Michael Žantovský Michael Žantovský | Názory
14. 10. 2016 12:25

Bob Dylan je homo politicus. Poctám za společenský přínos nakonec neunikl

Protirasistické, proletářské a antiestablishmentové tóny z jeho tvorby navzdory desetiletím uměleckého i komerčního úspěchu nevymizely, píše pro Aktuálně.cz Michael Žantovský.
Barack Obama dekoruje Boba Dylana Prezidentskou medailí svobody, 2012.
Barack Obama dekoruje Boba Dylana Prezidentskou medailí svobody, 2012. | Foto: ČTK

Bob Dylan, čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu, má politiku v krvi. Do světa hudby vstoupil jako vůdčí figura protestního folku šedesátých let, vyrůstajícího z dědictví předchozí generace Woodyho Guthrieho, Huddieho Leadbettera a Peta Seegera, klubů newyorské Greenwhich Village a dohasínající záře amerického socialistického hnutí. Písně jako "Odpověď ve větru" (Blowin' In The Wind), "Vládci války" (Masters of War), “A bude padat těžký déšť” (A Hard Rain's a-Gonna Fall”) a "Časy se mění" (The Times They Are a-Changin') patřily k hymnám dospívající generace protestující proti jadernému zbrojení a válce ve Vietnamu.

Dylanova politická éra zdánlivě skončila jeho rouhačským "elektrickým" vystoupením na folkovém festivalu v Newportu 1965, kde poprvé projevil své ambice rockového muzikanta. Když k svému repertoáru přidal ještě témata z country and western na deskách John Wesley Harding (1967) a Nashvillské obzory (Nashville Skyline, 1969) a bigbandové standardy na desce Autoportrét (Self-Portrait, 1970), pravověrní přívrženci protestsongu ho odepsali jako odrodilce. Dylan to přešel pokrčením rameny: "Každý potřebuje otce."

Vnímavější posluchači však nemohli nepostřehnout, že Dylan, navzdory hudební transformaci, nadále těžil z hlubokých sociálních kořenů americké lidové, bluesové a westernové písně. Jeho písně zabydlují vyvrženci, tuláci, desperáti a další postavy z nejspodnějšího patra americké mytologie. Protirasistické, proletářské a antiestablishmentové tóny z jeho tvorby navzdory desetiletím uměleckého i komerčního úspěchu nevymizely.

Písní “Hurricane” z roku 1976 Dylan účinně přispěl k osvobození nespravedlivě vězněného černošského boxera Rubina “Hurikána” Cartera. “Dělnické blues č. 2” (Workingman's Blues No. 2) z jedné z jeho posledních desek Moderní doba (Modern Times, 2006) by mohlo klidně sloužit jako hymna antiglobalistického hnutí.

Jakkoli se Dylan snažil od svých politických začátků oprostit, uznání a poctám za společenský přínos neunikl. V písni “Den cikád” (Day of the Locusts) z alba Nové jitro (New Morning, 1970) paroduje obřad přebírání čestného doktorátu na Princetonské univerzitě, po němž následovaly mnohé další pocty. V roce 2008 obdržel Pullitzerovu cenu za “mimořádný přínos americké kultuře”, v roce 2010 vystupoval v Bílém domě na večeru věnovaném boji za občanská práva a v roce 2012 převzal od prezidenta Baracka Obamy společně s Madeleine Albrightovou a nedávno zemřelým izraelským prezidentem Šimonem Peresem Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší americké prezidentské vyznamenání, které obdržel v roce 2003 i Václav Havel, od Dylanova prvního vystoupení v Praze v roce 1994 starý známý. Poctu Dylan Obamovi oplatil i politickou podporou.

Nobelova cena za literaturu završuje mimořádné společenské ocenění pro představitele populární hudby, jehož životní ambicí bylo – tak trochu ironicky – jen zpívat rokenrol.

 

Právě se děje

před 5 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy