Libor Stejskal Libor Stejskal | Blogy
28. 12. 2012 20:23

Nudí vás politika a krize? Blogeři našli lepší témata

Co je mimořádného na ruských dívkách? Jak vidí Česko člověk, který žil v zahraničí?
Foto: Aktuálně.cz

Co je mimořádného na ruských dívkách a ženách? Jak vidí svou zemi člověk, který strávil dlouhou dobu v zahraničí? Co čeká pod sněhem na houbaře?

Tři sta šedesát pět dní v roce (v případě přestupného ještě o jeden více) se na blozích Aktuálně.cz řeší politika, politika a zase politika. Občas se však mezi těmito „zásadními" debatami zaskví i jiné téma, které sice působí jako z jiného světa, nezřídka ale v dnešním přepolitizovaném světě zaujme a probudí zajímavou diskusi.

Pojďme si několik z těch, který vyšly v průběhu právě uplynulého roku, připomenout.

„Přátelé, povězte, na co Rusko může být ve skutečnosti hrdé? Na vynikající sportovce? Možná, několikrát do roka. Na vodku? Také v Polsku nedělají špatnou. Na plyn a ropu? Třeba, pokud to je pro někoho důležité, nebo pokud se na vás usmálo štěstí a jste akcionář Gazpromu. Asi to bude znít banálně, ale Rusko může být hrdé především na své dívky," napsal bloger Jiří Just, toho času žijící v Moskvě, a zevrubně vysvětli, proč si to myslí.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Just
O ruských dívkách a babách

David Rajmon pobýval pro změnu čtrnáct let v americkém Texasu. Je přesvědčen, že v řadě ohledů se u nás žije lépe než tam. Kupodivu mezi ně počítá například jednání s úřady, fungování veřejné dopravy i některé další služby. Co mu naopak vadí, je - podle něj - v české společnosti rozšířená nepoctivost a tolerance vůči ní.

Foto: Aktuálně.cz
David Rajmon
Česko očima navrátilce - stav země
Česko očima navrátilce - nepoctivost

Náruživý houbař a fotograf Zdeněk Pelda sice nic se zahraničím nesrovnával, zato ale celý rok (včetně zimních měsíců) nabízel milovníkům hub jednu lahůdku za druhou. Podívejte se na jeho blogy, chcete-li se dozvědět, jak vypadá houbařova štědrovečerní tabule či co lze najít pod sněhovým příkrovem. 

Foto: Aktuálně.cz
Fotoblogy Zdeňka Peldy na Aktuálně.cz 

Alexandra Alvarová se podělila o svou vášeň pro skákání s padákem. „Parašutisté dělí lidi na 2D a 3D. Kdo se odváží vyskočit, je 3D. Získává vstupenku do trojrozměrného světa padání."  A protože i ona je fotografka, připojila několik úchvatných záběrů ze vzduchu.

Foto: Aktuálně.cz
Alexandra Alvarová
Chvála padání

Naopak chválu mateřského jazyka (i obavu o něj) poslal z australského Melbourne Miloš Ondrášek.

„Pavel Eisner, autor velkého dvoudílného díla o češtině Chrám a tvrz, které vyšlo v exilovém nakladatelství pro ty, kteří žili mimo vlast. Burcovalo k udržení naší mateřštiny a provázelo nás, abychom neztratili jak domov našeho jazyka, tak naše národní ideje. Je mi líto, že český jazyk, náš chrám a naše tvrz, se v současnosti dostal na rozcestí a do soustředěné palby zejména těch, kteří by naši mateřštinu měli bránit a chránit."

Foto: Aktuálně.cz
Miloš Ondrášek
Čeština na scestí

Petra Gelbart přiblížila čtenářům „válku o ňadra", která „zuří" ve Spojených státech. Z velké části poměrně prudérní americká společnost řeší, zda mají ženy kojit na veřejnosti, či nikoliv. A že jde o konflikt vyhrocený, dokazuje například vážně míněné označení „prsonacisti".

Foto: Aktuálně.cz
Petra Gelbart
K čemu vlastně ňadra jsou? aneb Než se matky pobijou

Pokud si chcete přečíst další úvahy, které se zrovna nezaobírají politickou „pěnou dní" ba ani nejrůznějšími krizemi zde i onde, lze doporučit například blogy britské velvyslankyně Sian MacLeod, husitské biskupky Jany Šilerové, matematika Petra Klána, ředitele pražské zoo Miroslava Bobka, zámeckého pána Jana Berwida-Buquoye, písničkáře Jana Buriana, popřípadě psychiatrů Radkina Honzáka a Martina Jarolímka.

 

Právě se děje

Další zprávy