Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 9. 2015 8:30

Vrcholem návštěvy Zemana v New Yorku je, že se možná setká s Putinem. Zápaďák jak hrom

Obama Zemana na své summity v NY nepozval. Sobotku ano. Český premiér dělá západní politiku. Prezident východní.
Možná se setká s Putinem. Potřetí. V New Yorku.
Možná se setká s Putinem. Potřetí. V New Yorku. | Foto: Reuters

Miloš Zeman je v New Yorku. Což zní na první poslech příjemně, protože to znamená, že výjimečně neletěl do Moskvy nebo do Pekingu, nýbrž na Západ, kam snad stále ještě patříme. Přiletěl, aby se účastnil 70. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (VS OSN), všeobecné rozpravy. Už tam mluvil americký prezident Barack Obama i ruský prezident Vladimir Putin. Jejich klíčové téma: občanská válka v Sýrii, která se táhne přes čtyři roky.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Zeman v úterý pronese řeč; poradí údajně světu, jak společně, jednotně porazit Islámský stát. Bylo by krásné, kdyby v OSN mluvil tak, že by přitáhl pozornost. Míněno pozitivní pozornost, uznání. Ať se to komu líbí či nelíbí, Zeman je českým nejvyšším politickým reprezentantem. Také podle něj nejen budeme, ale už jsme od našich spojenců posuzováni.

Jaký je nástin Zemanova působení v New Yorku? Co můžeme čekat? Pokusí se směrem ke spojencům vykročit, nabídnout ruku? Rozpomene se, že je (podle své země) západní politik?

Leccos z jeho návštěvy NY však bylo dáno předem. Spolu se zasedáním VS OSN tento týden probíhají dva summity. Týkají se boje proti Islámskému státu a mírových operací OSN. Na IS summit jede český premiér Bohuslav Sobotka. Pozval ho Barack Obama. Summitu mírových operací se účastní opět Sobotka, tentokrát spolu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, zváni jsou Obamou a generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

Ani na jeden ze summitů není pozván Miloš Zeman, ačkoliv je všeobecně známo, že dlí v New Yorku a bude mluvit na VS. To samozřejmě není náhoda, je to vážná věc, vážný problém pro českou diplomacii. Zeman nemá dohodnutou schůzku s Obamou, ale ani s nikým z jeho lidí. Zjevně je persona non grata, bojkotovaný, odmítaný politik.

Naopak Bohuslav Sobotka je proti němu v podstatě normální západní politik; sice žádný lumen, ale zvou ho a počítají s ním. Rozhodně spojenci našeho premiéra nevidí jakou pátou kolonu Moskvy či Pekingu na Západě.

Podobný průběh měla Zemanova návštěva USA letos v březnu. Ve Washingtonu mluvil na konferenci AIPAC (American Israel Public Affairs Committee, Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti), což je největší organizace prosazující izraelské zájmy. Na této „jestřábí“ konferenci slavil úspěch, ale opět: nikdo významný, nikdo na vysoké úrovni z americké strany Zemana nepřijal. To bohužel není náhoda.

Pro Američany jen nezvaný host

Pokud je Zeman vůbec nějak vnímán, tak jako člověk vzhlížející k Putinovi. Nikoli jako „Putinův člověk“. Však taky ještě před svým projevem v OSN mluvil o možném setkání s ruským prezidentem v New Yorku: „My jsme se setkali v Moskvě, my jsme se setkali v Pekingu. Já nemohu vyloučit, že dojde i k třetímu setkání.“ Jisté to není, a tak dodal: „Ale myslím si, že ta předchozí byla dostatečně obsažná.“

Pokud by měl Zeman k Putinovi doopravdy blízko, pokud by na něj měl nějaký, aspoň minimální, vliv, dost možná by ho Američané využili právě během zasedání OSN. Pak by se ale k Zemanovi chovali jinak; byl by zván, byl by vnímán, existoval by. On však jakoby neexistuje. Odtud plyne, že se ve Washingtonu ví: jeho vliv na Putina rovná se nule.

Symbolické se jeví dvě drobné události v New Yorku. Český prezident bydlí v hotelu Waldorf Astoria, který vlastní čínská pojišťovna Anbang. Ubytován je tam též čínský prezident Si Ťin-pching. Obama tam spát odmítl. Když se Zeman vrací do hotelu, může vidět demonstranty z hnutí Falun Gong. To je v Číně tvrdě potlačováno, podle humanitárních organizací a organizací za lidská práva jsou jeho členové pronásledováni, mnozí žijí v pracovních táborech. Nepříjemné pro Zemana? Asi mu to je jedno. Hotel si vybral záměrně. Jako by chtěl říct: Američané mě neberou, tak spím na just u Číňanů.

V New Yorku Zeman shodou okolností slavil 71. narozeniny. Oslavu mu podle médií uspořádali kancléř bez prověrky na přísně tajné Vratislav Mynář a prezidentův poradce Martin Nejedlý (Lukoil). Kde? V ruské restauraci Mari Vanna v centru New Yorku. Přiznejme, že pro Zemana je to stylové, typické. Vodka a častušky.

Exportní souběh: nezván Obamou nikam, bydlí v čínském hotelu, slaví v ruské restauraci a snad, snad se ve Spojených státech setká s ruskou hlavou země Putinem. Aby na něj toho Západu nebylo moc. Miloš Zeman tedy skutečně pobývá v New Yorku, ale jako by tam ani nebyl. Sice výjimečně neletěl do Moskvy nebo do Pekingu, nýbrž na Západ, jenomže i tak se nic nezměnilo.

Budeme tedy doufat, že alespoň ta jeho řeč před Valným shromážděním bude bomba, bude výtečná a vybroušená a vzbudí světový zájem. Snad dá světu recept, jak porazit Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy