Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
13. 5. 2016 14:15

Politikář: Modrá krev na Hradě nepoteče, Karla slaví Šlechtová

Císař se v hrobce pod katedrálou maličko ošívá.
Oslavy se vydařily (ilustrační foto).
Oslavy se vydařily (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Druhý týden v květnu, to je každý rok jako přes kopírák. Auta se státními vlaječkami na zrcátkách, Pražské jaro, viróza vrací úder… Zaujala nás úvaha, že rozhodčí v Příbrami byli ožráni záměrně, aby tamní bafuňáři odvedli mediální pozornost od plánovaného zaříznutí Olomouce v souběžně hraném utkání na Slovácku. Co Čech, to konspirační teoretik!

* * * V rámci oslav Karla IV. navrhla ministryně místního rozvoje Karla (sic!) Šlechtová zákon o zestátnění Pražského hradu. Druhý den navrhla, že by o tom měl rozhodnout lid. Císař se v hrobce pod katedrálou maličko ošívá (a to ještě neví, že univerzální ministryně chystá fakt přísnou novelu zákona o pohřebnictví). Ostatní koukají jak z jara.

* * * Je ovšem těžce překarlováno, dokonce tak, že zapadly i 40. narozeniny Maxipsa Fíka. Srovnávací studie televize Nova navíc tři roky po prezidentských volbách odhalila, že Karel je Miloš a Miloš je Karel. „Oba byli vysokými státníky a do dějin se vepsali významnými zákony a smlouvami, které měly stabilizovat chod státu. V případě Karla to byla Zlatá bula, která organizovala poměry ve Svaté říši římské, v případě Zemana pak tzv. opoziční smlouva, která stabilizovala vládu… Stejný vkus měli také na ženy, alespoň co se jmen týče. První manželky obou mužů se shodně jmenovaly Blanka. Spojují je také některé koníčky, například záliba v alkoholu.“ Nás nejvíc zajímá, kdo byl Karlův dvorní František Ringo Čech, což analýza bohužel neuvádí.

* * * Na karlovské jubileum se sjeli představitelé tří z pozvaných deseti evropských monarchií, ne právě těch největších. Když z Trůnního sálu vypadla delegace z Osvětiman, prezident republiky je přijal v pořadí: ovšemže lucemburský velkovévoda Jindřich, dále lichtenštejnský dědičný princ Alois a monacký kníže Albert. Icebreaker na úvod konverzace: „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a zemany? Knížata měla právo první noci, a tak zdegenerovala, neboť ty nevolnice nemusela znásilňovat, vydávat na to energii. Zatímco my zemani jsme si věci museli těžce vybojovat nejen v sexuální oblasti, proto jsme nezdegenerovali.“

Vzhledem k tomu, že má velvyslankyně Jeho Veličenstva na Hradě plot, je největším překvapením, že pozvání nepřijala norská královská rodina.

Nepřítomné aristokraty zastoupí Šlechtová.

* * * Gabriela Soukalová (olympijská medailistka, vítězka Světového poháru a podobně): „Jako hlavu státu bych si představovala člověka, který bude i určitým vzorem pro dnešní generaci. Podle mě by to měl být člověk slušný, který si váží lidí kolem sebe, snaží se mít férový přístup a prezentuje Českou republiku ve světě slušnou formou. V případě pana Zemana doufám, že další volební období už nebude pro něj, ale pro někoho jiného, slušnějšího.“ Z toho tedy medaile Za zásluhy nekouká. Spíš informativní návštěva horlivých příslušníků, co to přijdou prozatím vyřešit domluvou a zabavením malorážky. Zejména při olympiádě v Pekingu 2022.

* * * Na veřejnost se dostalo uřeknutí královny Alžběty II., která se na zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci zmínila, že čínští představitelé byli při přípravách státní návštěvy v Británii „velmi hrubí“. Uvědomili jsme si, že žánr „uřeknutí“ či „indiskrece“ byl u nás zrušen, protože uříkat se nemá kdo, ani není co. Politici všechna svá uříkání jedou živě na sociálních sítích, tiskových konferencích, v online rozhovorech z Lán a tak dále.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy