vt | Byznys a společnost
18. 10. 2013 10:20

Nejodpovědnější firmy roku 2013 jsou Siemens a Galvamet

V Praze byly vyhlášeny prestižní výroční ceny TOP Odpovědná firma 2013
Cenu pro firmu vstřícnou seniorům (cena společnosti GlaxoSmithKline) si převzali zástupci společnosti ČEZ.
Cenu pro firmu vstřícnou seniorům (cena společnosti GlaxoSmithKline) si převzali zástupci společnosti ČEZ. | Foto: Václav Vašků - HN

Praha - Jubilejní desátý ročník prestižní ceny za odpovědné podnikání TOP Odpovědná firma zná své vítěze. Nejúspěšnější firmy si převzaly své ceny ve 13 soutěžních kategoriích ve čtvrtek na galavečeru ve Slovanském domě.

Vítězem hlavních cen TOP Odpovědná velká firma 2013 se stala společnost Siemens za dlouhodobý odpovědný přístup v klíčových oblastech své činnosti. Druhé místo získala společnost Škoda Auto a na třetí příčce se umístila Telefónica Czech Republic.

Vítězem ceny TOP Odpovědná malá firma 2013 se stala společnost Galvamet za komplexní odpovědné řízení společnosti a firemní kulturu. Druhé místo v této kategorii získala společnost eBrána a třetí místo PRK Partners, advokátní kancelář.

Soutěž TOP Odpovědná firma každoročně reaguje na aktuální témata z oblasti odpovědného podnikání, a tak i letos firmy mohly hlásit své odpovědné projekty, zaměřené na zvyšování kvality pracovního a soukromého života, do kategorie Pracoviště budoucnosti 2013. V této kategorii zvítězila společnost Tchibo Praha za projekt Společně tvoříme svět. TOP Odpovědným hotelem je Hilton Prague a Odpovědným prodejcem Jednota, spotřební družstvo České Budějovice.

Počtvrté byla letos udělena i cena Odpovědný leader 2013 - cena společnosti Zentiva, o jejímž nositeli rozhodují hlasováním čtenáři Aktuálně.cz. Letos získala nejvíc hlasů dvojice Pavel Baudiš a Eduard Kučera, zakladatelé firmy Avast Software, nominovaní za založení Nadačního fondu AVAST, do kterého firma přispívá dvěma a půl procenty hrubého zisku (celková věnovaná částka do fondu už přesáhla 80 milionů korun). Nadační fond AVAST podporuje projekty Člověka v tísni, Konta Bariéry či např. Domova Sue Ryder. Prioritně podporuje projekty, které pomáhají umírajícím.

Pavel Baudiš.
Pavel Baudiš. | Foto: Avast Software

Eduard Kučera.
Eduard Kučera. | Foto: Avast Software

Prestižní soutěž TOP Odpovědná firma je jediný žebříček v České republice, který již deset let oceňuje a hodnotí odpovědné podnikání a firemní CSR projekty (oceněné firmy vybírá nezávislá odborná komise).

„Odpovědnost v podnikání je stále více součástí strategického přístupu u velkých i malých firem. V desátém roce ceny vidíme neuvěřitelný posun u firem všech velikostí a zaměření. Každým rokem stojí o ocenění v soutěži TOP Odpovědná firma stále větší množství firem. V letošním roce se jich přihlásilo téměř 80," říká Pavlína Kalousová, předsedkyně platformy Byznys pro společnost, která cenu uděluje.

PŘEHLED VÍTĚZŮ LETOŠNÍHO ROČNÍKU

TOP ODPOVĚDNÁ VELKÁ FIRMA 2013 (cena společnosti Tchibo Praha):

1. Siemens Česká republika

2. Škoda Auto

3. Telefónica Czech Republic

TOP ODPOVĚDNÁ MALÁ FIRMA 2013 (cena společnosti Telefónica Czech Republic):

1. Galvamet

2. eBrána

3. PRK Partners, advokátní kancelář

ODPOVĚDNÝ PRODEJCE 2013 (cena společnosti Plzeňský Prazdroj):

Jednota, spotřební družstvo České Budějovice

ODPOVĚDNÝ HOTEL A RESTAURACE 2013:

Hilton Prague

PRACOVIŠTĚ BUDOUCNOSTI 2013 (cena společnosti Accenture):

Tchibo Praha

FIRMA VSTŘÍCNÁ SENIORŮM 2013 (cena společnosti GlaxoSmithKline):

ČEZ

NEJANGAŽOVANĚJŠÍ ZAMĚSTNANCI 2013 (cena společnosti Tesco Stores):

KPMG

SPOLEČENSKY PROSPĚŠNÝ PROJEKT 2013 (cena společnosti TESCO SW):

Nestlé Česko (Nestlé pro vodu v krajině)

FIRMA A ŠKOLA 2013 (cena Skupiny ČEZ):

Siemens Česká republika

LEADER V ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ 2013 (cena společnosti Tetra Pak Česká republika):

Vodafone Czech Republic

NEJVĚTŠÍ A NEJŠTĚDŘEJŠÍ FIREMNÍ DÁRCE (cena Fóra dárců):

Největší  dárce 2013 - Skupina ČEZ
Nejštědřejší firemní dárce - Johnson&Johnson

ODPOVĚDNÝ LEADER 2013 (cena společnosti Zentiva):

(o vítězi hlasováním rozhodují čtenáři Aktuálně.cz):

Pavel Baudiš a Eduard Kučera, Avast Software

Kromě uvedených cen byly vyhlášeny i Ceny veřejnosti v kategoriích TOP Odpovědná velká firma a TOP Odpovědná malá firma, o jejichž vítězích hlasováním rozhodli čtenáři iHNED.cz; v první kategorii zvítězila firma ČEZ, ve druhé EnviWeb.

Podrobnosti o soutěžících firmách, jejich vítězných projektech a další informace najdete na www.topodpovednafirma.cz.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy