Jan Lipold Jan Lipold | Názory
10. 3. 2010 17:05

12, nebo sto tisíc. Slibem pracovních míst nezarmoutíš

V čem se Paroubek poučil od Obamy a další Zprávy o páté

Mezi vzdušnými zámky sociální demokracie se v těchto dnech skví slib „nových 12 tisíc pracovních míst ve zdravotnictví a sociálních službách". Není zatím jasné, jestli to patří do „100 tisíc nových pracovních míst", avizovaných vloni, nebo jde o bonus nad plán.

Jisté je, že takový slib se nedá v praxi ověřit; potvrdit ani vyvrátit jeho splnění prostě nejde. Proto ho tak milují politici po celé zeměkouli. V čele s Barackem Obamou (vloni v červnu například řekl, že hospodářské stimuly jeho vlády přes léto vytvoří - nebo alespoň zachrání - 600 tisíc pracovních míst).

Zařídíme 12 tisíc pracovních míst. Čestné slovo.
Zařídíme 12 tisíc pracovních míst. Čestné slovo. | Foto: Ludvík Hradilek

Kolik pracovních míst skutečně vzniklo díky politikům a jejich „stimulům"? A dokdy? A kolik jich mezitím naopak zaniklo? A jaký plat na těch nových místech lidi berou? A na jaký úvazek pracují? Na kurzarbeit? 

Nejlepší je ovšem slíbit všechno dohromady. Bude víc pracovních míst, výdělky přitom samozřejmě porostou, a možná budeme pracovat jen čtyři dny v týdnu. A do toho ještě snížíme počet úředníků, v rámci boje proti byrokracii. A tady pozor.

ODS má nakročeno k tomu, aby opakovala taktickou chybu z roku 2002, kdy před volbami proklamovala rušení úřadů a slučování ministerstev - a pak státní zaměstnanci volili 39:23 procentům pro ČSSD. Letos Petr Nečas se sympatickou, ale riskantní otevřeností říká, že strana počítá s propouštěním z veřejné správy a slučováním úřadů. O práci by tak přišlo zhruba 15 tisíc ze 773 tisíc lidí ve veřejných službách.

To sociální demokracie na to jde rafinovaněji. „Šetřme na státu, nešetřme na lidech." To je pěkné univerzální heslo, které potěší „obyčejné lidi", ale nevyděsí ani státní zaměstnance, protože to jsou taky lidi. (Přestavit si pod tím můžete jinak naprosto cokoli.)

Trest je v pořádku. Kriminál už ne.
Trest je v pořádku. Kriminál už ne. | Foto: Ludvík Hradilek

Dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová se možná napřesrok dožije v kriminále devadesátky. Zatím všechny soudy a jeden prezident její žádosti o prouštění, přerušení trestu a milost zamítli. Naposledy tento týden.

Ministerstvo spravedlnosti mezitím zaměstnalo 74 lidí, kteří hlídají jediného domácího vězně v republice. Samozřejmě, nehlídají, ale nemají do čeho píchnout, protože soudy domácí vězení zatím neudělují - jelikož nejsou elektronické náramky. „Tendr" na ně ministerstvo vyhlásilo až teď.

Navrhujeme obě události spojit v jednu takto: Zbylých 73 dozorců bude střežit plzeňský byt, do kterého se justiční zločinkyně Brožová-Polednová vrátí. Bude to důstojné pro všechny, pro svobodnou společnost zejména. Starci se mají zavírat do domácího vězení, ne do kriminálu.         

Foto: Reuters

Pivovar Gambrinus se v tiskové zprávě pochlubil, že Švédové do sebe vloni obrátili milion a čtvrt jeho půllitrů. V hospodách. Což je v zemi, jejíž alkoholová kultura se od té naší liší opravdu hodně, skutečný úspěch.

Točené pivo je ve Švédsku drahé (čtyřdecová sklenice, ne půllitr, stojí podle internetových zdrojů od čtyř do šesti eur). A Švédové pijí zejména a především v pátek, na trajektech, doma a do dna. Takže, vycepovaní prohibiční minulostí, morálkou a státními restrikcemi, vezmou zavděk i obyčejným Gambrinem.

 

Právě se děje

Další zprávy