byl premiérem Petr Nečas a jeho pravou rukou Jana Nagyová, která měla údajně velký vliv na policejním prezidiu. Je však dost pravděpodobné, že náměstek pro vnější službu, uniformovanou policii, ji celkem nezajímal. (Zájem byl vždycky vyšší o kriminálku a speciální služby jako odposlechy.)

Do čela policie tedy nastupuje kariérní policista, o kterém nikdo nic špatného neví, což je dobře, který už předvedl, že umí být loajální (kulový blesk), což je méně dobře, který je slušný i poslušný zároveň. Ještě jeden atribut: je mimopražský. Snad si v Praze s lidmi, jako je Chovanec, ale také s lidmi, jako je šéf protimafiánské policie Robert Šlachta, dokáže poradit.

Nový šéf policie Tomáš Tuhý je mimochodem také testem, zda je správně nastaven služební zákon a jeho zásadní podmínka kariérního postupu. Měli bychom mu držet palce.

 

Právě se děje

Další zprávy