Jan Lipold Jan Lipold | Názory
Aktualizováno 24. 12. 2014 16:27

Fotoblog: Práce jak na kostele, ale lepší se to

Fotoblog: Práce jak na kostele, ale lepší se to
Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech na Litoměřicku. Raně barokní stavba od architekta Bernarda Spinety se zvonicí netypicky oddělenou od chrámové lodi. Stojí na návrší nedaleko Labe, viditelná z daleka.
Už od 19. století se v klenbě kostela objevují praskliny. Nejnovější statický posudek ukázal, že v krovu je konstrukční vada a ta způsobuje rozevírání klenby. Loď musela být sepnuta táhly.
Puká freskami a štukem bohatě zdobený strop.
I boží oko.
Foto: Štěpánka Kotková
Dobrovolníci se snaží zastavit chátrání českých kostelů. Nebo alespoň zapomenutým svatostánkům udělat reklamu.
 

Právě se děje

před 58 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
Další zprávy