Jan Lipold Jan Lipold | Názory
2. 6. 2010 16:50

Berdych se měl víc snažit. Nečas už mohl být premiérem

Nejdražší neúspěšná kampaň v dějinách. Poplatky za kroužkování. Zprávy o páté.
Takhle dopadneme. (Snímek z TV vysílání, podrobnosti na konci článku.)
Takhle dopadneme. (Snímek z TV vysílání, podrobnosti na konci článku.) | Foto: Jan Lipold

Než se sociální demokracie pustí do očistné modernizace, musí potrestat nepřejícné voliče, kteří pohrdli jejím programem. Přestane za ně platit lékařské poplatky, což byl jeden ze slibů, které v říjnu 2008 vyvolaly krajskou oranžovou tsunami.

Rozumíme správně? Že ČSSD dostala v parlamentních volbách jen 22 procent, to má být důvod, proč by kraje měly od svých poplatkových ideálů cuknout? Co je to za nesmysl?

O ideály ale nejde, protože krajům vyschly zdroje. A tak nákladnou operaci odpískaly, jakmile se s poplatky přestalo šermovat na billboardech. Parlamentní většina za bezplatné zdravotnictví se nekoná, těch několik set milionů vypustily krajské reprezentace po třicetikorunách do kanálu. Nejdražší neúspěšná volební kampaň v dějinách.

Některé zprávy přišly až teď, o několik dní později, než měly. Ovšem záleží na tom, komu jste minulý týden fandili ve volbách.

První: Ceny elektřiny pro domácnosti stouply za rok o 12 procent, to je skoro nejvíc v celé Evropské unii. ČSSD pro regulaci cen energií!, mělo se ozvat sborovou ozvěnou.

Druhá: Berdych - Južnyj 6:3, 6:1, 6:2. Další sponzor ODS, kterého nám závidí celý svět. Umíte si představit Tomáše s Jaromírem na jednom plakátu?! To už by Nečas touhle dobou nesl na Hrad seznam ministrů.

Epochální nápad exlídra ODS Petrušky, aby kroužky obdaření kandidáti, kteří předstihli své kolegy, dodatečně přispěli na volební kampaň, zůstal bohužel v půli cesty. Diverzní akci by přece měli zaplatit ti, kdo ji mají na svědomí - tedy sami kroužkující!

Zatím se vůbec nic mimořádného nestalo.
Zatím se vůbec nic mimořádného nestalo. | Foto: Ludvík Hradilek

Takže příště: kdo bude chtít kroužkovat, zaplatí do kasičky (30 korun za kroužek, ať se to neplete) a dostane od volební komise stvrzenku. Ono vás to přejde, tyhle voluntaristické móresy.

Jednání o vládní koalici zatím probíhá naprosto standardním způsobem. Den první. Všichni lidé bratry jsou. Den druhý. Aby toho nebylo najednou moc, je potřeba si trochu, řečeno s Kalouskem, "zašpičkovat". Den třetí: Konečně se všichni sešli pohromadě a oznámili, že budou jednat dlouho a potajmu. Tak to má být. Zatím všichni mluvili až moc, nejvíc Radek John, ale chápeme ho, má média rád.

Čtěte také: Nejkrásnější dny roku s politikou. Asi dva, možná tři

Nejvyšší správní soud rozhodl, že stát už nesmí tajit, komu prominul placení daně. Tleskáme. Takové věci mohou v protikorupčním tažení udělat lepší službu, než rota agentů-provokatérů.

Bohužel, ze soudního verdiktu nevyplývá, že stát (finanční úřad, ministerstvo financí) musí také zveřejnit zdůvodnění takového pardonu. Takže, pokud jde o nejznámější odpustek poslední doby (ministr Sobotka - hoteliér Dvořák - 26 milionů), byli bychom asi tam, kde jsme.

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání

„Čechy si podmanil nový trend: Nakupují častěji a vždy čerstvé", oznámila s nadšením síť Albert (223 supermarketů, 55 hypermarketů a 23 benzinových stanic). Ponechme stranou zlověstnou formulaci být podmaněn trendem a podívejme se na podstatu sdělení.

„Rapidně roste zájem o potraviny, které jsou určené k okamžité spotřebě nebo jsou předpřipravené k rychlému zpracování. Zájem zákazníků o čerstvé maso, zeleninu či saláty roste doslova před očima. Zkracuje se také doba mezi jednotlivými nákupy. Zákazníci chodí nakupovat častěji," zjistili v Albertu.

Kafka. Made in China.
Kafka. Made in China. | Foto: Jan Lipold

Fajn. Nejdřív supermarkety vycucnou malé obchodníky a pak nám oznámí, že si nás podmanil trend nakupovat čerstvé potraviny v malém. Ano, to se nejlíp dělá tak, že po práci vezmete auto a jedete do nějakého shopping parku, tam si do vozíku dáte tři kedlubny a svazek mrkve, zrovna vyložené z kamionu, a vracíte se domů, spokojeně a trendy. Tak zase zítra! Trend si žádá své.

Bizarní věci se pravděpodobně odehrávají na všech Expech, ale Šanghaj 2010 je přece jen speciální případ. V expozici Prahy - jaká to čest, mít ji - postavili papundeklový Karlův most, orloj a svatou trojici Golem Kafka Švejk a Číňané se mezi tím prochází, obdivují a fotí. Česká televize o tom měla strašidelnou reportáž (to nejlepší nakonec). Vítejte v budoucnosti. Takhle dopadneme.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy