Jan Lipold Jan Lipold | Názory
3. 7. 2014 18:00

Francie vs. Německo, online přenos z MS 100 let po válce

Přenos skončil
V pátek hraje Francie s Německem. Vítáme vás u zápasu, který bude, jak spolu s vámi doufáme, oslavou nejen fotbalového umění, ale i tohoto, byť pro mnohé poněkud rozporuplného výročí.
Foto: ČTK

Dobrý den, milí čtenáři a především diváci doma u obrazovek. Jak praví klasik, nejen fotbalem živ je člověk, vždyť například celý svět, nejen ten fotbalový, si v těchto dnech připomíná sto let od první světové války. Páteční čtvrtfinálový zápas Francie – Německo na Estádio do Maracanã, tomto svatostánku nejen brazilské, ale i světové kopané, bude proto – a věříme, že v to doufáte spolu s námi – oslavou nejen fotbalové radosti a imaginace, ale svým způsobem také tohoto, byť podle mnohých poněkud rozporuplného výročí.

Co tedy od následujících devadesáti, respektive sto dvaceti, případně nevyzpytatelné penaltové loterie, minut čekat? Vítejte u našeho online přenosu:

Přenos skončil
00:00

Rozestavení obou soupeřů, tak jak nám je nabízí grafika, napovídá, že spíš než ofenzivní smršť můžeme čekat taktickou bitvu. Doufejme, že se nezmění v zákopovou válku.

10:00

Zatím jsme svědky manévrů mezi oběma šestnáctkami. Sporadické výpady Němců na levém křídle snadno odvrací francouzská obranná linie. Kanonýr Müller si na hrotu musí připadat jako sám voják v poli, podobně jako na druhé straně ostrostřelec Benzema.

14:00

Konečně vzrušení: Schweinsteiger se probil z obklíčení, ale než stačil zamířit a vypálit, sestřelil ho zkušený harcovník Evra.

21:00

Němci se znovu vrhli do útoku, narážejí ale na zformovaný obranný blok. Zatím je to spíš boj.

MS 2014, Německo-Alžírsko: Thomas Müller a Manuel Neuer
MS 2014, Německo-Alžírsko: Thomas Müller a Manuel Neuer | Foto: Reuters
24:30

Poprvé se ozvaly mladé pušky v řadách Francouzů: Varane nabil Pogbovi, ten se ale teprve zastřeluje.

28:50

A znovu Pogba. Jeho jedovatý projektil zasvištěl těsně nad Neuerovou svatyní.

30:30

Francouzi si teď před Neuerem otevřeli tak trochu střelnici. Německá defenzíva je navíc oslabena o raněného Mertesackera, ale po ošetření by měl být v pořádku.

33:45

Valbuena sice operuje na velkém prostoru, jeho kolmice ale snad až příliš často končí v zemi nikoho.

38:50

Protiútok zakončil bombou Schweinsteiger, Lloris ale požár uhasil. A před dotírajícím Müllerem spustil závoru Koscielny.

40:05

Giroud odvážně pronikl německou zálohou i obranou, ale národním hrdinou se stát odmítl a trefil jen vyběhnuvšího Neuera. Škoda, za tohle by mu doma postavili pomník.

45:00

Konec 1. poločasu. Na obou stranách schází především moment překvapení. Držení míče 51:49 pro Francouze.

46:00

Začíná 2. poločas. Německý stratég Löw se rozhodl posílit ofenzívu a posílá do boje zabijáka Kloseho. Uvidíme, zda tuto munici nevystřílel příliš brzo.

Miroslav Klose z Německa slaví gól na MS proti Ghaně
Miroslav Klose z Německa slaví gól na MS proti Ghaně | Foto: Reuters
50:30

Další práce pro německého lékaře. Neuer ve vzduchu zasáhl dezorientovaného Schweinsteigera. Máme tu teď takový malý polní lazaret.

56:00

Klose se probíjel obranou jako tank, další zářez na své střelecké pažbě si ale nepřipsal. Němci, věrni své mentalitě, se nevzdávají.

67:00

Bleskový německý protiúder skončil nezdarem. Z druhého sledu obětavě přispěchal na pomoc Schweinsteiger, ale Klose se bohužel vydal opačným směrem.

70:00

Němci teď pálí jako u Verdunu.

73:15

Na druhé straně Giroud zničehonic vypustil na Neuera asi ze třiceti metrů své obávané torpédo, to svůj cíl ale jako dnes už poněkolikáté nenašlo. Lodivod Deschamps střelce Arsenalu vzápětí stahuje z boje a na jeho místo povolává posilu do útoku Rémyho.

75:00

Znovu se ukázalo, že standardní situace mohou být tajnou zbraní Francouzů. Naštěstí pro Němce Schweinsteiger na hranici sebeobětování, nebo spíš už o nějaký ten kousek za ní, za minutu dvanáct odvrátil pohromu, jak ostatně potvrdil i videorozhodčí, respektive důmyslný systém několika automatických kamer, který FIFA na tomto mistrovství vůbec poprvé ve fotbalové historii povolila zavést do praxe a který se, jak se domnívá většina domácích i zahraničních odborníků, zatím osvědčil a nepřináší žádné závažnější komplikace. Ba naopak.

80:00

Francouzi mobilizují poslední zbytky sil. Němci, věrni své mentalitě, budou chtít soupeře dorazit. Zajímavá taktická varianta.

83:00

Klose zatím nedostává své pověsti útočného esa a je prakticky neviditelný, což ovšem v tomto případě nepředstavuje, jak se lidově říká, žádnou zvláštní strategickou výhodu.

88:01

Benzema obcházel německou obranu a padl po souboji s Mertesackerem. Penalta? Penalta!

88:59 1970 Mexiko telstar durlast

Neuer kapituloval. 1:0!

89:01

Vůdce německé družiny Joachim Löw vytahuje ze své torny poslední maršálskou hůl, konkrétně Kloseho parťáka Podolského. Němcům už nezbývá, než se spolehnout na své veterány.

89:02

Na zteč se vydává i Neuer. Francouzi ale zoufalý německý nápor odrážejí.

90:00

V hledišti, především v sektoru vyhrazeném německým, respektive příznivcům německého mužstva, se rozvlnily první bílé vlajky.

90:01

Konec zápasu. Vítězné tažení Francouzů pokračuje, Německo je na kolenou.

MS 2014, Francie-Nigérie: fanynka Francie
MS 2014, Francie-Nigérie: fanynka Francie | Foto: Reuters

Po bitvě je sice každý generálem, ale troufáme si tvrdit, že Němci po ne zcela neoddisktuovatelném pokutovém kopu cítí v koutku duše přece jen jistou křivdu a tuhle porážku budou chtít co nejdřív, nejpozději za nějakých dvacet let odčinit. To je pro dnešek přímo odsud z mundialu vše a těšíme se, co na to naši na slovo vzatí kolegové a experti ve studiu. Auf Wiedersehen!

Jan Lipold Jan Lipold
3. 7. 2014 18:00
 

Právě se děje

Další zprávy