reklama
 
 

99,9 procenta poctivých lidí volí šťastnou budoucnost dětí. Fotogalerie z "voleb" za socialismu

7. 10. 2016 19:30
V pátek a v sobotu si po dvou letech zase zavolíme. Archivní snímky výmluvně připomínají, jak vypadal volební akt za komunistů. Poslední volby v ČSSR se konaly před třiceti lety, v roce 1986.

"Účast na volbách za komunistického režimu byla bezpochyby velmi potupnou zkušeností. Někteří to tak možná opravdu nebrali, jiní by to ani dnes nepřiznali. Nicméně účast na volbách byla jedním z nejnepříjemnějších projevů poslušnosti vůči režimu, do jakého se běžný občan v životě dostával," píše historik Oldřich Tůma v předmluvě ke knize Tomáše Vilímka Všichni komunisté do uren!, kterou vydal Ústav pro soudobé dějiny a která podrobně mapuje průběh a zákulisí normalizačních voleb v letech 1971 až 1986.

"Další vyžadované rituály byly přece jen trochu jiné – třeba účast na prvomájovém průvodu. Před volební komisí, při přejímání kandidátek a jejich veřejném vhození do volební urny byl každý sám za sebe. Účast na takto inscenovaném testu loajality se těžko mohla obejít bez pocitu ponížení, pošramocení sebeúcty, nebo aspoň pocitu absurdity – ať už to každý poté komentoval jakkoli," dodává Oldřich Tůma.

autoři: Jan Lipold, ČTK | 7. 10. 2016 19:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama