Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 12. 2015 13:05

Ukaž kamna! Pusť nás do domu! Když někdo otravuje vzduch, stát to má zarazit

Kontrola vzduch špinícího topeniště je podle ODS návrat socialismu. Levné. Ústavní právo na znečišťování neexistuje.
Tohle zná každý. Začne zima a mnohé domky vypouštějí jedy, majitelé topí čímkoli, aby se zahřáli.
Tohle zná každý. Začne zima a mnohé domky vypouštějí jedy, majitelé topí čímkoli, aby se zahřáli. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zná to každý. Přijde zima, začne se topit a z některých komínů ve vesnicích i městech se valí neuvěřitelné věci, různobarevné, páchnoucí dýmy. Jako by se soukromá topeniště měnila v soukromé chemičky. Zažil jsem to mnohokrát v Sušici, ale i ve vesnicích Lužických hor a jinde. Nejhorší stav, logicky, panuje v nejchudších oblastech.

Před časem jsem byl koupit brikety v České Kamenici. Uhlí nepřivezli, nebylo, briket měli dost. Paní v pokladně mi řekla: „Brikety jsou drahé, místní na ně nemají. Čekají, až dovezou uhlí.“ Základem problému znečišťování je často nemajetnost těch, kteří znečišťují. A mimochodem, znečišťuje taky legální pálení uhlí (plus autodoprava a uhelné elektrárny samozřejmě).

Vláda v pondělí schválila novelu zákona o ovzduší. Nabízí převrat: po splnění daných podmínek by úředníci měli ze zákona právo zjistit, čím a jak lidé doma topí. Přímo na místě. Až dosud zákon takové narušení nedotknutelnosti obydlí neumožňuje. Sousedé vědí, úřad ví, co se děje, že z komína domku k nebi stoupají jedy, jež ničí zdraví všech živých tvorů v okolí, ale nemohou zakročit. Mluví se o tom léta. Mluví.

Úřad by podle navrženého zákona musel nejdřív shromáždit stížnosti a důkazy. Když sousedé budou mít podezření, že se v jejich okolí spalují PET lahve či jiná svinstva, mohou obci dodat "předmět doličný", fotografii kouře nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. Úřad pak znečišťovatele upozorní, že zřejmě škodí. Pokud s tím nepřestane, odborník zkontroluje přímo jeho kamna a palivo.

Vyjde-li najevo, že dotyčný spaluje odpad, poškozuje ovzduší, dostane pokutu a bude muset splnit nápravná opatření. Pokud odmítne pustit úřední kontrolu ke zdroji, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Když mu bude prokázáno, že znečišťoval, čeká ho rovněž pokuta do 50 tisíc.

Stanjura: Socialismus je zpět

Návrh se zdá logický. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura si to ovšem nemyslí. Na Twitteru návrh ministerstva životního prostředí komentoval s despektem: „Sobotka a Babiš nedají pokoj a prolamují jednu hranici za druhou. Po bankovním tajemství je to nedotknutelnost obydlí. Socialismus je zpět.“

Očekávatelná poznámka. V místech, kde se spalují umělé hmoty a kdeco dalšího, ovšem socialismus přetrval. Poslanec Stanjura mohl už dávno vymyslet, jak to udělat jinak. Že by třeba nasadil drony (ty by jistě podpořil Miloš Zeman), které by lapaly spaliny přímo nad komínem? Nebo tkví „nesocialismus“ v tom, že mám právo pálit pneumatiky?

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Daniel Havlík argumentuje opačně: „Máme ústavní právo na domovní svobodu, ale máme také ústavní právo na zdraví. A jedno ústavní právo nemůže omezovat právo druhé.“ Možná nemůže, ale u nás léta omezuje.

Zásadní potíž tkví v tom, že stát neumí bez kontroly kamen, popela, paliva či komínu doložit, čím znečišťovatel topí. Úřady nemají žádné externí zařízení, které by důkazy opatřilo. A lidé v obci mají zároveň právo, aby je soused doslova neotravoval. Navíc novela nepočítá s tím, že by se úředník obce do domu vlámal násilím. Pokud mu majitel neotevře, nepustí ho dál, vystavuje se pokutě. Může nedotknutelné obydlí uchránit.

I s pokutou je však potíž. Svinstva často pálí lidé, kteří nemají na uhlí, dřevo, koks, brikety. Když jim úřad vyměří pokutu, budou mít peněz ještě míň, uhlí nekoupí. Nebo pokutu nezaplatí, nebudou na ni prostě mít. Může to pak skončit exekucí a odchodem někam do ghetta. Úřad by tedy mohl lidem v nouzi platit k příspěvku na bydlení ještě méně znečišťující palivo. Ale i to by pravice nejspíš odmítla jako socialismus.

Stát by měl dostat zákonnou možnost soukromá kamna přímo zkontrolovat. Nikoli proto, aby buzeroval jejich vlastníka, ale aby chránil ovzduší, tedy i ostatní obyvatele. Poznámka Zbyňka Stanjury se jeví levná, pokud nenabídne jiné, účinné řešení. A jak známo, vláda Petra Nečase problém smrdících komínů nevyřešila.

Mimochodem, policie má právo vám kontrolovat technický stav vozidla. Auto je přitom vaše, ale stejně musíte otevřít kapotu motoru a nechat dopraváky nahlédnout. Smysl tohoto narušení soukromí je jasný: vyloučit, že ohrožujete ostatní účastníky silničního provozu.

Kontrola topeniště je podobná. Pravice by si na projednávání novely měla připravit nějaké pádnější argumenty, než je ochrana nedotknutelnosti znečišťování. Ústavní právo na znečišťování přece neexistuje.

 

Právě se děje

Další zprávy