Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 11. 2014 14:15

Perlustrace jak před rokem 1989. Policii zachutnala buzerace

Komentář Martina Fendrycha: Při protestech 17. listopadu policie zajistila aktivistu Otakara van Gemunda. Zřejmě překročila možnosti zákona o policii i trestní zákoník. Svoboda projevu je ohrožena.
17. listopadu lidé v Praze protestovali. Proti Zemanovi. Zatím smějí.
17. listopadu lidé v Praze protestovali. Proti Zemanovi. Zatím smějí. | Foto: Martin Fendrych

Končí u nás občanské svobody? Máme se připravit na to, že projevit svůj názor znamená konflikt s policií, perlustraci, zadržení, výslech? To už tady bylo - v minulém režimu. Svoboda projevu, svoboda slova, jsou základní atributy demokratické země. Na svobodě projevu naše polistopadová společnost stojí. Není možné ji popírat, není legální bránit občanům, aby vyjádřili svoje postoje.

Zážitek připomínající minulý režim má za sebou aktivista Otakar van Gemund. Chtěl 17. listopadu demonstrovat proti prezidentu Miloši Zemanovi, proti jeho přetáčení české politiky k putinismu. Byl obtěžován policií, zajištěn, odvezen na stanici. Věc je vážná, policejní vedení a ministerstvo vnitra by k incidentu nemělo mlčet. Není možné policii nechat jednat mimo zákon, zneužívat paragrafy trestního zákona a zákona o policii. Pokud jí takové jednání projde, zachutná jí a stane se normou.

Otakar van Gemund je aktivista skupiny oMEN (následují ukrajinské feministky Femen). Holanďan žijící v Česku dvacet pět let. S Markem Hilšerem, vědeckým pracovníkem, demonstrovali na začátku října na tiskové konferenci vlády s nápisy na tělech a vlajkou EU a NATO v ruce. Na hrudi, zádech a rukou měli namalované ukrajinské vlajky a citáty jako: Premiére odvahu, Nebuďte s Putinem, Obraňte svobodu, Ne paštiky. Na Úřad vlády se dostali díky platným novinářským průkazům.

Policie legitimuje Otakara van Gemunda, který chtěl 17. listopadu na pražském Albertově demonstrovat proti prezidentu Zemanovi.
Policie legitimuje Otakara van Gemunda, který chtěl 17. listopadu na pražském Albertově demonstrovat proti prezidentu Zemanovi. | Video: Pražský Majdan

U nás na to nejsme zvyklí, ale podobný protest není nelegální. Nikoho neohrožuje. Při oslavách 17. listopadu chtěl van Gemund v protestech proti Zemanově politice pokračovat: „Chtěli jsme nápisem poukázat na prezidentovo konání proti zájmům Česka. Chystali jsme se obnažit do půl těla a ukázat portrét Václava Havla,“ řekl. Protestovat ale nemohl.

Popisuje: „My jsme s mým kolegou sledovali program prezidenta. Nejdřív jsme na něj čekali na Národní třídě, ačkoli to neměl v programu. Tam nedorazil, tak jsme na něj čekali u Karolina. Najednou ke mně přistoupil neuniformovaný policista a řekl mi, že mě zná, dokonce řekl i mé jméno. Ve chvíli, kdy přijela kolona s prezidentem, jsme byli obklopeni policisty, takže jsme se nemohli hnout. Nechtěli jsme nikam skákat, jen se odhalit. Najednou se zase rozpustili a jeden mě legitimoval. Pak jsem přejel na Albertov. Tam mě perlustrovali znovu.“

Zneužívaná kontrola totožnosti

Kontrolu na Albertově van Gemund natočil. Policista se chová arogantně, varuje kupříkladu van Gemunda, aby nemáchal foťákem, že by to mohl považovat za útok. Je zřejmé, že policie Gemunda sledovala, znala jeho totožnost (s jistotou to však tvrdit nemůžeme). Prý ovšem jen zjišťovala totožnost podle zákona o policii. Policista kontrolu proložil větou, že by potřeboval „lepší výbavu“. Vykládal, že je zima, Gemund celý v černém, černé boty a může být „někomu podobný“.

Takhle mohou policajti vyškolit každého. Máte rozepnutý límeček u košile? Tak to je na osobní prohlídku. Máte na těle vytetovánu nahou nymfu? Zašít, až zčernáte. Chcete upozornit prezidenta, že nás táhne do Moskvy? Perlustrovat, otravovat, zajistit.

To je důležitý moment: policista se pokouší odůvodnit svoje jednání podle zákona o policii, paragraf 63, prokázání totožnosti. Ten policie hojně "využívá". Policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti kupříkladu osobu podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu. Jenže to se na van Gemunda nehodí. Kontrola se může vázat na osobu „bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit“.

U povolené demonstrace o „bezdůvodném zdržování“ nemohla být řeč. Van Gemund neodpovídal popisu hledané nebo pohřešované osoby. Neměl „na místě veřejně přístupném zbraň“ a nemohlo existovat „důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím“. Ani jiné odstavce paragrafu 63 nelze na danou situaci aplikovat. I když je ten paragraf gumový jak lano na bungee jumping.

Přišel další policajt. Kontrolu začal slovy: „Pán je Ukrajinec, nebo co?“ (Už tahle věta by stála za komentář, Ukrajinec je pro policii automaticky podezřelý...) Pokračuje ale hned, že prý byl van Gemund s kolegou na Staromáku a „tam kolega skákal pod tu prezidentskou kolonu nebo co“. – Kontrola totožnosti se hroutí. Přichází obvinění či osočení, že van Gemund byl někde s někým, kdo něco udělal. (Ve skutečnosti to neudělal.)

Odkud jste šel? Ruce z kapes!

Začíná výslech: „Odkud jste šel,“ atd. Policie má prý „právo se domnívat“, že on chce „provést něco podobnýho“. Nařizují van Gemundovi vyndat ruce z kapes, jako by byl nějaký zadržený lupič nebo zločinec. Prý by mohl mít v kapse zbraň. Ptají se, jestli nemá něco napsaného na těle, proč má rozepnutou košili. Vymýšlejí, že má „zbraň na těle“. Je to celé hodně nechutné.

Zapojí se člen antikonfliktního týmu. Vypráví van Gemundovi, který vše natáčí, neprůstřelnou policejní pohádku. „Po Praze chodí člověk a tropí výtržnosti. Není legální v tomto státě chodit a odhalovat se. Já vám říkám na rovinu, vidím, že jste nejspíš ten člověk, který nám byl označený jako člověk, který chodí po ulici a odhaluje se.“

Svléknou van Gemunda do půl těla. „Takže vy jste se chtěl odhalovat? Proto máte na těle napsány takový nesmysly... váš názor,“ říká policista. Odhalený má na těle vskutku strašlivý, bezpečnost okolí, Česka a planety ohrožující, „protistátní“, řekli by estébáci, nápis: Miloši, na čí straně jsi?

K obnažování. Samozřejmě nejde o svlečení do půl těla, to by byla v létě za mřížemi půlka národa. Trestní zákoník, paragraf 358, který pojednává o výtržnictví, odstavec jedna zní: „Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu, průběh nebo zakončení organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Hrubá neslušnost. Míněno nepochybně obnažování pohlavních orgánů, případně masturbace, soulož atd. Nic takového u van Gemunda nepadalo v úvahu. Policie si dělala, co chtěla.

Co je na té akci nejhorší? Takhle mohou policajti vyškolit každého. Máte rozepnutý límeček u košile, první dva knoflíky? Tak to je na osobní prohlídku. Máte na těle vytetovánu nahou nymfu? Zašít, až zčernáte. Chcete upozornit prezidenta, že nás táhne do Kremlu? Perlustrovat, obtěžovat, otravovat, zajistit, znechutit. Jak za bolševika. Tohle není možné nechat projít. To není „pomáhat a chránit“, to je „ponížit a ztrapnit“ z pozice síly.

Jak zareaguje policejní prezident Tomáš Tuhý? Jak zareaguje ministr vnitra Milan Chovanec? Nechají policii takové věci provádět? Bez trestu?

 

Právě se děje

Další zprávy