Jan Lipold Jan Lipold | Názory
23. 7. 2018 10:45

Cimprlich: Zdravý rozum zvítězil, farmář byl diskvalifikován. Jazyková hlídka

Zdravým rozumem mlátíme po hlavě podivíny, kteří zastávají nezdravé názory.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Otloukánkem roku byl vyhlášen zdravý rozum. Přišlo se na to, že spojení těch dvou slov účinkuje jako kouzelná voda ze studánky, elixír života, pohádkové dobro nad zlem. Proto si o zdravý rozum otírá podrážky kdekdo, rád a šťasten.

Ať si o kůrovci, povinné školce, migraci, jízdním řádu, atomových elektrárnách, Libeňském mostě, rumové tresti nebo holkách na startu formule 1 myslíte cokoli, je záhodno prsit se přitom zdravým rozumem. Mlátit s ním po hlavě podivíny, kteří zastávají opačné, a tudíž nezdravé názory.

Jenže druhá strana má taky natrénováno. Souboje na zdravé rozumy, obvykle je to páka, končí bez vítěze. Kdo je větší jura, zůstává nerozhodnuto.

Pokaždé, když v parlamentu politik XY oznámí, že "zdravý rozum zvítězil", "naštěstí zvítězil", nebo dokonce "konečně zvítězil", sice neumře koťátko, zato se ve vaší dobře seštelované myslivně rozbliká červená kontrolka. Lakovat nás zdravým rozumem, ještě to tak!

Ve skutečnosti nezvítězil zdravý rozum, ale politikova pohádka o kohoutkovi a slepičce.

Zdravý rozum byl úspěšně zdiskreditován až k nebytí. Proto nemůže existovat ani jeho vítězství. (Doufám, že tím "konečně zvítězil" se myslí "to to trvalo", a ne "definitivně", protože v tom případku by pýcha rozumu stoupla na nový, vyloženě nezdravý levl.)

Ono domnělé vítězství ostatně blokuje už to, že podmínkou tzv. zdravého rozumu je schopnost kriticky pochybovat. To dá rozum, kvůli tomu se ani nemusíme zabrušovat do filozofie, ju?

Vyšším stupněm zdravého rozumu je zdravý selský rozum. Druhý přívlastek abstraktnímu rozumu propůjčuje vytříbený apel na vůni hnoje a odkaz předků a holdingu. Message je v tu ránu srozumitelnější, zdravý suchar rozum byl napojen obrázky. Kosy sviští v odpoledním slunci, selka nese zpoceným žencům studený džbánek - chutná jako tenkrát. No nekupte/nevolte to!   

Když Farmář hledá ženu, je ovšem zdravý selský rozum diskvalifikován. Rozuměj v háji. I s citem. Mějte hezký den.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 35 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy