Jan Lipold ČTK Jan Lipold, ČTK | Názory
7. 10. 2016 19:30

99,9 procenta poctivých lidí volí šťastnou budoucnost dětí. Fotogalerie z "voleb" za socialismu

99,9 procenta poctivých lidí volí šťastnou budoucnost dětí. Fotogalerie z "voleb" za socialismu
Na snímku z května 1986 členové okrskové volební komise z Prahy 1 v doprovodu pionýrů kráčejí s přenosnou volební urnou. Byl necelý měsíc po černobylské katastrofě a lidé už věděli, že režim tajil její vážné následky. Nehledě na to byla vykázána volební účast 99,39 procenta a 99,94 procenta hlasů odevzdáno pro kandidáty Národní fronty (do Sněmovny lidu Federálního shromáždění).
Na vojně nebylo moc co řešit. Dobový popisek k fotografii z roku 1986. "Volebního aktu se zúčastnili i příslušníci všech útvarů Pohraniční stráže umístěných přímo na státní hranici."
Jeden z tradičních rituálů: volební průvody a s nimi spojená "manifestační volba". Běžnější byly pochopitelně v třeskutých počátcích budování socialismu, ale odehrávaly se i později. Na snímku obyvatelé a zaměstnanci nově otevřeného domova důchodců v Praze-Bohnicích, volby v červnu 1981.
Manifestační volba vojáků z jednoho z plzeňských útvarů. Překvapuje stejnokroj pro letní období, vždyť volby se v roce 1971 konaly až v druhé polovině listopadu a ležel sníh.
Foto: ČTK
V pátek a v sobotu si po dvou letech zase zavolíme. Archivní snímky výmluvně připomínají, jak vypadal volební akt za komunistů. Poslední volby v ČSSR se konaly před třiceti lety, v roce 1986.

"Účast na volbách za komunistického režimu byla bezpochyby velmi potupnou zkušeností. Někteří to tak možná opravdu nebrali, jiní by to ani dnes nepřiznali. Nicméně účast na volbách byla jedním z nejnepříjemnějších projevů poslušnosti vůči režimu, do jakého se běžný občan v životě dostával," píše historik Oldřich Tůma v předmluvě ke knize Tomáše Vilímka Všichni komunisté do uren!, kterou vydal Ústav pro soudobé dějiny a která podrobně mapuje průběh a zákulisí normalizačních voleb v letech 1971 až 1986.

"Další vyžadované rituály byly přece jen trochu jiné – třeba účast na prvomájovém průvodu. Před volební komisí, při přejímání kandidátek a jejich veřejném vhození do volební urny byl každý sám za sebe. Účast na takto inscenovaném testu loajality se těžko mohla obejít bez pocitu ponížení, pošramocení sebeúcty, nebo aspoň pocitu absurdity – ať už to každý poté komentoval jakkoli," dodává Oldřich Tůma.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy