Martin Hála Martin Hála | Názory
5. 12. 2019 18:08

"Digitální leninismus” jako čínská Pátá modernizace a světlý zítřek lidstva

Kdysi se Čína modernizovala přebíráním západních technologií. Teď Peking nabízí k přebrání ostatním svůj koncept "modernizace" politického systému. Jeho "demoverze" je k vidění v Sin-ťiangu.
Poslouchejte, předseda Si mluví...
Poslouchejte, předseda Si mluví... | Foto: Reuters

Po smrti Mao Ce-tunga v roce 1976 - a zatčení "Gangu čtyř" o dva roky později - zahájil Teng Siao-pching v Číně pod heslem "Čtyři modernizace" dalekosáhlé ekonomické reformy. Ty nakonec proměnily ČLR po čtyřech desetiletích v současnou hospodářskou velmoc.

Foto: Aktuálně.cz

Ekonomické reformy provázela opatrná, komunisty řízená liberalizace. Bezprostřední reakcí obyvatelstva byl výbuch dlouho potlačované nespokojenosti v podobě takzvaného Hnutí Zdi demokracie v letech 1978-79. Na tu - jako "nástěnné noviny" (ta-c’-pao) - vylepovali nespokojení občané své stížnosti.

Hned v roce 1979 umístil na Zeď mladý elektrikář z Pekingské zoo Wej Ťing-šeng svou esej pod názvem Pátá modernizace. Argumentoval v ní, že "Čtyři modernizace" (zemědělství, průmyslu, vědy a techniky a vojenství) musí provázet ještě pátá - modernizace politického systému v podobě demokratických reforem podle západního vzoru.

Wej Ťing-šeng během návštěvy Prahy v roce 1997.
Wej Ťing-šeng během návštěvy Prahy v roce 1997. | Foto: Martin Hála

Wej Ťing-šenga ještě téhož roku za tuto a další eseje (a jmenovitou kritiku Teng Siao-pchinga) odsoudili k 15 rokům vězení. Nakonec si odseděl 18, než ho v roce 1997 vyhostili ze země jako úlitbu americkému veřejnému mínění před zrušením každoročního schvalování doložky nejvyšších výhod pro ČLR. Právě zrušení této doložky, a následné přijetí do Světové obchodní organizace v roce 2001, pak vedlo k raketovému růstu čínské ekonomiky.

Teď budeme upevňovat

"Čtyři modernizace" spočívaly vesměs v přebírání západních technologií, většinou v podobě nuceného transferu (prostřednictvím společných podniků, jež musely zahraniční společnosti v Číně zakládat s místními firmami), nebo - po rozmachu internetu - kybernetických krádeží které označil šéf americké NSA generál Keith Alexander v roce 2012 za "největší mezinárodní přesun bohatství v dějinách". O "páté modernizaci" - modernizaci politického systému - nebylo v ČLR dlouho slyšet. Termín se nicméně náhle znovu vynořil v posledních měsících, avšak v úplně jiném smyslu, než jak jej kdysi zmiňoval Wej Ťing-šeng.

Dlouho odkládané 4. plénum ÚV KS Číny přijalo v listopadu rezoluci o "modernizaci politického systému", jež má vést k "upevnění socialismu s čínskými rysy".

Modernizací politického systému se tu rozumí efektivnější "společenská kontrola" (še-chuej kuan-li), tedy kontrola Strany (respektive jejího "jádra") nad celou čínskou společností, za pomoci nejnovějších technologií, jako je zpracování "velkých dat" v reálném čase algoritmy umělé inteligence.

Tomuto modernizovanému systému vlády jedné strany se někdy říká "digitální leninismus", což je jakási čínská odpověď na západní "sledovací kapitalismus" (surveillance capitalism). Zatímco na Západě je komerční využití osobních dat posbíraných z digitálních zdrojů poháněno korporátními zájmy, regulovanými dosud velmi nedokonale státem jakožto nedokonalým ochráncem individuálního soukromí, v ČLR je situace opačná: sběr osobních (a jiných) dat je kontrolován státem (respektive státo-stranou) za pomoci formálně soukromých technologických společností.

"Nová éra"

Právě využití nových digitálních technologií pro upevnění kontroly strany nad společností je jedním ze základů "modernizace politického systému" v pojetí Si Ťin-pchinga.

Stejný koncept je také ústřední součástí jeho "Nové éry", charakterizované návratem k původním maoistickým ideálům (čchu-sin) na kvalitativně nové úrovni. "Původní ideály" ve své době selhaly, ale dnes má konečně Komunistická strana Číny v rukou technické nástroje k jejich efektivní realizaci.

Tato dystopická vize digitální diktatury se zatím nejzřetelněji projevuje v experimentální podobě v "autonomní oblasti" Sin-ťiang. Ani zde zatím nefunguje samostatně, ale v kombinaci s fyzickým terorem v podobě sítě převýchovných táborů pro Ujgury a další etno-religiózní menšiny.

Čínské vedení je nicméně natolik přesvědčeno o její zářné budoucnosti, že ji otevřeně prezentuje mezinárodnímu společenství jako alternativu nefunkční, zastaralé "západní" demokracie. Její jednotlivé technologické aspekty také již celkem úspěšně vyváží do světa například v podobě modelů "bezpečných měst" jako nedílné součásti "chytrých měst".

Namísto modernizace politického systému směrem k demokracii a ochraně individuálních práv a svobod tedy dochází na "alternativní modernitu" technologicky vyspělé kontroly společnosti odshora dolů úzkou skupinou v čele s Komunistickou stranou Číny.

Tento model "modernizace politického systému" se navíc šíří prostřednictvím iniciativ, jako je "digitální hedvábná stezka", nebo každoroční internetové "summity" v čínském Wu-čenu šíří dále do světa rychleji, než bychom si mysleli.

Namísto přebírání západních technologií v procesu "Čtyř modernizací" teď přichází Čína s vlastním konceptem "modernizace" politického systému, který nabízí jako "alternativu" k úvaze pro okolní svět.

Není od věci se zamyslet, jakou digitální, "modernizovanou" budoucnost si představujeme pro sebe.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy