Jan Lipold ČTK Jan Lipold, ČTK | Názory
30. 4. 2017 18:15

Foto: Bizarní, brutální i překvapivý, takový byl 1. máj za komunistů

Foto: Bizarní, brutální i překvapivý, takový byl 1. máj za komunistů
Lynč "černocha" Ku-klux-klanem, motiv z prvomájového průvodu ve Znojmě. Vzadu je vidět transparent "Se Sovětským svazem na věčné časy". 1951.
Snímky z té doby překvapivě ukazují 1. máj jako záminku k lidové tvořivosti, vlastně jakýsi komunistický majáles. Rozpustilost se tu zvláštním způsobem snoubí s brutálním obsahem. Zde vidíme chorého kapitalistu alias strýčka Sama, vlevo (snad k poslednímu pomazání) kráčí proradný klérus (s parafrází na hákový kříž). V pozadí portréty milovaných vůdců. (Omluvte sníženou technickou kvalitu fotografie.)
Tato scénka symbolizuje remilitarizaci západního Německa a připravili ji posluchači Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Václavské náměstí, 1951.
Pohřeb "nadějí reakce", prvomájový průvod 1950.
Foto: ČTK
V krutých 50. letech bylo v prvomájových průvodech kupodivu mnohem víc kreativity než později za Husáka. Podívejte se na neznámé snímky v naší galerii.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Porota uznala producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a ze znásilnění, v několika bodech obžaloby jej osvobodila

Porota uznala bývalého amerického producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění. Osvobodila ho však v těch bodech obžaloby, za něž mu hrozilo až doživotní vězení, napsala agentura Reuters. Weinsteinovi nyní hrozí maximálně 25letý trest, o jeho konečné výši ještě rozhodne soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy