Jan Lipold Jan Lipold | Názory
23. 7. 2018 10:45

Cimprlich: Zdravý rozum zvítězil, farmář byl diskvalifikován. Jazyková hlídka

Zdravým rozumem mlátíme po hlavě podivíny, kteří zastávají nezdravé názory.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Otloukánkem roku byl vyhlášen zdravý rozum. Přišlo se na to, že spojení těch dvou slov účinkuje jako kouzelná voda ze studánky, elixír života, pohádkové dobro nad zlem. Proto si o zdravý rozum otírá podrážky kdekdo, rád a šťasten.

Ať si o kůrovci, povinné školce, migraci, jízdním řádu, atomových elektrárnách, Libeňském mostě, rumové tresti nebo holkách na startu formule 1 myslíte cokoli, je záhodno prsit se přitom zdravým rozumem. Mlátit s ním po hlavě podivíny, kteří zastávají opačné, a tudíž nezdravé názory.

Jenže druhá strana má taky natrénováno. Souboje na zdravé rozumy, obvykle je to páka, končí bez vítěze. Kdo je větší jura, zůstává nerozhodnuto.

Pokaždé, když v parlamentu politik XY oznámí, že "zdravý rozum zvítězil", "naštěstí zvítězil", nebo dokonce "konečně zvítězil", sice neumře koťátko, zato se ve vaší dobře seštelované myslivně rozbliká červená kontrolka. Lakovat nás zdravým rozumem, ještě to tak!

Ve skutečnosti nezvítězil zdravý rozum, ale politikova pohádka o kohoutkovi a slepičce.

Zdravý rozum byl úspěšně zdiskreditován až k nebytí. Proto nemůže existovat ani jeho vítězství. (Doufám, že tím "konečně zvítězil" se myslí "to to trvalo", a ne "definitivně", protože v tom případku by pýcha rozumu stoupla na nový, vyloženě nezdravý levl.)

Ono domnělé vítězství ostatně blokuje už to, že podmínkou tzv. zdravého rozumu je schopnost kriticky pochybovat. To dá rozum, kvůli tomu se ani nemusíme zabrušovat do filozofie, ju?

Vyšším stupněm zdravého rozumu je zdravý selský rozum. Druhý přívlastek abstraktnímu rozumu propůjčuje vytříbený apel na vůni hnoje a odkaz předků a holdingu. Message je v tu ránu srozumitelnější, zdravý suchar rozum byl napojen obrázky. Kosy sviští v odpoledním slunci, selka nese zpoceným žencům studený džbánek - chutná jako tenkrát. No nekupte/nevolte to!   

Když Farmář hledá ženu, je ovšem zdravý selský rozum diskvalifikován. Rozuměj v háji. I s citem. Mějte hezký den.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 38 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Jandová skončila v časovce juniorek na MS na 25. místě

Veronika Jandová skončila v časovce juniorek na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 25. místě, další česká závodnice Kristýna Burlová obsadila 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, který 13,7 kilometru dlouhou trať zvládla za 22:16 minuty.

Druhá skončila mistryně Evropy ze srpnového domácího šampionátu v Alkmaaru Nizozemka Shirin van Anrooijová, která zaostala za Garejevovou o 3,61 sekundy. Obě si tak prohodily pořadí z ME. Bronz získala doma Britka Elynor Backstedtová, jež na vítězku ztratila 10,93 sekundy.

Další zprávy