Martin Hála Martin Hála | Názory
7. 11. 2019 17:00

Došlápneme si na vás. O tomhle už psát nebudete!

Společnost Home Credit žaluje české sinology za překlad čínských textů. Snaha potlačovat kritické informace o česko-čínských vztazích už tady jednou byla. Skončila blamáží a mezinárodní ostudou.
Stánek společnosti Home Credit v Číně.
Stánek společnosti Home Credit v Číně. | Foto: Czech Innovation Expo

Pár měsíců po svém příchodu do Česká začala čínská společnost CEFC rozesílat předžalobní výzvy vybraným českým médiím, a dokonce poslancům. Snažila se tak potlačit informaci, že předseda společnosti Jie Ťien-ming působil v šanghajské odbočce Čínské asociace pro družební styky se zahraničím (CAIFC), považované v odborné literatuře za veřejnou platformu čínské vojenské rozvědky.

Foto: Aktuálně.cz

Předžalobní výzvy rozesílala advokátní kancelář Radka Pokorného, blízkého přítele tehdejšího premiéra Sobotky, kterého ostatně Pokorný kdysi i zaměstnával.

Mgr. Pokorný dokonce adresoval jednu takovou výzvu Marku Stokesovi, autorovi pečlivě dokumentované zprávy z roku 2013 o "politickém boji" čínské Lidově osvobozené armády, která na propojení předsedy Jie a dalších představitelů společnosti s CAIFC upozornila jako první. Pro server Hlídací pes vyhotovil dokonce předseda Jie vlastnoručně podepsané prohlášení, že v CAIFC nikdy nepůsobil.

Chilling effect

Předžalobní výzvy rozesílané vlivným právníkem s osobním vztahem k tehdejšímu premiérovi zapůsobily na většinu adresátů způsobem, kterému se v dějinách žurnalistiky říká "chilling effect" (nebo konkrétněji "libel chill"). Po několik týdnů pak nebylo možné v českém tisku uveřejnit prakticky žádný kritický text o společnosti CEFC.

Potom ale upozornil Hlídací pes, jeden z adresátů výhružných dopisů, že působení v CAIFC předseda Jie Ťien-ming uvedl ve svém vlastním životopise pro výroční zprávu společnosti, která byla dostupná na jejích webových stránkách. Výroční zpráva z webu CEFC okamžitě zmizela, ale stejnou informaci uváděl předseda Jie také v dalších korporátních dokumentech pro regulatorní orgány v různých částech světa.

Vlna předžalobních výzev v Čechách ve světle těchto skutečností ustala, ale ještě po několika měsících doputoval podobný dopis z kanceláře pana Pokorného deníku SME na Slovensko. Třebaže tou dobou muselo být už dávno zřejmé, že jsou podobné požadavky fakticky bezpředmětné, takže mohly mít jediný cíl - zastrašit příslušná média a potlačit nepohodlné informace.

Společnost CEFC začala mít ostatně záhy poté své vlastní, mnohem závažnější právní problémy. V listopadu 2017 byl v New Yorku zatčen generální tajemník jejího stejnojmenného "neziskového" křídla (v jehož čele stál rovněž předseda Jie), bývalý hongkongský politik Patrick Ho (Che Č’-pching). Rok poté byl Ho před americkým federálním soudem usvědčen z rozsáhlé mezinárodní korupce mezi vrcholnými představiteli v Africe a v OSN.

Poradce in absentia

Krátce po zatčení Patricka Ho v New Yorku zmizel začátkem minulého roku samotný předseda Jie, tentokrát přímo v Číně samotné. Podle některých zdrojů na přímý pokyn čínského prezidenta. Od té doby je nezvěstný, podle všeho vyšetřován disciplinárními orgány KS Číny pro korupci a další prohřešky.

Krátce po jeho zmizení vyšlo na webu respektovaného čínského finančního časopisu Cchaj-sin obsáhlé expozé o obchodních praktikách CEFC a jejího předsedy, které v podstatě vylíčilo čínskou společnost jako grandiózní finanční podvod.

Zmizení předsedy Jie způsobilo jisté problémy českému prezidentovi, který předsedu jmenoval v roce 2015 svým čestným poradcem. Prezident Zeman dokonce vyslal do Číny kuriózní misi, která měla zjistit okolnosti přímo na místě.

Ještě větší potíže přineslo zmizení předsedy Jie a následný kolaps společnosti CEFC jejím českým věřitelům. Vedle plombování majetku společnosti došlo i k jejímu krátkodobému nepřátelskému převzetí ze strany věřitelů. Celá situace přinesla citelný otřes v zainteresovaných, ba i nezúčastněných kruzích nejen u nás, ale i celosvětově.

Tento šok, a následnou ostudu v mezinárodních médiích, by si mohla česká společnost ušetřit. Stačilo, kdyby partneři společnosti CEFC namísto předžalobních výhrůžek věnovali pozornost důležitým faktům, zjištěným českými odborníky v oboru čínských studií. Snaha o potlačení diskuse v médiích nakonec vedla k ostudné blamáži, kterou dodnes s gustem přetřásají světová média.

Můžeme bez nadsázky konstatovat, že působení firmy CEFC v Česku představuje jeden z největších skandálů od listopadu 1989.

Ve šlépějích CEFC

Bylo by samozřejmě naivní očekávat, že se z toho česká propekingská lobby poučí. Vidina čínských miliard, skutečných či vysněných, kalí úsudek podnikavým skupinám i jednotlivcům zdaleka ne jen u nás.

Čínský konglomerát CEFC dorazil do Česka v roce 2015 takříkajíc "na šosech" české finanční skupiny PPF, respektive její dceřiné společnosti Home Credit. Pupeční šňůru mezi nimi představuje především barvitá postava Jaroslava Tvrdíka, který odešel do Číny jako lobista PPF - a vrátil se jako česká spojka CEFC.

Zdá se, že se teď Home Credit rozhodl vydat ve šlépějích CEFC i v otázce právních výhrůžek českým médiím. Minulý týden oznámil v tiskové zprávě, že podává žalobu na náš projekt Sinopsis za článek uveřejněný na portálu Hlídací pes.

Zpráva je poněkud zmatečná, takže není úplně jasné, na co si Home Credit vlastně stěžuje. Inkriminovaný text totiž ani není autorským článkem Sinopsis, ale překladem dvou investigativních reportáží o praktikách Home Creditu v Číně. Texty publikovala zavedená čínská média, včetně renomovaného listu Nan-fang čou-mo. Články vyšly více než měsíc před shrnutím Sinopsis, a není známo, že by na ně společnost Home Credit nějak reagovala.

Jako by se opakovala situace před třemi lety, kdy se CEFC snažila potlačit informaci publikovanou v Hlídacím psu, která přitom pocházela úplně odjinud - v tehdejším případě dokonce z vlastních zdrojů CEFC.

Autor je ředitelem projektu Sinopsis.

Velkým českým firmám může Čína byznys znepříjemnit, způsobů je spousta, taky se ale nemusí stát vůbec nic, míní bývalý diplomat v Pekingu Jan Hebnar. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 20 minutami

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Další zprávy