České školy zavedou od podzimu etickou výchovu, aby čelily mravnímu úpadku společnosti. „Pokud necháme děti, aby byly ovlivňovány jen tím, co kolem sebe vidí, tak se nám nemůže dobře dařit," vysvětlila ministryně Kopicová.
Výuka slušnému jednání a toleranci se bude odbývat hlavně „zážitkovou metodou."
Tak třeba, představme si: Učitel/ka na začátku hodiny nechá kolovat výtisk dnešního vydání deníku Sport, ve kterém je rozhovor s trenérem fotbalistů Příbrami na téma fair play. Trenér Marko vysvětluje, proč vyplísnil záložníka Hušbauera, který se při zápase rozhodčímu přiznal, že míč do autu kopl on, a ne soupeř. Načež Příbram dostala gól.
Na pravdomluvného Hušbauera se sesypali i spoluhráči a Hušbauer vzápětí uznal, že udělal hloupou chybu a slíbil, že se mu to už nikdy nestane. Etická východiska trenéra Marka přiblížil slovy: „Říká nám, že musíme být vychcaný, protože ve fotbale vyhrává ten nejvychcanější."
Kouč se vyjádřil poněkud diplomatičtěji, ale v gruntu podobně: „Podle mě se fair play nesmí dostat do jakési zóny naivity a poškození vlastního mužstva."
Takže, milí žáci, tohle byl váš etický zážitek pro dnešní den. Co tomu říkáte?
Úvahu, jak souvisí zdejší pojetí fair play s tím, jaké bafuňářské a majitelské existence ligový fotbal přitahuje, máte do příště jako domácí úkol.
Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání
Fér je slovo skrznaskrz dobré. Férová půjčka, fair trade, jít s někým na férovku a samozřejmě férové daně (podle sociální demokracie je fér zrušit rovnou daň a důkladně zdanit příjmy nad 100 tisíc měsíčně). O tom, co je fér (a co nefér), ve volební kampani ještě hodně uslyšíme.
Tiger Woods hrál už ve spoustě reklam, ale ta, kterou právě vypustila firma Nike, jeho úhlavní sponzor, je z nich zdaleka nejmakabróznější. Hříšného golfistu v ní ze záhrobí mentoruje hlas jeho otec Earla. První miliardář mezi sportovci jen zírá a trpí. Co mu taky zbývá, nerežíroval to.
Doufáme, že brzy budou na Youtube k mání i vydařené parodie; tedy pokud mezi ně nepočítáme už sám originál.
Reklamní kajícník Tiger by byl mimochodem také dobrým studijním objektem do etické výchovy.
Havárie náklaďáků na Jižní spojce (jedna denně je minimum) pomáhají rozluštit otázku, co se vlastně v těch tisících kamionů přes Prahu vozí. Tentokrát, zatímco na Hradě O+M psali dějiny, se na nebohou vozovku vysypalo 5 tun zrní. Kdo a kam ho asi hodlal dopravní zácpou propasírovat?