Leona Šmelcová Leona Šmelcová | Názory
16. 12. 2021 19:38

Čistil boty, prodával pomeranče, stal se prezidentem. Pak ho zavřeli a teď se vrací

Představte si hlavu státu, která to kvůli praní špinavých peněz dotáhla až za mříže. A představte si, že by po propuštění zase ráda zpátky do prezidentského paláce. Ten příběh je reálný, odehrává se v páté největší zemi světa a jeho hlavním hrdinou je Brazilec Luíz Inácio Lula da Silva. Cestou po jindy dosti citlivé Evropě teď navíc ukázal, že jeho politická recidiva by se zde dočkala pochopení.
Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva
Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva | Foto: Reuters

Tohle tažení bylo úspěšné. Někdejší brazilský prezident Luíz Inácio Lula da Silva vyrazil navštívit "staré známé", ale i poznat nové tváře evropské politiky. Sešel se s bývalým lídrem Evropského parlamentu Martinem Schulzem i současným německým kancléřem Olafem Scholzem. V Bruselu pak zamířil k evropskému ministrovi zahraničí Josepu Borrellovi, ve Španělsku k celé řadě někdejších i současných politiků a ve Francii ho vítal bývalý prezident Francois Hollande stejně jako jeho právě úřadující následovník Emmanuel Macron. Promluvila s ním také možná budoucí prezidentka, zatím ještě stále starostka Paříže Anne Hidalgo. Stanice France 24 pak popsala da Silvovu tour po starém kontinentu jako "triumfální".

Přitom to tak vůbec nemuselo být. Bývalý brazilský prezident, jemuž se v jeho vlasti familiárně přezdívá Lula, sice úřad opouštěl v roce 2010 na vrcholu sil a popularity, v uplynulých jedenácti letech však padl na dno, přesněji na dlažbu káznice ve městě Curitiba. Lula da Silva si odseděl necelé dva roky kvůli korupci a praní špinavých peněz. Aféra potopila jeho nástupkyni Dilmu Rousseffovou, poškodila jím založenou Stranu pracujících a otevřela cestu k moci autoritářskému Jairu Bolsonarovi.

Když prezident zatouží po myčce

Korupční skandály provázejí brazilskou politiku dlouhodobě, ale poté, co se Lula da Silva, někdejší odborový vůdce a dělník, dostal v roce 2002 k moci, nabylo uplácení enormních rozměrů.

Region tehdy zažíval ekonomický boom, protože vysoké ceny komodit, jež Brazílie vyváží, přinášely do státní kasy spoustu peněz. Levicový prezident díky nim zahájil mnoho programů a investic, které pomohly milionům Brazilců z chudoby. Nicméně z hlavního penězovodu vedla řada hadiček také do kapes těch, co byli ve správnou chvíli na správném místě. Tedy poblíž prezidenta.

Když Lula da Silva opouštěl po dvou volebních obdobích svůj úřad, fandilo mu přes 80 procent obyvatel. Mnozí z nich prahli po přepsání ústavy, aby mohl znovu kandidovat. Sen mnoha latinskoamerických lídrů však Lula da Silva odmítl a jako kandidátku podpořil svou pravou ruku, poradkyni Dilmu Rousseffovou. Samozřejmě že vyhrála. Kdyby Lula vybral psa, vyhraje pes, tradovalo se tehdy v šesté nelidnatější zemi planety.

Tučné roky první dekády milénia se však tou dobou již blížily ke svému konci. Ceny surovin klesaly a Brazílie znovu chudla. Rousseffová jen těsně obhájila mandát a na veřejnost začaly prosakovat skandály, z nichž se nakonec vyvinula největší korupční aféra v dějinách země - takzvaná Lava Jato, Myčka.

Začaly padat hlavy. Politické, podnikatelské a nakonec i ta nejvyšší - Rousseffovou poslal v roce 2014 z úřadu impeachment. Krátce poté skončil ve vazbě i "hrdina z lidu" Lula da Silva. A to kvůli nejasnostem ohledně nákupu a úprav luxusního bytu na pobřeží Atlantiku.

Kouzla magického realismu

Zdálo se, že příběh o chlapci z chudého severovýchodu, který od dětství čistil lidem boty a prodával na plážích pomeranče, aby se později stal dělníkem, odborovým vůdcem, politikem a nejoblíbenějším prezidentem v historii země, přišel o dobrý konec. Jenže to by se nesměl odehrávat v regionu pověstném magickým realismem.

Po 579 nocích ve vězení brazilský nejvyšší tribunál bývalého prezidenta nejprve pustil do domácího vězení, pak osvobodil. A letos v dubnu mu zrušil i zákaz politické činnosti, což okamžitě vyvolalo úvahy o jeho možném návratu do čela země. Navzdory kauzám, vězení a zklamání milionů voličů by jej mnozí Brazilci znovu rádi viděli v nejvyšším úřadě. Věří, že právě on by je dokázal zbavit současného prezidenta Jaira Bolsonara.

Obliba někdejšího armádního důstojníka silně klesá a podle výzkumné společnosti Datafolha se teď největší lidové podpoře těší Lula da Silva. Ten už také avizoval, že nejpozději v březnu oznámí, zda se zúčastní voleb naplánovaných na podzim příštího roku.

Právě skončené evropské turné ho v tomto ohledu naladilo nepochybně pozitivně. V Paříži jej prezident Emmanuel Macron vítal se všemi poctami jako svůj protějšek a na významném politologickém institutu Sciences Po se mu dostalo dlouhých ovací. (Ostatně Lula da Silva je jediným latinskoamerickým držitelem čestného doktorátu z tohoto prestižního ústavu, který dosud obdrželo jen 24 významných osobností včetně českého prezidenta Václava Havla.) Poct se pak dočkal v Belgii i Německu, zatímco prezident Bolsonaro se na setkání G20 v Římě o několik týdnů dříve neměl pomalu s kým sejít.

Přesto lze pochybovat, že by pro Brazílii byl da Silva tou nejšťastnější volbou. Od chvíle, kdy se poprvé ujal moci, uplynulo skoro dvacet let, během nichž se jeho rodná země i svět dosti výrazně proměnily. Průměrný věk Brazilců klesl k 33 letům a bývalému prezidentovi bude příští rok už 77. Starý kontinent sice oslnil svou vitalitou a v rozhovorech nešetřil ujištěními, že má energii třicátníka. Nelze mu ji nepřát, v našich končinách ale víme, jak to s lidmi, kteří disponují "prostatou panice", může také dopadnout.

Autorka je novinářka.

Bachaři v Rio de Janeiru překazili útěk drogového dealera. Snažil se prchnout převlečen za ženu (video z 5. srpna 2018)

Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Státní zdravotní ústav vyšetřuje další vzorek s podezřením na opičí neštovice, výsledek bude odpoledne. Osoba byla v kontaktu s prvním pacientem

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Muž ze Žďárska dle soudu vyhrožoval exministrovi Vojtěchovi, trest je 15 tisíc korun

Krajský soud v Brně ve středu potvrdil peněžitý trest 15 tisíc korun muži ze Žďárska, který loni kvůli protikoronavirovým opatřením vyhrožoval tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Na sociální síti muž napsal, že je potřeba ministra najít a po zásluze potrestat. O trestu už dříve nepravomocně rozhodl Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Rozsudek soudu v Brně je pravomocný, rozhodoval o mužově odvolání. Muž odmítl, že šlo o vyhrožování. Hrozilo mu až tříleté vězení.

Ivo Osovský podle soudu na svůj facebookový profil umístil loni v srpnu výzvu s fotografií ministra Vojtěcha. V příspěvku vyhlásil pátrání "po kolaborantovi a naprostém lidském hovadu", kterého je potřeba "bezpodmínečně najít a po zásluze potrestat." Výzvu graficky doplnil obrázky sekery. Podle soudu tak učinil v souvislosti s nově vydaným opatřením proti šíření nemoci covid-19, kdy se žáci měli při návratu do školy po prázdninách preventivně testovat a nosit ochranu úst.

Muž odmítl, že by šlo o výhrůžku. "Příspěvek, který se objevil na profilu, neměl být výhrůžného charakteru, zjištění adresy bylo za jediným účelem, a tou byla návštěva u pana ministra. Návštěva by byla naprosto v klidu," uvedl u soudu Osovský. Odmítl ale odpovědět na dotaz, zda příspěvek na profil umístil on, podle něj na jeho profil má přístup dalších deset lidí.

Obhájce Jindřich Rajchl uvedl, že šlo o kritiku konání tehdejšího ministra zdravotnictví, která byla podle něj opodstatněná. Desítky opatření byly podle něj soudem zrušeny. "Přiměřená kritika je naprosto na místě, nejednalo se o výhrůžku. Je to kritika a politici musejí být připraveni na zvýšenou míru kritiky," uvedl obhájce.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se meziročně zdvojnásobila

Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN) s odkazem na nové ceníky, které ČEZ zveřejnil. U jeho stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou se od počátku července zdraží jen plyn, cena elektřiny se nezmění. Podle firmy by se zdražení mělo dotknout jen malé části klientů.

"Pro stálé zákazníky nakupujeme s předstihem, a tak jsme jim mohli velkou část elektřiny na letošní rok nakoupit za výhodnější loňské ceny," uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Pokud stálým zákazníkům ale skončí fixace, ceny elektřiny a plynu vzrostou a proti novým zákazníkům ušetří jen desítky haléřů na kilowatthodině, doplnily LN.

Cena elektřiny pro stávající zákazníky ČEZ podle jeho ceníku platného od 1. července stoupne při fixaci na jeden rok na 10,58 Kč/kWh a u plynu na 4,92 Kč za kWh. Proti loňskému červenci je tak kilowatthodina elektřiny dražší o zhruba pět korun a plyn přibližně o 3,5 koruny za kWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy