Jan Lipold ČTK Jan Lipold, ČTK | Názory
7. 10. 2016 19:30

99,9 procenta poctivých lidí volí šťastnou budoucnost dětí. Fotogalerie z "voleb" za socialismu

99,9 procenta poctivých lidí volí šťastnou budoucnost dětí. Fotogalerie z "voleb" za socialismu
Na snímku z května 1986 členové okrskové volební komise z Prahy 1 v doprovodu pionýrů kráčejí s přenosnou volební urnou. Byl necelý měsíc po černobylské katastrofě a lidé už věděli, že režim tajil její vážné následky. Nehledě na to byla vykázána volební účast 99,39 procenta a 99,94 procenta hlasů odevzdáno pro kandidáty Národní fronty (do Sněmovny lidu Federálního shromáždění).
Na vojně nebylo moc co řešit. Dobový popisek k fotografii z roku 1986. "Volebního aktu se zúčastnili i příslušníci všech útvarů Pohraniční stráže umístěných přímo na státní hranici."
Jeden z tradičních rituálů: volební průvody a s nimi spojená "manifestační volba". Běžnější byly pochopitelně v třeskutých počátcích budování socialismu, ale odehrávaly se i později. Na snímku obyvatelé a zaměstnanci nově otevřeného domova důchodců v Praze-Bohnicích, volby v červnu 1981.
Manifestační volba vojáků z jednoho z plzeňských útvarů. Překvapuje stejnokroj pro letní období, vždyť volby se v roce 1971 konaly až v druhé polovině listopadu a ležel sníh.
Foto: ČTK
V pátek a v sobotu si po dvou letech zase zavolíme. Archivní snímky výmluvně připomínají, jak vypadal volební akt za komunistů. Poslední volby v ČSSR se konaly před třiceti lety, v roce 1986.

"Účast na volbách za komunistického režimu byla bezpochyby velmi potupnou zkušeností. Někteří to tak možná opravdu nebrali, jiní by to ani dnes nepřiznali. Nicméně účast na volbách byla jedním z nejnepříjemnějších projevů poslušnosti vůči režimu, do jakého se běžný občan v životě dostával," píše historik Oldřich Tůma v předmluvě ke knize Tomáše Vilímka Všichni komunisté do uren!, kterou vydal Ústav pro soudobé dějiny a která podrobně mapuje průběh a zákulisí normalizačních voleb v letech 1971 až 1986.

"Další vyžadované rituály byly přece jen trochu jiné – třeba účast na prvomájovém průvodu. Před volební komisí, při přejímání kandidátek a jejich veřejném vhození do volební urny byl každý sám za sebe. Účast na takto inscenovaném testu loajality se těžko mohla obejít bez pocitu ponížení, pošramocení sebeúcty, nebo aspoň pocitu absurdity – ať už to každý poté komentoval jakkoli," dodává Oldřich Tůma.

 

Právě se děje

Další zprávy