Jan Lipold Jan Lipold | Názory
21. 12. 2018 19:00

Cimprlich: Recept na teplý bramborový salát a brankáře Veverku

Předvánoční jazyková hlídka Aktuálně.cz.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Češi údajně jsou, a je to významný pramen národní hrdosti, národem kutilů, všeumělů a improvizátorů. Touhle DNA se vysvětlují nejen fenomény typu chalupaření, ale také naše historické úspěchy. Například ve vícedovednostních sportech jako biatlon nebo desetiboj. Česká hokejová chytrost volá po zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud tam už dávno není.

Tak mi v tom případě řekněte, když jsme takoví všestranní šikulové, proč na všechno potřebujeme recept? Utahujeme si z pinktlich Němců, že mašírují podle předpisů a návodů, a neměli bychom napřed oškrábat máslo z vlastních hlav?     

Ve skutečnosti to spíš vypadá, že se bez receptů neodvážíme na ulici, co na ulici, z kuchyně do pokoje a nazpátek. Posuďte sami. Rešerše posledních týdnů:

Ještě chápu, že před Vánoci média přetékají recepty na vanilkové rohlíčky, želatinové bonbony, zázvorové sušenky a bramborové saláty hvězd. Recept na teplý bramborový salát Dády Patrasové. Recept na prezidentské řízky z jednoho plechuRecept na jednoduchou a rychlou turbovánočku. Recept na pohankové matcha kuličky a recept na domácí konopné mléko. S tímto receptem na pořádně silný vaječňák z vodky potěšíte i chlapy. Dokonce je tu recept na výrobu slizu!

Ale taky si pamatujte, že recept na pohodové a klidné vánoční svátky je jednoduchý - stačí se vyhnout stresu. Co je ovšem nejhorší, neexistuje jeden plošně zaručený recept na dokonalost v souvislosti s Vánocemi. Každému vyhovuje něco jiného.

Jenže tuhle informaci ignorujeme. Místo toho chceme žít ve vesmíru receptů. Pavučina existence je jeden velký receptář. Média o téhle hluboké lidské potřebě dobře vědí, a proto píší o receptu na úspěšný tweet, receptu na virální video, na Islanders a o nalezeném receptu na brankáře Veverku.

Hledá se recept na úspěšné podnikání v digitalizovaném světě. Má církev recept na to, jak situaci s krizí rodiny zlepšit? Francouzský prezident hledá recept na zmírnění nepokojů. BMW už má údajně recept na to, jak udržet ve výrobě modely řady Heritage s olejovo-vzduchovým chlazením i po roce 2020. Recept na nezaměstnanost… ne, ten momentálně nehledáme. Recept na řešení problémů Ústeckého kraje. Recept na řešení migrační krize. Recept na záchranu lidstva. Kde je, už tu měl dávno být? Hop, lusk - a je tu recept, jdeme dál!  

Dánsko hledá recept na migranty, kteří porušují pravidla. (Takže spíš recept, nebo bič?, pozn. red.)

Novináři se ptají správně, jdou po podstatě: Jaký máte recept na to, udělat z lidovců stranu, která se nebude neustále pohybovat na hranici pěti- šestiprocentní podpory? Jaký je váš recept na kolabující pražskou dopravu?

Pídíme se po receptu na úspěch, na skvělou postavu, na šťastné manželství, na dlouhověkost, na dobrou náladu, na životní elán, na splín, na to, jak si udržet vztah, a vůbec po receptu na krásu a spokojený život. Je to jako hledání svatého grálu, jen komplikovanější.

Kdyby vám to bylo málo, stavte se v knihkupectví. Mají tam Recept na lásku, Stockholm: Recept na vraždu, Recept na přežití, Recept na úspěch a Recept na Araba.

Mimochodem, věděli jste, že jen ve Velké Británii bylo v roce 2016 vydáno bezmála 65 milionů receptů na antidepresiva?

Recept na každý druh frustrace, smutku, nízkého sebehodnocení, poruch spánku a dalších neurotických projevů je prostý. Tak určitě, ale neprozradíme. Místo toho tu máme zaručené recepty na posilvestrovskou kocovinu. Šťastný a veselý!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy