md | Byznys a společnost
24. 10. 2013 21:29

Šéf Tieto Czech: Propouštění se nebojíme

Česká pobočka firmy Tieto je stabilní zaměstnavatel, říká generální ředitel Petr Lukasík
Petr Lukasík, generální ředitel Tieto Czech.
Petr Lukasík, generální ředitel Tieto Czech. | Foto: Tieto

Rozhovor - Společnost Tieto se sídlem v Helsinkách oznámila, že bude propouštět. Tato zpráva ovšem způsobila poprask i v Ostravě.

Pod hlavičkou Tieto Czech tu na projektech pro klienty z celého světa pracuje více než 1900 softwarových inženýrů a IT specialistů různých zaměření. Severomoravský kraj vede tabulku nezaměstnanosti mladých lidí a vysokoškoláků v zemi. Bude jeden z největších zaměstnavatelů v oblasti IT v celé ČR následovat osudu OKD a dalších místních firem? Ptáme se Petra Lukasíka, generálního ředitele českého zastoupení společnosti Tieto:

Jaký je kontext české firmy Tieto Czech a globálního oznámení o propouštění?

Tieto Czech s.r.o je součástí skupiny Tieto, která nyní řeší „přebytek" zaměstnanců v určitých profesích či odděleních. Jak bylo oznámeno, jedná se o 770 lidí, z nichž 240 je mimo „domácí" země, tedy Finsko a Švédsko.

V České republice dnes zaměstnáváme 2000 lidí a dopad zmíněného propouštění je v tuto chvíli odhadován na 40 pracovních míst. Nicméně současně máme otevřených přibližně 100 technických pracovních pozic. Předpokládáme, že většina ze zaměstnanců dotčených rušením pracovních pozic najde uplatnění v ostatních odděleních Tieto Czech, kde máme otevřené zmíněné pracovní pozice. Na podporu tohoto přesunu provádíme podpůrné aktivity typu přeškolení, obecné informovanosti a podobně. Rok 2013 je pro Tieto v České republice celkově mírně růstový, porovnáme-li stav zaměstnanců v prosinci 2012 a očekávaný stav v prosinci 2013.

Ostravsko je nyní regionem „sociálního strachu". Ovlivňují třeba události kolem OKD i náladu mezi vašimi zaměstnanci? Ovlivňuje vás vůbec současný „severomoravský kontext"?

Mediální obraz Moravskoslezského kraje je dle mého názor daleko od reality. „Sociální strach" v nějaké větší míře nevnímáme. Tieto Czech s.r.o. je velmi stabilní zaměstnavatel a tak, i přes oznámené rušení pracovních míst, poskytuje jistotu našim zaměstnancům. Nicméně je třeba také říci, že současný mediální obraz regionu nám nepomáhá v lákání nových zaměstnanců z jiných krajů České republiky či Polska a Slovenska.

Řada společností působících v Ostravě a okolí si dlouhodobě stěžuje na jazykový a vzdělanostní potenciál místního trhu pracovních sil. Potýkáte se s něčím podobným při náboru nových zaměstnanců?

Tieto

Společnost Tieto je největším severoevropským dodavatelem IT služeb pro soukromý i veřejný sektor. Firma byla založena již v roce 1968 v Helsinkách, kde je dodnes její hlavní sídlo. Mimo to ale působí ve více než 20 zemích světa, a zaměstnává na 15 000 IT specialistů. V České republice se hlavní zastoupení Tieto Czech nachází v Ostravě v moderním komplexu Tieto Towers. Na projektech pro klienty z celého světa zde pracuje více než 1900 softwarových inženýrů a IT specialistů různých zaměření, což z firmy dělá jednoho z největších zaměstnavatelů v oblasti IT v celé ČR.

My nejsme zaměření pouze na Moravskoslezský region. Zaměstnáváme řadu lidí například z Polska, Slovenska a dalších zemí či regionů České republiky. Co se týče našeho regionu, spolupracujeme s významnými vysokými školami na přípravě studentů pro praxi. Ukazujeme tak studentům, jak práce v IT vypadá a co jsou potřebné znalosti pro úspěšné zvládání úkolů, včetně jazykové vybavenosti.

Spolupráce s vysokými školami trvá již několik let a výsledkem jsou studenti lépe připravení zapojit se do komplexních IT dodávek. Mimo absolventy je však na trhu práce stále řada velmi kvalitních a zkušených IT odborníků, kteří k nám každý měsíc nastupují. Co se týče jazykových dovedností, vnímám posun k lepšímu, ale i přesto do této oblasti investujeme ročně nemalé sumy a úsilí.

Český IT trh je velmi konkurenční - s jakou strategii vlastní udržitelnosti na trhu jdete do dalšího roku/tří let?

Na našich hlavních cílových trzích, což jsou Finsko a Švédsko, představujeme nová řešení se zaměřením na přidanou hodnotu. Tato řešení nám umožňují získávat nové zákazníky a zároveň růst u stávajících. Co se týče českého trhu, tak věříme, že nabízíme našim zaměstnancům možnost pracovat na globálních projektech s využitím nejnovějších technologií.

V některých oblastech udáváme směr vývoje a zaměstnanci Tieto Czech jsou součástí prodeje, návrhu, tvorby a dodávky těchto řešení. Mají tedy možnost se dále rozvíjet nejen školením, ale hlavně praktickým využíváním znalostí nejnovějších technologií pro naše zákazníky.

 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy