Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 5. 2014 14:30

Voliči komunistů vyhodnotili volby jako Klaus: „Nepotřebné“

Komentář: Negace Evropské unie se ujala zejména v komunistických duších a tentokrát dosáhla takové míry, že ji nezlomila ani voličská disciplína.
Tahle hvězdička voliče komunistů zajímá o dost víc.
Tahle hvězdička voliče komunistů zajímá o dost víc. | Foto: Reuters

Komunistická strana Čech a Moravy získala v evropských volbách pouze 10,98 procenta hlasů, což je její nejhorší výsledek v celostátních volbách za posledních osmnáct let. To je úkaz, který stojí za pozornost.

Například proto, že když naposledy komunisté skončili tak špatně, v parlamentních volbách 1996, byla účast z dnešního pohledu extrémně vysoká: přišlo 76,41 procenta oprávněných voličů. Kdežto tentokrát hlasovalo pouhých 18,2 procenta lidí. Z toho plyne, že teorie o železné disciplíně voličů KSČM a o tom, že nízká volební účast tím pádem nahrává komunistické straně, v evropských volbách shořela jako papír.

Bylo to naopak: ve volbách s rekordně nízkou účastí komunisté dopadli nejhůř.

Přitom to nejsou ani dva roky, když se v krajských volbách KSČM dostala na rekordních 20,43 procenta a triumfovala v Ústeckém a Karlovarském kraji. Jistě, v krajských volbách nefiguruje komunistům nezaslíbená Praha, takže nejsou s celostátními výsledky přesně srovnatelné - ale i tak šlo o jasný úspěch a posílení.

Teď v eurovolbách, v porovnání se sedm měsíců starými volbami do Poslanecké sněmovny, komunisté ztráceli v největších městech dvě až čtyři procenta. Obzvlášť minus čtyři procenta v Ústí nad Labem a Ostravě byla znát. Lépe než v průmyslových metropolích si KSČM vedla v Břeclavi, Hodoníně, Bruntálu a Žatci, kde vyhrála. Ovšem v Liberci a Brně se KSČM dostala jen na sedm procent hlasů, v Praze na šest (v komunálních volbách tu možná bude balancovat na hraně).

Příčinu chabého eurovýsledku KSČM není těžké odhadnout. Jestli totiž někdo hlasoval nohama, pak to byli především komunističtí voliči (a nepevná, těkavá skupina voličů Úsvitu). Nepřišli.

Z parlamentních stran má mezi svými příznivci nejvíc euroskeptiků právě KSČM, ukazují přesvědčivě průzkumy. Respektive, slovo euroskeptik je ještě mírné, protože většina voličů KSČM Evropskou unii spíš z podstaty odmítá. Má pocit, že cokoli, co z ní přichází, je špatně. Že ohrožuje nebo přinejmenším ruší jejich životní návyky a standardy. Že je to globální nebezpečí.

Evropská unie představuje pro konzervativní komunistické voliče „nebezpečí změny“ a „strach z novot“, a proto má jejich odmítání Unie hluboké psychologické kořeny. Kromě toho je to projekt Západu, se kterým nechtějí mít nic společného.

Pár čísel o voličích KSČM. Evropské unii důvěřuje 22 procent (celostátní průměr je 34 procent). Zavedení eura podporuje osm procent (celostátní průměr: 24 procent). Že se euro udrží, věří 24 procent (průměr 48 procent). Typičtí voliči KSČM jsou nespokojeni s členstvím v Unii, necítí se jako euroobčané, nevidí, že by nám Unie prospívala, ale naopak nás podle nich omezuje a ohrožuje naši kulturu. Ve všech těchto statistikách hrají příznivci komunistů prim. Mají eurofobii.

Ideálem voličů KSČM obvykle nebývá žádný internacionalismus (Proletáři všech zemí, spojte se), ale právě naopak, nacionalismus, pouze v umírněné, normalizované podobě „našeho klidu na práci“. Evropská unie představuje pro konzervativní komunistické voliče „nebezpečí změny“ a „strach z novot“, a proto má jejich odmítání Unie hluboké psychologické kořeny. Kromě toho je to projekt Západu, se kterým nechtějí mít nic společného.

Ovšem v prvních eurovolbách v roce 2004 dostala KSČM ještě 20,26 procenta hlasů. Situace se změnila. Sílící negace Evropské unie se od té doby ujala zejména v komunistických duších a tentokrát dosáhla takové míry, že ji nezlomila ani voličská disciplína. Evropské myšlenky Václava Klause oslovily komunistické voliče, zdá se. Stejně jako on usoudili, že tyto volby byly „nepotřebné“.

 

Právě se děje

Další zprávy