Jan Lipold Jan Lipold | Názory
26. 7. 2018 14:00

Cimprlich: Fenomén jazykových hlídek se vymkl kontrole

Máme jev! Zase jsme blíž poznání universa.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Poctivý časosběrný dokument o komkoliv z nás by potvrdil, že život je příšerná nuda. Řekněme si na rovinu: pruda. Nebýt fenoménů.

Na rozdíl od vět jako "čí je to kartáček" nebo "otevři, prosím tě, to okno", slovo fenomén většina lidí nepoužívá. Doma neřeší "co říkáš na ten fenomén Babiš", nehádají se "chceš snad říct, že tobě fenomén ponožek v sandálech nevadí?", nemluví ve fenoménech. Fenomény ale milují média. Jsou jim matrací na tvrdém kavalci dní. A o tom to je.

Aby bylo břímě osudu - v tom jsou média a jednotlivci na stejné lodi - snesitelnější, je potřeba svět strukturovat a popisovat pomocí fenoménů. Bezútěšnou, šedou realitu vystýlat fenomény někoho a něčeho.

S fenomény ranního vstávání, chození do koupelny, zamykání bytu, čekání na autobus, ježdění do práce atd. je konec. Tzv. udržovací aktivity - ve filmech je taky obvykle nenajdete - byly ze scénáře vytěsněny fenomény, které obalují naši existenci atraktivitou, takže se na ni dá alespoň trochu dívat. Díky.

Výpisky z četby posledních týdnů: Fenomén youtuberů, #MeToo, influencerů, nočních běhů, grilování, osamělosti lidí ve velkoměstech, bramborového guláše, generací Y a Z, plýtvání a Slušných lidí s velkým S. Fenomén Igráček, fenomén Favorit, fenomén Karla (1. pád, pozn. red.), fenomén Pavel Nedvěd, fenomén Palacký a fenomén Šuman. Fenomén šumperák. Promítání pod širým nebem je fenomén teplých dní. Fenoménem České Kanady je úzkokolejka. Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná. Fenomén zahrádkář. Fenomén koza. Espresso je globálním fenoménem. Fenomén fake news, domácích loutkových divadélek, kryptoměn a cosplay. Fenomén hloučků kuřáků, které se tvoří před hospodami. Fenomén Baník.

Jste-li na rozpacích, jestli neprovozujete něco nepatřičně nefenomenálního, zůstaňte v klidu: slovo fenomén dokáže zhodnotit cokoliv. Fenomenologická literatura například zevrubně zkoumá fenomén dloubání v nose.

Ta radost, objevit fenomén a vystavit příslušný štítek s jeho jménem! Máme jev! Katalog fenoménů se plní. Zase jsme blíž poznání universa.

Bystře Karel Čapek nabádal k používání předchůdců fenoménu - otázky a problému: Toto hojně a úspěšně užívané slovo je s to dáti tvé řeči ráz hluboký a bádavý. Neříkej "stůl", nýbrž "problém stolu"; nemluv o dramatě, nýbrž o otázce dramatu. Pojďme si proto pohovořit o problematice českého jazyka - momentálně nám na srdci leží fenomén hlubokomyslných klišé. Problém stolu & otázka rozvrzaných židlí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
před 57 minutami

Jandová skončila v časovce juniorek na MS na 25. místě

Veronika Jandová skončila v časovce juniorek na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 25. místě, další česká závodnice Kristýna Burlová obsadila 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, který 13,7 kilometru dlouhou trať zvládla za 22:16 minuty.

Druhá skončila mistryně Evropy ze srpnového domácího šampionátu v Alkmaaru Nizozemka Shirin van Anrooijová, která zaostala za Garejevovou o 3,61 sekundy. Obě si tak prohodily pořadí z ME. Bronz získala doma Britka Elynor Backstedtová, jež na vítězku ztratila 10,93 sekundy.

před 1 hodinou

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí Boris Johnson

Británie je přesvědčena, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září je zodpovědný Írán. Uvedl to v pondělí britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že při připisování zodpovědnosti je "velmi opatrný". Útoky podle něj nicméně nepomohly v úsilí zmírnit napětí v oblasti Perského zálivu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy