Jan Lipold Jan Lipold | Názory
26. 7. 2018 14:00

Cimprlich: Fenomén jazykových hlídek se vymkl kontrole

Máme jev! Zase jsme blíž poznání universa.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Poctivý časosběrný dokument o komkoliv z nás by potvrdil, že život je příšerná nuda. Řekněme si na rovinu: pruda. Nebýt fenoménů.

Na rozdíl od vět jako "čí je to kartáček" nebo "otevři, prosím tě, to okno", slovo fenomén většina lidí nepoužívá. Doma neřeší "co říkáš na ten fenomén Babiš", nehádají se "chceš snad říct, že tobě fenomén ponožek v sandálech nevadí?", nemluví ve fenoménech. Fenomény ale milují média. Jsou jim matrací na tvrdém kavalci dní. A o tom to je.

Aby bylo břímě osudu - v tom jsou média a jednotlivci na stejné lodi - snesitelnější, je potřeba svět strukturovat a popisovat pomocí fenoménů. Bezútěšnou, šedou realitu vystýlat fenomény někoho a něčeho.

S fenomény ranního vstávání, chození do koupelny, zamykání bytu, čekání na autobus, ježdění do práce atd. je konec. Tzv. udržovací aktivity - ve filmech je taky obvykle nenajdete - byly ze scénáře vytěsněny fenomény, které obalují naši existenci atraktivitou, takže se na ni dá alespoň trochu dívat. Díky.

Výpisky z četby posledních týdnů: Fenomén youtuberů, #MeToo, influencerů, nočních běhů, grilování, osamělosti lidí ve velkoměstech, bramborového guláše, generací Y a Z, plýtvání a Slušných lidí s velkým S. Fenomén Igráček, fenomén Favorit, fenomén Karla (1. pád, pozn. red.), fenomén Pavel Nedvěd, fenomén Palacký a fenomén Šuman. Fenomén šumperák. Promítání pod širým nebem je fenomén teplých dní. Fenoménem České Kanady je úzkokolejka. Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná. Fenomén zahrádkář. Fenomén koza. Espresso je globálním fenoménem. Fenomén fake news, domácích loutkových divadélek, kryptoměn a cosplay. Fenomén hloučků kuřáků, které se tvoří před hospodami. Fenomén Baník.

Jste-li na rozpacích, jestli neprovozujete něco nepatřičně nefenomenálního, zůstaňte v klidu: slovo fenomén dokáže zhodnotit cokoliv. Fenomenologická literatura například zevrubně zkoumá fenomén dloubání v nose.

Ta radost, objevit fenomén a vystavit příslušný štítek s jeho jménem! Máme jev! Katalog fenoménů se plní. Zase jsme blíž poznání universa.

Bystře Karel Čapek nabádal k používání předchůdců fenoménu - otázky a problému: Toto hojně a úspěšně užívané slovo je s to dáti tvé řeči ráz hluboký a bádavý. Neříkej "stůl", nýbrž "problém stolu"; nemluv o dramatě, nýbrž o otázce dramatu. Pojďme si proto pohovořit o problematice českého jazyka - momentálně nám na srdci leží fenomén hlubokomyslných klišé. Problém stolu & otázka rozvrzaných židlí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Další zprávy