vt | Byznys a společnost
15. 10. 2013 8:45

Soutěž vrcholí: Volte nejodpovědnější osobnost byznysu

Hlasování o ceně pro lidi, kteří nemyslí jen na sebe a denně to dokazují
Loni jste hlasováním určili jako vítěze ředitele orlickoústeckého družstva Konzum Miroslava Hlavsu.
Loni jste hlasováním určili jako vítěze ředitele orlickoústeckého družstva Konzum Miroslava Hlavsu. | Foto: Martin Bouda

Praha - Už počtvrté se letos hledá nejodpovědnější osobnost byznysu v České republice. A také letos o ní svým hlasováním rozhodnete vy, čtenáři Aktuálně.cz.

Kdo takovou osobností je, jaké vlastnosti by měl ztělesňovat, jaký byznys reprezentovat?

Oficiálně je tato cena, udělovaná platformou Byznys pro společnost a letos nesoucí název „Odpovědný leader 2013 - Cena společnosti Zentiva", určena osobnosti, která se „významně zasloužila o rozvoj a propagaci společenské odpovědnosti firem a osobní odpovědnosti vůči společnosti". Nominováni na ni mohou být majitelé firem, generální ředitelé, investoři či jiné osobnosti z byznys sektoru, kteří splňují uvedená kritéria. (Podrobnosti o procesu výběru a kritériích najdete na www.topodpovednafirma.cz ).

Méně formálně můžeme říci, že ji má dostat člověk, který je nejen úspěšným podnikatelem, ale především férovým podnikatelem. Člověkem, který nemyslí jen na sebe a na to, jak vydělat peníze, ale chce, aby z jeho úspěchu profitovala celá společnost. A nejenže chce, ale také pro to něco dělá a má konkrétní výsledky.

Byť se na to v záplavě špatných zpráv přicházejících z podnikatelské sféry občas zapomíná, český byznys takové osobnosti má. Svědčí o tom i řada návrhů, které se sešly pro letošní ročník. Nominační komise z nich vypracovala seznam kandidátů na cenu, z nichž pak Leadership team platformy Byznys pro společnost vybral tři finalisty. Letos jimi jsou: Vladimír Zábranský, jednatel, PRVNÍ CHODSKÁ; Martina Grygar Březinová, generální ředitelka SODEXO Benefity; Pavel Baudiš a Eduard Kučera, zakladatelé AVAST Software (nominováni jako dvojice).

O tom, kdo z nich si letos cenu odnese, můžete rozhodnout svým hlasováním zde:

Hlasování bude probíhat do 16. 10. (12.00 hod), vítěz soutěže bude oznámen na slavnostním večeru o den později, 17. 10., v rámci vyhlašování cen TOP Odpovědná firma. A proč padla volba právě na tyto tři kandidáty, co dobrého udělali pro jiné? To se dozvíte z následujících medailonků:

1. Vladimír Zábranský, jednatel, PRVNÍ CHODSKÁ

(nominován za svůj přístup a projekt Schody do života)

Vladimír Zábranský založil firmu obchodující se střešními krytinami již v únoru 1991. Více než dvaadvacet let prosazuje v české rodinné firmě otevřenou komunikaci a principy společenské odpovědnosti. Zastává názor, že šéf musí jít příkladem a být vzorem pro ostatní, že vše začíná v rodinách a že je třeba pomoci těm, kteří to potřebují a sami to nezvládnou. Po období jednorázové podpory různých charitativních akcí začal cíleně podporovat děti z dětských domovů a usnadňovat jim vstup do reálného života. Více než sedm let aktivně jezdí do dětských domovů a podporuje kluky nejen finančně, ale i svým časem. Založil kvůli tomu Nadační fond Schody do života, který systémově řeší tuto problematiku. Konkrétně - zájemcům o řemeslo vytvoří zázemí a podmínky, aby se mohli v klidu vyučit v několika oborech, pomůže jim najít si práci a osamostatnit se. Podává mladým lidem ruku v období, které je pro ty bez fungujícího rodinného zázemí v životě jedno z vůbec nejtěžších. Ve firmě také iniciuje a podporuje řadu dalších projektů zaměřených na dárcovství krve, podporu postižených občanů a zachování řemeslných tradic (mj. založil i v evropském měřítku unikátní Pokrývačské muzeum). Je nejen přístupný komunikaci se všemi svými 160 zaměstnanci, ale nachází si čas i na jiné, kteří potřebují pomoci.

2. Martina Grygar Březinová, generální ředitelka, SODEXO Benefity

(nominována za svůj přístup ke společenské odpovědnosti a projekt Plníme přání seniorům)

Martina Grygar Březinová vede Sodexo Benefity, společnost, která díky svým službám podporuje aktivní trávení volného času zaměstnanců. Vedení společnosti v čele s Martinou je přesvědčeno, že úspěšné firmy by se měly starat o dění kolem sebe a investovat část svého zisku do podpory dobrých, společensky prospěšných věcí. Sodexo Benefity se zaměřilo na skupinu lidí, která bývá často opomíjena - na naše seniory. Martině se podařilo v rámci mezinárodního vedení prosadit spuštění programu Plníme přání seniorům v České republice. Nejen, že dokázala zajistit peníze, ale nadchla pro projekt zaměstnance a dobrovolníky z celé společnosti. Za svůj cíl si vytyčila podpořit seniory, kteří mají chuť aktivně žít, a pomoci jim naplnit jejich přání. Tito senioři jsou inspirací pro všechny, kteří někdy bojují s předsudky, že odchod do důchodu a vyšší věk znamená ztrátu životního elánu a nadšení.

3. Pavel Baudiš a Eduard Kučera, zakladatelé AVAST Software

(nominováni za Nadační fond Avast a celkový přístup a snahu o odpovědné podnikání)

Pavel Baudiš a Eduard Kučera založili 1. dubna 1991 ALWIL Software (od r. 2010 AVAST Software) a dlouho byli „taková normální česká firma". V roce 2002 se rozhodli, že budou svůj program rozdávat. V té době netušili, kolika lidem budou zadarmo chránit jejich počítače. Dnes avast! zdarma běží na více než 190 milionech zařízení ve všech zemích světa. Tento krok výrazně zlepšil hospodaření AVAST Software a umožnil zakladatelům se o svůj úspěch podělit s potřebnými. Místo jednorázových charitativních příspěvků na pomoc různými pohromami zasaženým oblastem se rozhodli založit Nadační fond AVAST, do kterého začala firma přispívat dvěma a později dvěma a půl procenty hrubého zisku. Mohlo by se to zdát málo, ale v posledních letech přesáhla celková částka, kterou společnost věnovala do fondu, 80 milionů korun. Nadační fond spravovaný manželkami obou zakladatelů pokračuje v podpoře projektů Člověka v tísni, Konta Bariéry či např. Domova Sue Ryder a zahájil spolupráci s dalšími organizacemi. Prioritně podporuje projekty, které pomáhají umírajícím. Novinkou je zapojení zaměstnanců AVAST Software a podpora jejich dobrovolnických aktivit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Miliardář Křetínský ve Francii koupil další časopis

Český miliardář a investor Daniel Křetínský ve Francii koupil další časopis. Titul Usbek & Rica se stane součástí jeho společnosti Czech Media Invest (CMI), do které už zahrnul časopis Marianne, sedm časopisů od skupiny Lagardère, včetně známého titulu Elle, a 49 procent holdingu Le Nouveau Monde, který je jedním z akcionářů skupiny Le Monde vydávající stejnojmenný deník. Informuje o tom na svém webu deník Le Figaro.

Usbek & Rica byl založen před deseti lety. Tvoří ho čtvrtletně vycházející časopis, který je dostupný na základě předplatného a v knihkupectvích. Má také webové stránky, kreativní studio a laboratoře pro vytváření nových formátů a inovativních zařízení. Píše o výzvách budoucnosti, jako jsou klimatické změny nebo technologické otřesy. V uplynulých měsících musel propouštět.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ve třetím čtvrtletí klesla spotřeba plynu o pětinu

Spotřeba plynu v Česku ve třetím čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 20 procent po očištění o vliv počasí. V tiskové zprávě to uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl. Úspory jsou podle něj dané odložením topné sezony a pravděpodobně také ukončením činnosti některých firem kvůli nerentabilitě provozu. Plyn v červenci a v srpnu zdražoval, v srpnu dosáhla cena na burze historického maxima. V menší míře klesla meziročně i spotřeba elektřiny a dále roste zájem o fotovoltaiku.

Zahájení topné sezony v domácnostech i firmách bylo odložené i přes to, že letošní září bylo v Česku v průměru o 1,4 stupně chladnější než loni, uvedla firma. "Významný nárůst cen zemního plynu, ale také reálné riziko jeho nedostatku v příštím roce spustily ve třetím čtvrtletí nevídanou vlnu zájmu o alternativní paliva," zmínil předseda představenstva firmy Amper Savings Martin Nádeníček. Zejména velkoodběratelé z řad velkých průmyslových podniků podle něj nyní řeší existenční potíže způsobené neúnosně vysokými cenami energií. Pokles spotřeby zemního plynu tak může být podle něj způsobený úsporou, ale také ukončením výroby.

"Jsme přesvědčeni, že podpora velkých podniků na úrovni podpory malým a středním podnikům ze strany české vlády je nezbytnou pro zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu a zaměstnanosti v Česku," uvedl Nádeníček. Vláda prostřednictvím Evropské rady pro energetiku v současnosti hledá celoevropské řešení, které pomůže srazit ceny plynu pro velké odběratele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy