Martin Hála Martin Hála | Názory
5. 12. 2019 18:08

"Digitální leninismus” jako čínská Pátá modernizace a světlý zítřek lidstva

Kdysi se Čína modernizovala přebíráním západních technologií. Teď Peking nabízí k přebrání ostatním svůj koncept "modernizace" politického systému. Jeho "demoverze" je k vidění v Sin-ťiangu.
Poslouchejte, předseda Si mluví...
Poslouchejte, předseda Si mluví... | Foto: Reuters

Po smrti Mao Ce-tunga v roce 1976 - a zatčení "Gangu čtyř" o dva roky později - zahájil Teng Siao-pching v Číně pod heslem "Čtyři modernizace" dalekosáhlé ekonomické reformy. Ty nakonec proměnily ČLR po čtyřech desetiletích v současnou hospodářskou velmoc.

Foto: Aktuálně.cz

Ekonomické reformy provázela opatrná, komunisty řízená liberalizace. Bezprostřední reakcí obyvatelstva byl výbuch dlouho potlačované nespokojenosti v podobě takzvaného Hnutí Zdi demokracie v letech 1978-79. Na tu - jako "nástěnné noviny" (ta-c’-pao) - vylepovali nespokojení občané své stížnosti.

Hned v roce 1979 umístil na Zeď mladý elektrikář z Pekingské zoo Wej Ťing-šeng svou esej pod názvem Pátá modernizace. Argumentoval v ní, že "Čtyři modernizace" (zemědělství, průmyslu, vědy a techniky a vojenství) musí provázet ještě pátá - modernizace politického systému v podobě demokratických reforem podle západního vzoru.

Wej Ťing-šeng během návštěvy Prahy v roce 1997.
Wej Ťing-šeng během návštěvy Prahy v roce 1997. | Foto: Martin Hála

Wej Ťing-šenga ještě téhož roku za tuto a další eseje (a jmenovitou kritiku Teng Siao-pchinga) odsoudili k 15 rokům vězení. Nakonec si odseděl 18, než ho v roce 1997 vyhostili ze země jako úlitbu americkému veřejnému mínění před zrušením každoročního schvalování doložky nejvyšších výhod pro ČLR. Právě zrušení této doložky, a následné přijetí do Světové obchodní organizace v roce 2001, pak vedlo k raketovému růstu čínské ekonomiky.

Teď budeme upevňovat

"Čtyři modernizace" spočívaly vesměs v přebírání západních technologií, většinou v podobě nuceného transferu (prostřednictvím společných podniků, jež musely zahraniční společnosti v Číně zakládat s místními firmami), nebo - po rozmachu internetu - kybernetických krádeží které označil šéf americké NSA generál Keith Alexander v roce 2012 za "největší mezinárodní přesun bohatství v dějinách". O "páté modernizaci" - modernizaci politického systému - nebylo v ČLR dlouho slyšet. Termín se nicméně náhle znovu vynořil v posledních měsících, avšak v úplně jiném smyslu, než jak jej kdysi zmiňoval Wej Ťing-šeng.

Dlouho odkládané 4. plénum ÚV KS Číny přijalo v listopadu rezoluci o "modernizaci politického systému", jež má vést k "upevnění socialismu s čínskými rysy".

Modernizací politického systému se tu rozumí efektivnější "společenská kontrola" (še-chuej kuan-li), tedy kontrola Strany (respektive jejího "jádra") nad celou čínskou společností, za pomoci nejnovějších technologií, jako je zpracování "velkých dat" v reálném čase algoritmy umělé inteligence.

Tomuto modernizovanému systému vlády jedné strany se někdy říká "digitální leninismus", což je jakási čínská odpověď na západní "sledovací kapitalismus" (surveillance capitalism). Zatímco na Západě je komerční využití osobních dat posbíraných z digitálních zdrojů poháněno korporátními zájmy, regulovanými dosud velmi nedokonale státem jakožto nedokonalým ochráncem individuálního soukromí, v ČLR je situace opačná: sběr osobních (a jiných) dat je kontrolován státem (respektive státo-stranou) za pomoci formálně soukromých technologických společností.

"Nová éra"

Právě využití nových digitálních technologií pro upevnění kontroly strany nad společností je jedním ze základů "modernizace politického systému" v pojetí Si Ťin-pchinga.

Stejný koncept je také ústřední součástí jeho "Nové éry", charakterizované návratem k původním maoistickým ideálům (čchu-sin) na kvalitativně nové úrovni. "Původní ideály" ve své době selhaly, ale dnes má konečně Komunistická strana Číny v rukou technické nástroje k jejich efektivní realizaci.

Tato dystopická vize digitální diktatury se zatím nejzřetelněji projevuje v experimentální podobě v "autonomní oblasti" Sin-ťiang. Ani zde zatím nefunguje samostatně, ale v kombinaci s fyzickým terorem v podobě sítě převýchovných táborů pro Ujgury a další etno-religiózní menšiny.

Čínské vedení je nicméně natolik přesvědčeno o její zářné budoucnosti, že ji otevřeně prezentuje mezinárodnímu společenství jako alternativu nefunkční, zastaralé "západní" demokracie. Její jednotlivé technologické aspekty také již celkem úspěšně vyváží do světa například v podobě modelů "bezpečných měst" jako nedílné součásti "chytrých měst".

Namísto modernizace politického systému směrem k demokracii a ochraně individuálních práv a svobod tedy dochází na "alternativní modernitu" technologicky vyspělé kontroly společnosti odshora dolů úzkou skupinou v čele s Komunistickou stranou Číny.

Tento model "modernizace politického systému" se navíc šíří prostřednictvím iniciativ, jako je "digitální hedvábná stezka", nebo každoroční internetové "summity" v čínském Wu-čenu šíří dále do světa rychleji, než bychom si mysleli.

Namísto přebírání západních technologií v procesu "Čtyř modernizací" teď přichází Čína s vlastním konceptem "modernizace" politického systému, který nabízí jako "alternativu" k úvaze pro okolní svět.

Není od věci se zamyslet, jakou digitální, "modernizovanou" budoucnost si představujeme pro sebe.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy