reklama
 
 

"Recept na chaos a zradu". Britský tisk cupuje Mayovou po hlasování o brexitu

5. 12. 2018 12:45
Liberálně-levicový The Guardian píše, že premiérčin vzdorovitý projev v parlamentu připomínal spíše politický nekrolog.

Za historickou ponižující porážku premiérky Theresy Mayové označuje středeční britský tisk trojí hlasování v dolní komoře parlamentu, které vláda prohrála v úterý na úvod debaty o dojednané podobě odchodu z Evropské unie.

BBC označuje sadu dnešních titulních stran britských novin za "absolutně strašnou" pro vládu Mayové.

Konzervativní The Daily Telegraph, který zastává spíše probrexitové pozice, pod titulkem "Den, kdy Mayová ztratila kontrolu" píše, že ministerská předsedkyně "utrpěla historickou porážku".

Levicový bulvární list Daily Mirror, který je stoupencem setrvání Británie v EU, situaci popisuje jako "63 minut chaosu". Myslí si, že "slabá a nejistá Mayová ztratila veškerý respekt" a že nadešel čas, aby přišla s plánem B.

Za "recept na chaos a zradu" označuje probrexitový bulvární deník Daily Mail pozměňovací návrh schválený poslanci, která dává parlamentu právo udílet vládě pokyny ohledně dalšího postupu při brexitu, pokud bude Mayové návrh "rozvodové" dohody s EU nakonec zamítnut. List obviňuje poslance z domýšlivosti a arogance a varuje, že pokud se brexit neuskuteční, utrpí tím důvěra v politiku.

Další bulvární deník probrexitové orientace, The Daily Express, píše, že zastáncům setrvání v EU nesmí být umožněno brexit zastavit. Považuje za zřejmé, že dohoda vyjednaná "naší odvážnou a nezdolnou premiérkou" je teď jedinou cestou, jak zajistit, že se odchod z EU uskuteční.

The Daily Telegraph srovnává střet mezi vládou a parlamentem s anglickou občanskou válkou v 17. století. Na příkladu současného hnutí "žlutých vest" ve Francii ukazuje, jak se pocit křivdy může zvrhnout v davové násilí. Obává se, že odvrácení brexitu by "mohlo snadno uvolnit dlouho dřímající síly v naší zemi".

Liberálně-levicový The Guardian, který je zastáncem setrvání Spojeného království v EU, přichází s titulkem "Mayová vrávorá po trojí porážce ohledně brexitu za jediný den". Dodává, že její vzdorovitý projev v parlamentu připomínal spíše politický nekrolog.

Za "nejhorší porážku premiéra v Dolní sněmovně za 40 let" označují úterní dění v parlamentu konzervativní protibrexitové noviny The Times. Připojují rovněž titulek "Parlament získává zpět kontrolu", který je zřejmou parafrází na známý slogan z probrexitové kampaně před referendem z roku 2016.

Liberální týdeník New Statesman si není jist, zda poslanci skutečně převzali kontrolu nad brexitem a zda mají opravdu takovou moc, aby zabránili variantě odchodu bez dohody. Podle něj si někteří členové Konzervativní strany myslí, že umírněnější část stoupenců tvrdého brexitu teď podpoří dohodu Mayové při hlasování příští úterý, aby neztratili kontrolu nad procesem odchodu z EU ve prospěch stoupenců měkčí varianty brexitu či dokonce nového referenda.

Občané členských zemí unie už nebudou předbíhat ve frontě, tvrdí britská premiérka | Video: Reuters |  00:45

autor: ČTK | 5. 12. 2018 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama