Jan Lipold Jan Lipold | Názory
22. 8. 2018 18:00

Cimprlich: Jazykovou hlídku realizujeme formou nákupu v Ikei. Ó, šuplíku!

Čurbes světa získává žádoucí podobu.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Uklidit si život. Základní lidská potřeba, bohužel hrubě podceňovaná. Což je patrné už z toho, že člověk je při jejím uspokojování odkázán sám na sebe, na volební sliby a na psychiatry. Tak moc by si přál zařídit hlavu - a může si akorát, pokud mu na ní něco podstatného roste, nechat udělat hlavu u kadeřníka. Tolik touží zajet do Ikey, pak to doma vybalit a sešroubovat a mít a upadnout do nirvány pořádku - a nic, kašlou na něj, na trhu mentálního nábytku zeje díra. Nevedeme. Poraď si sám, bordeláři.

Tak jo. Nemaje imbusů, zkouší chaot smontovat poličky a šuplíky svého bytí z jazyka. Vždyť obsahuje skobičky a ramínka, na které se dá zavěsit plno dalších výrazů, pojmů, dokonce snad i myšlenek. Hadry se nám už doma neválejí se po zemi, život se zdá být přehlednější, vyznáme se líp, uklidňujeme se. Hurá!

Takovými bytelnými věšáky jsou "forma" a "podoba". Když si špičkově osvojíte spojení ve formě a v podobě s 2. pádem, ušetříte za nástěnnou sestavu Svalnäs. Nejméně. Slova a objektivní realita se vám začnou uklízet jakoby samy od sebe. Čurbes světa ve vaší hlavě získává žádoucí formu a podobu. Víte, kam pro co sáhnout.

A může vám být fuk, jestli zrovna přicházejí srážky ve formě deště, sněhu nebo krup. Nezáleží na tom, jestli jste měli snídani ve formě švédského (sic!) stolu nebo v podobě kávy s rebarborovým koláčem. V podobě čeho na vás čekalo nepříjemné překvapení a jestli fotbalistu stihl trest ve formě žluté nebo červené karty. Jestli vás někdo k něčemu přesvědčoval formou zdvořilého dopisu nebo formou facek v podobě pár.

Podstatné je, že máte v hlavě - připadá vám! - alespoň trochu uklizeněji. Napojujete se na biologickou systematiku: kmen-třída-řád-čeleď-rod-druh. A "systém" je přece svatý grál pořádku. Ó, šuplíku!

V jazykové Ikei z těchto důvodů vedou také "oblast", "resort", "problematiku", "otázku" nebo "sféru". V oddělení sloves mají "docházet", "probíhat" a v akci "realizovat". Když si k němu přiberete "uskutečňovat", získáte dvacetiprocentní slevu. Vybere si každý.

Všechny ty věci - a to je společná kvalita sortimentu - nám kromě úklidu v hlavě umožňují uklidit stranou sebe sama. Stáhnout se. Nerozdávat si to se světem krutě napřímo, a pozorovat ho - ale taky řešit - z bezpečí zpoza buku. Když mezi sebe a zkušenost vsunete "podobu" nebo "formu", všechno najednou bolí míň, i těch pár facek. Opatříte si odstup. Realizovat demoliční výměr je přece něco úplně jiného než zbourat barák!

Ve "formě" a v "podobě" něčeho existuje v podstatě cokoli, od sexu přes nakrájenou zeleninu v podobě čtverečků po dovolenou na horách ve formě autobusového zájezdu. Teď jde ještě o to, začít ve formách a podobách mluvit. Kdo má uklízení jako diagnózu, už to svede. Nejde o výsadu vyvolených jedinců. Touha po proměně v úřední oznámení, ve fóršrift, v dopis číslo jednací patří do genetické podstaty lidstva. Nebraňte se jí proto, je to marné. Je vám vlastní.

Já - uvědomuju si, že začátečník - se aspoň učím používat formu ich. Anebo si, když je mi ze zmatku fakt ouvej, prohlížím webové stránky vojenských újezdů. Prostředí těch vyhlášek, výnosů, oznámení a nařízení, to je útočiště; život se mění na regály vyrovnané, jako když střelí, všude milosrdné hmoždinky a háčky slov… Uklidňující nesrozumitelnost. Navíc civět do zelené je prý zdravé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy