Jan Lipold Jan Lipold | Názory
23. 7. 2018 10:45

Cimprlich: Zdravý rozum zvítězil, farmář byl diskvalifikován. Jazyková hlídka

Zdravým rozumem mlátíme po hlavě podivíny, kteří zastávají nezdravé názory.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Otloukánkem roku byl vyhlášen zdravý rozum. Přišlo se na to, že spojení těch dvou slov účinkuje jako kouzelná voda ze studánky, elixír života, pohádkové dobro nad zlem. Proto si o zdravý rozum otírá podrážky kdekdo, rád a šťasten.

Ať si o kůrovci, povinné školce, migraci, jízdním řádu, atomových elektrárnách, Libeňském mostě, rumové tresti nebo holkách na startu formule 1 myslíte cokoli, je záhodno prsit se přitom zdravým rozumem. Mlátit s ním po hlavě podivíny, kteří zastávají opačné, a tudíž nezdravé názory.

Jenže druhá strana má taky natrénováno. Souboje na zdravé rozumy, obvykle je to páka, končí bez vítěze. Kdo je větší jura, zůstává nerozhodnuto.

Pokaždé, když v parlamentu politik XY oznámí, že "zdravý rozum zvítězil", "naštěstí zvítězil", nebo dokonce "konečně zvítězil", sice neumře koťátko, zato se ve vaší dobře seštelované myslivně rozbliká červená kontrolka. Lakovat nás zdravým rozumem, ještě to tak!

Ve skutečnosti nezvítězil zdravý rozum, ale politikova pohádka o kohoutkovi a slepičce.

Zdravý rozum byl úspěšně zdiskreditován až k nebytí. Proto nemůže existovat ani jeho vítězství. (Doufám, že tím "konečně zvítězil" se myslí "to to trvalo", a ne "definitivně", protože v tom případku by pýcha rozumu stoupla na nový, vyloženě nezdravý levl.)

Ono domnělé vítězství ostatně blokuje už to, že podmínkou tzv. zdravého rozumu je schopnost kriticky pochybovat. To dá rozum, kvůli tomu se ani nemusíme zabrušovat do filozofie, ju?

Vyšším stupněm zdravého rozumu je zdravý selský rozum. Druhý přívlastek abstraktnímu rozumu propůjčuje vytříbený apel na vůni hnoje a odkaz předků a holdingu. Message je v tu ránu srozumitelnější, zdravý suchar rozum byl napojen obrázky. Kosy sviští v odpoledním slunci, selka nese zpoceným žencům studený džbánek - chutná jako tenkrát. No nekupte/nevolte to!   

Když Farmář hledá ženu, je ovšem zdravý selský rozum diskvalifikován. Rozuměj v háji. I s citem. Mějte hezký den.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy