Jan Lipold ČTK Jan Lipold, ČTK | Názory
30. 4. 2017 18:15

Foto: Bizarní, brutální i překvapivý, takový byl 1. máj za komunistů

Foto: Bizarní, brutální i překvapivý, takový byl 1. máj za komunistů
Lynč "černocha" Ku-klux-klanem, motiv z prvomájového průvodu ve Znojmě. Vzadu je vidět transparent "Se Sovětským svazem na věčné časy". 1951.
Snímky z té doby překvapivě ukazují 1. máj jako záminku k lidové tvořivosti, vlastně jakýsi komunistický majáles. Rozpustilost se tu zvláštním způsobem snoubí s brutálním obsahem. Zde vidíme chorého kapitalistu alias strýčka Sama, vlevo (snad k poslednímu pomazání) kráčí proradný klérus (s parafrází na hákový kříž). V pozadí portréty milovaných vůdců. (Omluvte sníženou technickou kvalitu fotografie.)
Tato scénka symbolizuje remilitarizaci západního Německa a připravili ji posluchači Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Václavské náměstí, 1951.
Pohřeb "nadějí reakce", prvomájový průvod 1950.
Foto: ČTK
V krutých 50. letech bylo v prvomájových průvodech kupodivu mnohem víc kreativity než později za Husáka. Podívejte se na neznámé snímky v naší galerii.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy